Author Topic: Ми треба помош за матична плоча MSI RD480 Neo2 (MS-7194)  (Read 1212 times)

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Значи имам матична плоча MSI RD480 Neo2 (MS-7194) ми прегоре графичката NX7300GS
256MB. Но имам нова графичка Sapphire ATI PCX HD 5450 512MB DDR3 up to 2.8GB HM HDMI/DVI/V пробав да ја ставам но не сака да работи. За да се осигурам дека е исправна графичката ја кладов на друг пц со ддр3 меморија и работеше. Може ли да ми кажете во што е проблемот дали оваа матична не подрзува ваков вид на графичка или нешто друго е. Да напоменам дека исто така пробав со 7200GS графичка работеше.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Стави ја старата графичка и анинсталирај ги драјверите... Направи рестарт, но кога ке се симне виндоусот, исклучи го компјутерот...Стави ја новата графичка и запали го компјутерот...
АКо не сака ни вака, ондак ресетирај го биосот со вадење на батеријата или бришење односно со CMOS clear  џамперот.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како тоа не сака да работи? Не се подига системот или не сака драјвери да инсталира (си се подига компјутерот, POST-ува BIOS-от, се подига оперативниот, арно ама, не сака да се инсталираат драјверите)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Компјутерот пали но не дава слика на екран со оваа графичка.
На овој истиот компјутер ставена е nvidia GeForce 7300 си работи значи матичната е океј.
Во што ли е проблемот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Компјутерот пали но не дава слика на екран со оваа графичка.
На овој истиот компјутер ставена е nvidia GeForce 7300 си работи значи матичната е океј.
Во што ли е проблемот?

Највеоројатно плочата не се поднесува со таа графичка. batka има неколку пати спомнато, а и јас го имам забележано тоа, ATI графички не се поднесуваат со некои плочи, едноставно „не се сакаат“, зошто, е тоа е веќе друго прашање и одговорот не е секогаш егзактен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Кога веќе ATI Графичките не се поднесуваат со некои плочи кој вид на графичка ја препорачувате вие, еве конкретно за оваа матична плоча.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога веќе ATI Графичките не се поднесуваат со некои плочи кој вид на графичка ја препорачувате вие, еве конкретно за оваа матична плоча.

nVidia се поднесуваат со скоро сите плочи, не ми текнува да сум начекал плоча на која nVidia графичка не се подига, а ATI графичка работи супер ;). Било која nVidia би требало супер да работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Ок фала на советот, ум за наредиот пат кога ќе купувам графичка.
На мојот пц имам ASRock wolfdalel 1333-D667 матична плоча во меѓу време за проба ја ставив и на неа графичката и секогаш ми ја подига интегрираната графичка а во биос е наместено да крева од PCie.
Дали е можно и оваја матична да не е компатибилна со наведената графичка, или пак дефектот е во самата таа картичка.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали е можно и оваја матична да не е компатибилна со наведената графичка, или пак дефектот е во самата таа картичка.

Можно е и самата графичка да е дефектна, па да се фаќа само на некои chipset-и. Кој знае ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај да го флечувач биосот на матичната.Ако не знаеш оди кај некој што знае.Само,во некои случаи, и тоа е неуспешно ;D.Бидејки се работи за MSI плоча се надевам дека ке успее!

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Направив update на најновата верзија на биосот уште првиот пат кога ја ставив картичката пак е истото. Друго ништо не можам да направам дотолку ми се знаењата освем да ја заменам картичката со nvidia geforce бидејќи картичкава има 2 години гаранција.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба помош за матична плоча MSI RD480 Neo2 (MS-7194)
« Reply #11 on 04.03.2012, Sunday, 20:32:01 (Edited 04.03.2012, Sunday, 20:45:25) »
Штом е така, ти останува само таа опција!

nvidia GeForce GT 440 како опција.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Јас ти пишав погоре што да направиш, а никаде не пиша дали си го пробал тоа...
Исто така доколку на матичната имаш онборд графичка, треба да ја дизејблираш во биос и да наместиш да се подига од слот. Затоа и ти го напишав погорниот пост...

Друго
Не би се сложил дека АТИ графичките не се компатибилни со некој плочи, а Нвидиа се компатибилни...Тоа нема никаква врска, туку постојат одредени стандарди за графички, слотови, напони и сетирања на кои работат...Во принцип има плочи со чипсети нвидиа, што не е точно дека оваа плоча нема да работи со ати графичка, односно обратно, плоча со амд ати чипсет не значи дека нема да работи со нвидиа картица...
Проблемите доаѓаат најчесто од несоодветно напишани драјвери за работа под виндоус. Но нема шанса да не запали плочата ако графичката е ати или нвидиа. Дури и без ниеден драјвер треба да работи.
Поздрав
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас ти пишав погоре што да направиш, а никаде не пиша дали си го пробал тоа...
Исто така доколку на матичната имаш онборд графичка, треба да ја дизејблираш во биос и да наместиш да се подига од слот. Затоа и ти го напишав погорниот пост...

Друго
Не би се сложил дека АТИ графичките не се компатибилни со некој плочи, а Нвидиа се компатибилни...Тоа нема никаква врска, туку постојат одредени стандарди за графички, слотови, напони и сетирања на кои работат...Во принцип има плочи со чипсети нвидиа, што не е точно дека оваа плоча нема да работи со ати графичка, односно обратно, плоча со амд ати чипсет не значи дека нема да работи со нвидиа картица...
Проблемите доаѓаат најчесто од несоодветно напишани драјвери за работа под виндоус. Но нема шанса да не запали плочата ако графичката е ати или нвидиа. Дури и без ниеден драјвер треба да работи.
Поздрав

Малку си грешка тука.Јас се судирам секојдневно со овие проблеми и (не само јас!) сум поминал часови и часови и на .нет и по форуми специјализирани за тоа и едноставно решение нема! Велиш* несоодветно напишани драјвери*- а кој треба да ги напише- АТИ веројатно! Ако тие имаат ( а имаат!) проблем со плочите,тие само можат да го решат проблемот!
Дека има шанса да не запали - има.Еве го дадениот пример кај колегава,а мене стотина пати ми се случило истото.
Се сложувам дека и без драјвер треба да работи,ама во пракса не работи.

Offline Acki2009

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 110
Проблемот е решен со тоа што направена е замена на картичката со geforce gt210 све е океј си реботи нормално, сепак фала на понудеите предлози.