Author Topic: Трафо од телевизор  (Read 5573 times)

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #60 on 11.07.2011, Monday, 00:28:51 »
моето трафо од ТВ-то што го извадив работи.Само незнам да му измерам ампеража. :(
епа види колку му е дебелината на жицата и пресметај колку ампери крепи, дебелината на жицата на квадрат  помножено со 2  и ке добиес колку стрија мозе да крепи таа зица пример зица од 1,7мм  1,7*1,7 =2,89 *2=5,78 A  ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #61 on 11.07.2011, Monday, 00:43:22 »
Лесен е за растурање? Може да ja искористам истита жица за мотање на нови намотки

аха лесен е за растурање, а и тоа жицата ми изгледа како да е бајаги квалитетна :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #62 on 15.07.2011, Friday, 01:44:13 »
Вака сега, имам еден проблем со истото трафо што го имам дадено на сликата неколку post-а пред овој. Ги одмотав секундарните немотки и сакам да намотам нови секундарни намотки ( 2 X 20V~), но имам еден проблем :S. Трафото е мотано „секиндар врз примар“, а не „секундар до примар“ (поделена касета). Сакав да прашам дали пресметките и за двата типа на мотање на трафо се исти или различни? И доколку се различни, дали ми се исплати да го одмотам целото трафо (и примарот), да ја поделам касетатат и  пак да го намотам трафото со поделена касета или поедноставно е да ги направам пресметките за трафото со „секундар врз примар“ методот на мотање?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #63 on 15.07.2011, Friday, 09:51:25 »
Мотај го и ич гајле немај, еден куп сум ги намотал така ;D, ако сакаш 2х20V мотај го секундарот бифиларно, иначе напонот нема да биде сосем симетричен, ќе имаш мала разлика во напоните, и уште една работа, ако физички дозволува просторот јас би ставил една преграда од тенок бакарен лим помеѓу примарната и секундарната намотка, just in case... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #64 on 15.07.2011, Friday, 15:25:50 »
80-90 намотки треба за 20V, и јас толку сакав да го мотам, ама немав доволно жица па ке треба да го мотам кога ке си дојдам од прилеп...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #65 on 15.07.2011, Friday, 16:07:40 »
Значи има посебни пресметки за овој тип на мотање или нема? Или едноставно да пресметам како да мотам за поделена касетка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #66 on 15.07.2011, Friday, 17:17:56 »
Јас мислам да го пресметаш како за поделена касета и да го моташ така.
Иначе, најсигурно е да го измериш напонот на секундарот и да изброиш колку намотки има додека го одмотуваш, кога ќе ги поделиш овие вредности ќе добиеш колку намотки по волт треба ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #67 on 16.07.2011, Saturday, 19:52:34 »
Јас мислам да го пресметаш како за поделена касета и да го моташ така.
Иначе, најсигурно е да го измериш напонот на секундарот и да изброиш колку намотки има додека го одмотуваш, кога ќе ги поделиш овие вредности ќе добиеш колку намотки по волт треба ;).

Е да, измерив напон, ама не избројав, а го домотав секундарот :S. Ништо, ќе морам да мотам само врз база на пресметки :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #68 on 27.10.2011, Thursday, 15:32:25 »
Јас го имам истиот трансформатор дома но кај мене на излезите во една насока дава еден напон во друга сосема друг напон зошто???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #69 on 27.10.2011, Thursday, 15:53:29 »
Јас го имам истиот трансформатор дома но кај мене на излезите во една насока дава еден напон во друга сосема друг напон зошто???

Како тоа во една насока ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #70 on 27.10.2011, Thursday, 16:01:12 »
Јас го имам истиот трансформатор дома но кај мене на излезите во една насока дава еден напон во друга сосема друг напон зошто???

Како тоа во една насока ???.
Така например мерам на два излеза со унимер и ми дава пример 10 волти и после ги менам буксните на унимерот обратно и мерам ми дава сосема друг напон што нема врска со претходниот!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #71 on 27.10.2011, Thursday, 16:02:42 »
Така например мерам на два излеза со унимер и ми дава пример 10 волти и после ги менам буксните на унимерот обратно и мерам ми дава сосема друг напон што нема врска со претходниот!

Мериш на еднонасочно подрачје или на наизменично подрачје за напон на унимерот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Denimk

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #72 on 27.10.2011, Thursday, 16:07:49 »
Така например мерам на два излеза со унимер и ми дава пример 10 волти и после ги менам буксните на унимерот обратно и мерам ми дава сосема друг напон што нема врска со претходниот!

Мериш на еднонасочно подрачје или на наизменично подрачје за напон на унимерот?
На еднонасочно мерам пошто има грејц на плочката од трансформаторот!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #73 on 27.10.2011, Thursday, 16:09:39 »
На еднонасочно мерам пошто има грејц на плочката од трансформаторот!

А има филтерски кондензатор поставено по грецот? И сигурен си дека грецот е 100% исправен?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Трафо од телевизор
« Reply #74 on 27.10.2011, Thursday, 16:11:21 »
Пробај со друг универзален.Да не ти е тој * отиден*..