Author Topic: Ми требаат спецификации за трафово  (Read 2085 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ми требаат спецификации за трафово
« Opened on 21.12.2010, Tuesday, 22:08:45 (Edited 08.09.2019, Sunday, 17:15:10) »








На страната е како залиен како заварен, дали знае некој за што би можел да го искористам кога ке го премотам и колку вати е

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
E тоа се еб*но пед*р-ски фирми и заинает ги заливаат трансформаторите,да не може да ги искористиш.Јас така се зезнав земав едно трафо од бувљак негде 80 вати беше,ама па за бељата од кога му ја извадив заштитата видов дека е залиено... >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Лесно е за тоа не бери гајле

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Aj aко ме разбереш ќе ти помогнам :D.Треба да ми кажеш само две мерки висина на трафото,тоа имаш кажано ваљда е 5cm,и ширина на тоа средината,па според формула се пресметува јачината на трафото... ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Абе неможам да го измерам точно пошто од пластиката не се мери

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абе неможам да го измерам точно пошто од пластиката не се мери
Најди чаре,иначе еве за што зборам
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Абе знам ама неможам никако да го мерам  :( ке барам начини да не ја остетам пластиката а да го мерам

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Абе знам ама неможам никако да го мерам  :( ке барам начини да не ја остетам пластиката а да го мерам
Без таа мерка нема да можам/можеш да ја пресметам/пресметаш снагата на трафото... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
2-3 сантими би требало да е ама треба точно да измерам ке барам начин, аа ако е 3 см тогаш трафото е 300 вати??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
2-3 сантими би требало да е ама треба точно да измерам ке барам начин, аа ако е 3 см тогаш трафото е 300 вати??
Не не,види кога се пресметува и за 1мм да е грешно одма неточна ќе излезе снагата.Иначе ако е 2цм ќе биде 100VA,а ако е 3цм ќе биде 225VA,мене ми изгледа како да 100VA... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ама не е вака ширина по должина на КВАДРАТ ??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Земи некој отпорник(греач, сијалица од кола-2или3 ) измери напон и струја,,, Или на рендген :)
Колку што приметив малце се гледа низ пластиката .т.е. прозирна е малце, па преку ден можда ќе можеш да измериш. Е сега со некој минимални примаршувања, али одприка ќе знаеш колку е. Инаку кај што е залиено со брусалица помини го- пишува на форумов.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Нема шанса освен да го скршам пластичето

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Ако го скршиш имат големи шанси намотките, поготово на примарот да ги испокиниш :(

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Леееле нма шанса да мерам  :( :(