Author Topic: Се за Step-Up и DC-DC ковертори  (Read 5129 times)

Jove

  • Guest
Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Opened on 07.10.2010, Thursday, 20:05:20 (Edited 07.10.2010, Thursday, 20:22:52) »
тука писувајте за ова девил рече да отвориме  нова тема

Споено мислење: [time]07 Октомври 2010, 20:07:05[/time]
е сега дали мозам да направавам ваков конвертор да извадам појке напон во кола за да ранам појако појацало ??? ??? ??? како тие со се купуваат 200-300-400-500-1000 вати со се

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: се за step-up i dc-dc ковертори
« Reply #1 on 07.10.2010, Thursday, 20:56:05 (Edited 07.10.2010, Thursday, 21:00:54) »
Ова повеќе ќе дојде како туторијалче ама ќе се обидам да напишам и да објаснам околу DC-DC Конверторите онолку колку што знам јас и онака да сватите и вие пошто ако земам да објаснувам како што знам нема никој ништо да ме разбере ;D

DC-DC конверторите се начесто импулсни напојувања, во зависност од изведбата поделени се на повеќе видови и тоа: step-up (подигачи на напон),   step- down ( намалувач на напон), инвертори и флајбек трансформатори ама тоа не не интересира многу нас.
Некој ќе праша што е прекинувачко или импулсно напојување, тоа е прост уред ( во наш случај, инаку тоа е наука за себе :)) кој користи прекинувач, калем и диода за да енергијата ја префрли од влез на излез, во зависност од поставувањето на овие работи ( распоредот нивни ) може да се добијат трите погоре спомнати видови на напојувања.
Ккао што спомнав во зависност од поврзувањето се добива различен склоп

1. Step-up ( boost), склоп се добива доколку елементите се поврзат како на шемата подолу

на шемава имаме прикажано ( гледано од лево на десно ) калем, прекинувач према маса, диода и кондензатор.
Како работи ова напојување ( ќе се послужам со шема, на шемава има некој пресметки не ги гледајте ним тие подоцна ќе ни требаат, не сега )


Да замислиме дека прекинувачот веќе долго време е отворен па според тоа, напонот кој е на влез ќе се добие и кај кондензаторот на излез.
Доколку сега го затвориме прекинувачот, преку калемот и преку прекинувачот према маса ќе почне да тече некоја струја, диодата е така поставена што го блокира кондензаторот за да не се празне и тој преку прекинувачот.
Да замислиме дека имаме некоја бесконечно голема струја, тогаш таа струја што тече низ калемот линеарно ќе расте во зависност од времето, до некоја вредност пропорционална на влезниот напон поделено со индуктивноста ( зависи колку време прекинувачот е вклучен ).

Да замислиме сега дека, прекинувачот после х време пак го отвораме, тоа значи дека струјата ќе продолжи да течи преку диодата за да го надополни напонот кај кондензаторот кој во меѓувреме паднал на некое ниво.

Напонот на излез се крева до некоја рамнотежа или додека не се постигне условот
VL = L × di/dt
Со други зборови, колку повисок напон на краевите од калемот, толку побрзо струјата во калемот паѓа.

Во стабилна состојба, напонот на калемот за време на префрлувањето на прекинувачот е 0V.
Ова значи дека и струјата која врви низ калемот е на некоја стабилна состојба.
Ова е важно за да може да се мисли еден чекор понапред за да можеме да пресметаме кое е зголемувањето кое можеме да го добиеме на излез.
 
Доколку имаме некое зададено време за полнење ton за некој влезен напон струјата да стигне до рамнотежа, тоташ имаме и некое специфично време за празнење toff за некој излезен напон.
Бидејќи напонот на калемот за време на рамнотежа мора да достигне до 0, тогаш ние можеме да го пресметаме засилувањето кое ќе се добие на излез според следнава равенка :
VOUT = VIN/(1-D)
каде што D e времето
ton/(ton + toff) = D

Начинот на работа е сличен и кај колото за инвертирање и кај колото за намалување
со тоа што се користат различни шеми

Step-down (buck)

Каде што формулата за пресметка на излезниот напон е следна
VOUT = VIN × D

Invertor

Формула за пресметка на излезен напон
VOUT = VIN × D/(1-D)

Начинот на кој ќе го регулирате тоа прекинвање е веќе нешто сосема друго
најчесто таа фреквенција на прекинување изнесува од 20-40кHz

користев литература од
Code: [Select]
http://www.maxim-ic.com
ако го интересира тоа некого  ;D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #2 on 07.10.2010, Thursday, 21:04:03 »
Браво, одлично обjаснето ;). Сигурно ќе му се најде на некој tutorial-чево ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #3 on 07.10.2010, Thursday, 23:31:51 »
реп+ од мене бор4е

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #4 on 08.10.2010, Friday, 00:10:36 »
Не е на Борче, на Devil e tutorial-ов ;) :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #5 on 08.10.2010, Friday, 00:11:44 »
Супер Devil, репутација +  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #6 on 08.10.2010, Friday, 01:35:57 »
Една шема на необичен ДЦ/ДЦ претворач со ТДА2030! Претвора ДЦ напон до 20В во ДЦ до 40 В!.Значи го дуплира напонот,но јачината на струјата е 3А! ;) Идеален е за работа со појаки (пред се транзисторски појачувачи )во  автомобил.Ставете на ТДА добар ладилник

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Една шема на необичен ДЦ/ДЦ претворач со ТДА2030! Претвора ДЦ напон до 20В во ДЦ до 40 В!.Значи го дуплира напонот,но јачината на струјата е 3А! ;) Идеален е за работа со појаки (пред се транзисторски појачувачи )во  автомобил.Ставете на ТДА добар ладилник

Ако напојувањето на овој “конвертор“ е 20V, со сигурност гарантирам дека излезот никогас нема да отиде погоре од 19.5V. Батка, да не си ја згешил шемата?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #8 on 08.10.2010, Friday, 16:50:05 »
Ако напојувањето на овој “конвертор“ е 20V, со сигурност гарантирам дека излезот никогас нема да отиде погоре од 19.5V. Батка, да не си ја згешил шемата?

Во право е, барем јас колку што знам, максимален напон што може да даде стандарден операциски засилувач е Vcc, така да не прави логика да даде поголем напон од 20V (барем теоретски 20V, практично ќе биде малку помал, како што рече deophorant, 19.нешто ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Се за Step-Up и DC-DC ковертори
« Reply #9 on 08.10.2010, Friday, 17:30:34 »
па и сликата е потпишана како стаб....а и така личи...како стабилизатор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само пробајте,јас не ја измислив од памет оваа шема.Се гледа  дека е скенирана.Кој сака да види нека ја направи.Ке се изненадите .Ставите на влез 12В,а на излез добивате 23,89 В.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ама струјата на сигналот ке биде мала ( 3 ампера ) а со тоа нема да може да се направи некој моеќен аудиозасилувач  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
УПС! Се извинувам сега ја отворив и видов дека сум ставил погрешна шема!! :DНавистина пропустот е мој!!!! ;D ;D ;D >:( Но,имам и шема на дублер на напон со ТДА 2030,па ако ја најдам ке ја поставам со должно извинување.!! Ова е навистина регулација до 3А! :o :D :D :D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Таа другата шема колку ампера може да регулира  ;D ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ТДА 2030 максимум вади 3А ! Тоа на 24 волти максимално дава 60 вати  по канал