Author Topic: Помош со програматор за PIC микроконтролери  (Read 3812 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
епа коа има 0 од портот преку НИ клото се инвертира во 1

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе вие со мене или се зафркавате или па јас до толку не гледам, кај има на шемава ни коло јас гледам само бафери
"баферите се логички структури кој служат да го засилат сигнало"
" инверторите се логички структури кој служат да го инвертираат сигналот донесен на нивниот влез ( 1--> 0; 0--->1 ) "
вака јас знам
:(

+ ова колото е HEX бафер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
ООООо ивини не го загледав колото нама напред кругче тоес дека инвертира ова е само бафер за да се одели портата со микроконтролерот и како има 1 на влезот ке има 1 и на излезот

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ништо остај ти кругчето јас транзисторот
во право бевте,
сега правев симулација и гледам дека кога на влез има 1 на излез дава 0
тоа е поради тоа што се користи PNP транзистор, да се користеше NPN ќе беше обратно
се извинувам за недоразбирањата ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
И кога е напонот 0 волти на базата колкав напон дава на колекторот на транзисторот односно на пинот 4

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
според симулацијата вика дека, ако на база има 0 тогаш на колектор се добива се што има на емитер, што е и логички, ама треба да проверам практично како ќе биде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Тоа треба да биде така ако се е во ред и работи како што треба програматорот

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да, во право си бафери се со отворен колектор, кога ќе има 1ца треба да има 13 волти. Провери дали функционира.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ја прегледав убаво цела плоча да не имам негде проблем, нема ништо
приклучив и измерив следните напони
MCLR=13.4V
RB7=5V
RB6=5V
Vss=5V
ова се измерени напони при тест мод
( WinPic подржуваа таква можност )
незнам што може повеќе да биде проблемот
..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Види уште да не има некаде подесување во програмите на брзината на работа (Hardware IO), пробај различни подесувања и ако ништо друго не работи направи нов JDM јас досега (барем за 16F84, 16F8xx и 16F62x доколку ресет пинот не е disable) ми работи супер веќе 6-7 години и плус не ми треба напојување, само компјутер! Закон.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

NEBO666

  • Guest
Во пракса, најголем број на проблеми се јавуваат со сериските PIC програматори ( јдм..и.т.н. ).
После тоа следат паралелните ( таит програматор ), и на крај, со најмал број проблеми ( речиси воопшто и да ги нема ) се официјалните програматори на микрочип ( PicKit2 ).

Во техничката документација на микрочип за условите на програмирање, е детално опишано речиси се`.
( затоа таа е на околу 500 страници )

Ентузијасти, кои располагаат со соодветна лабораториска опрема, забележале и рефлексија на сигналите дадени од порт на персонален компјутер. Оваа појава се случувало на поголем рејт на трансфер на податоци, кога кабелот бил подолг од околу 20 центиметри, имал мала импеданса, а влезовите на чипот биле со голема импеданса.

А и според ер ес 232 стандардот, сите пинови на дб9 портот, заедно, не можат да дадат доволна моќност само за напојување на најголемиот број микроконтролери, кога се во програмски мод.
Затоа, ако сакате квалитетен програматор, и никакви фрустрации од типот „овој микроконтролер не се програмира“, „портот на овој компјутер не чини“, за да се сконцентрирате само на развојот на софтвер за микроконтролери, користете ги програматорите кои што ги произведува микрочип.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нешто не ми “дава“ да купам готов програматор кога истиот можам да го направам сам за ич пари ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Помош околу PIC програматор
« Reply #27 on 21.11.2009, Saturday, 09:27:54 »
Здраво, ќе ве замолам за мала помош за програматор кој го направив од брошурата од емитер 'Микроконтролери 1'. Овај паралелен програматор е преку 25 пинскиот порт од комјутерот. Харедверот мислам дека е ОК. Го поврзав со комјутер, ја инсталирав програмата која ми ја пратија од емитер само не знам дали е добро се подесени параметрите на копјутерот. На кој мод треба да работи паралелниот порт, ECP, EPP... ? Дали треба да е исклучен plugin play-от на овај порт? Мислам дека е до ова поради тоа што кога го ставив пикот (PIC 16F84A) може да го чита и бриши a исто и кога ќе притиснам програм за да се стави hex децималниот file во пикот става само 'збор' од овој код пр. 0000. Друго што ми е уште по чудно тоа колку пати ќе стегнам program толку 'зборови' од кодот ќе се внесат а не целиот код во една постапка. По тоа што диодата свети и се испишува дел кодот во програматорот мислам дека програматор е исправен. :-\ Ако го има некој направено овај прогаматор или знае како оди поврзувањето преку овај порт нека ми помогне. Ви благодарам однапред.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Паралелниот порт треба да работи во SPP мод стандард паралел порт и plugin-play от да биде исклучен.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
А каде да го наместам тој мод? Во биосот каде што има да се сетира Parallel Port Mode ima samo:
*Normal
*Bi-Directional
*EPP
*ECP