Author Topic: Зошто usb hub-овите ми прегоруваат на компјутерот  (Read 1483 times)

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Поради недостиг од усб -порти , си купив usb hub , Ама проблемот е во тоа што ми прегорува 2 во рок од 5-6 месеци. Знаци на него имам вклучено само тастатура ,флеш меморија (стик ) ,понекогаш и кабелот за синхронизација со  телефонот или дигиталниот апарат.Може ли некој да ми помогне во што е проблемот?

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Можеби не може да издржи толкав проток на струја низ него.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Можно е да ти е до напојуванјето на компјутерот имаш поддуени електролити ... нестабилен 5в напон и затоа прегорува

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Менувај го напојувањето! Втора работа е кога ке ставиш ново напојување мери го напонот+5 V на некој молекс и ако напонот започнува да расте од 5 накај 5,4 V ,прво провери дали имаш подуени кондензатори на матичната.Ако  нема видливи оштетувања на кондензаторите, тогаш веке сомнежот е во матичната!

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Напојувањето ми е ново, сменето е пред 6 месеци .Ама сепак треба да го отворам па да видам дали се подуени електролитите во него .А можно ли е да се изработи некоја заштита на која ќе го приклучувам
usb hub- от , инаку и да купам утре ново повторно ќе ми прегори .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има полесен начин да го решиш проблемот со недостатокот на USB порти. Многу луѓе не знаат, но на матичните плочи има многу повеќе од 4 задни USB порти и две предни. Најчесто (барем на поновите матични плочи, LGA775 па нагоре) има околу 8 или 10 USB порти, зависи од матична плоча до матична плоча и од производител и големина на матичната плоча. Значи, имате 4 задни USB 2.0 конектори и уште 4 или 6 UBS 1.1 порти кои се поврзуваат преку кабли за задниот или предниот дел од куќиштето. Тие порти што ги викаат Front USB Port се всушност само две од вкупно 4 или 6 порти кои можат да се врзат со додатни кабли за задниот или предниот дел. Всушност, реално гледано, не постои нешто како Front USB Port конектор на матичните плочи, тоа се само додатните USB 1.1 порти. Така да, со додатни кабли, можеш да си ги врзеш останатите 2 или 4 порти (две се искористени за Front USB, остануваат уште 2 или уште 4 порти кои се неискористени на самата матична плоча) за задниот дел од куќиштето. Портите се најчесто означени како USB_5_6 или USB_7_8 на самата матична плоча, имаат по пет пинчинња (конектори) во ред., а најчесто се поставени во два реда, по две порти од еден конектор (така се изведени конекторите, да можеш да приклучиш по две порти од еден конектор). Само пази да не го згрешиш распоредот на Vcc и GND на конекторите, можеш да го изгориш уредот кој ќе го приклучуваш на USB портот. Најдобро, види како оди распоредот на каблите (Vcc и GND) на Front USB конекторите и води се според нив (најлчесто, црвената е Vcc = +5V, а црната е GND).

А можно ли е да се изработи некоја заштита на која ќе го приклучувам
usb hub- от , ...

Многу просто, ќе ставиш 5.1V зенер диода ;). Иако, морам да признаам, не знам како ова ќе влијае на SMPS компјутерско напојување, но еднаш видов во едно custom made SMPS напојување баш зенер диода за да се држи константен напонот, така да, би требало да функционира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male


Многу просто, ќе ставиш 5.1V зенер диода ;). Иако, морам да признаам, не знам како ова ќе влијае на SMPS компјутерско напојување, но еднаш видов во едно custom made SMPS напојување баш зенер диода за да се држи константен напонот, така да, би требало да функционира ;).

Тие зенерки најчесто се ставаат како заштита ако во напојувањето се случи некој квар од кој може да се зголеми излезниот напон.
Со зенерка неможеме да направиме стабилизатор кој ке може да издржи поголем товар.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не ма д аврви низ зенерката голема струја кога напонот е под вредноста на зенерката, патем за да не се преоптовари усб-то од пц-тпо пожелно е пред зенерката, на + да се стави отпорник, би требало д е од редот на неколкку стотици милиоми, значи 0.47, 0.33...  пред да се пресмета моќноста на зенерката треба да се направат некои пресметки, али д ане ја тупиме, 2 зенерки паралелноп споени од по 5 вати и отпорник од 10 вати...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тие зенерки најчесто се ставаат како заштита ако во напојувањето се случи некој квар од кој може да се зголеми излезниот напон.
Со зенерка неможеме да направиме стабилизатор кој ке може да издржи поголем товар.

Не не, јасно ми е што и е функцијата на зенерката ;). Тоа јасно ми е ;). Не знам како ќе влијае нејзината импеднаса врз компјутерското напојување доколку се надмине зенеровиот 5.1V-ен напон, на тоа мислев ;). Да не случајно ја „гледа“ како краток спој, па да се активира заштитата и да се изгаси компјтерот, мада не би требало, но немам ставено таква работа на компјутерско напојување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Тие зенерки најчесто се ставаат како заштита ако во напојувањето се случи некој квар од кој може да се зголеми излезниот напон.
Со зенерка неможеме да направиме стабилизатор кој ке може да издржи поголем товар.

Не не, јасно ми е што и е функцијата на зенерката ;). Тоа јасно ми е ;). Не знам како ќе влијае нејзината импеднаса врз компјутерското напојување доколку се надмине зенеровиот 5.1V-ен напон, на тоа мислев ;). Да не случајно ја „гледа“ како краток спој, па да се активира заштитата и да се изгаси компјтерот, мада не би требало, но немам ставено таква работа на компјутерско напојување.

Гига за ова си во право, над 5.1 волти зенерката ќе се однесува како краток спој, всушност на тој начин таа го регулира напонот, вишокот волти ги “носи“ на маса и притоа се загрева. Веројатно попрво ќе изгори зенерката него ли напојувањето, ама мислам дека не вреди да се ризикува. Нека си измери barmen напонот од 5 волти и ако е висок нека си купи ново напојување, нема тука многу место за импровизации.  ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
за да не ви прави таков проблем зенерката, пред неа се става обична диода во серија, после диодата се става зенерка и напонот после ова има вредност од зенерката, а пред диодата си е тој што иде :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам дали и зенерка и отпорник би помогнале.Може само да направат проблем.Предните конектори на кукиштето кај сите плочи не работат( не можат да работат) поради повеке проблеми.Друго, ако 5V магистрала не е исправна проблемот најчесто треба да се бара во УСБ контролерите .Ако тие се премостат со 5V директно од напојување УСБ портовите...ама ,тоа е процедура.Друго,поедноставно решение е PSI плоча со 3 до 5 УСБ порта додатни,веројатно најбезболна опција.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Гигават сите матични плочи имат по 2 усб другите приклучочи на плочата се само вграден усб хуб па џабе е и таму да приклучи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
за да не ви прави таков проблем зенерката, пред неа се става обична диода во серија, после диодата се става зенерка и напонот после ова има вредност од зенерката, а пред диодата си е тој што иде :)

Аха, ми стана јасно, всушност „вишокот напон“ оди во непропусна насока на обичната диода и не страда напојувањето, така ќе му дојде?

Гигават сите матични плочи имат по 2 усб другите приклучочи на плочата се само вграден усб хуб па џабе е и таму да приклучи

Да да, знам дека се, но зошто џабе, тие порти стојат неискористени. Знам дека сите делат еден USB порт во принцип (затоа и реков USB 1.1, малку да поедноставам ;), тие порти „одат“ со 2.0 Full Speed само ако на еден конектор истовремено има приклучено еден USB уред, доколку има повеќе и сите истовремено комуницираат, вкупната брзина ќе им биде како на еден USB 2.0 порт, инаку нема да има биде), се случува некогаш некои производители да стават и по еден USB hub на 2 порти, но сепак, ретко се случува ова. Како и да е, поентата е дека како порти (чисто како порти) постојат, така да, зошто да не ги искористи, освен (се разбира) ако не му е потребно USB 2.0 Full Speed комуникација ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline barmen

  • Нов член
  • *
  • Posts: 37
Значи вака , измерив напон на усб портите  и напонот се движи од 5.07 - 5.09 волти . Значи дека ако напојувањето е исправно тогаш, од што гори  usb hub - от .Денеска купив нов usb hub , им го кажав проблемот во продавницата за компјутери и ми кажаа никако синхронизација со телефон , дигитален апарат или усб звучна,бидејќи тие повлекувале премногу струја. Епа да видиме   ;D