Author Topic: Проблем со кириличното писмо од преводи на филмови под Win 7  (Read 1011 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Проблем со кириличното писмо од преводи на филмови под Win 7
« Opened on 15.04.2012, Sunday, 14:29:32 (Edited 15.04.2012, Sunday, 16:55:12) »
Малце ме немаше на форумот, ама добро е, успешно се вратив  ;D
Значи имам проблем симнувам македонски превод за некој филм во .srt фајл, го пуштам филмот преку KM Player, го ставам преводот и немсто кирилични букви ми се прикашуваат некои знаци, имам инсталирано македонска поддршка. Што би мошело да биде проблем?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со кириличното писмо на Win 7
« Reply #1 on 15.04.2012, Sunday, 15:22:55 (Edited 15.04.2012, Sunday, 22:16:16) »
Што би можело? Кодеци,фонтови,подесување ( треба да биде на Central Europеan поставен),еден куп работи.Ама прво провери ги овие три.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со кириличното писмо на Win 7
« Reply #2 on 15.04.2012, Sunday, 16:54:13 (Edited 16.04.2012, Monday, 01:58:06) »
Тоа е најверојатно подесување за Font-от во KM плеерот. Треба да се подеси Cyrillic да биде или евентуално East European, Russian или некое слично подесување ;). Не сум запознаен со подесувањата на KM плеерот, така да не сум сигурен ;D. Да беше MPC во прашање, ќе знаев ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Проблемот е решен, симнам GOM Player, таму подесив кирилица и се е ок  ;D