Author Topic: Помош за мотор од машина за перење  (Read 3520 times)

Maxwell

  • Guest
Помош за мотор од машина за перење
« Opened on 14.12.2013, Saturday, 00:42:50 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:19:42) »
Здраво

Земав еден мотор од стара машина за перење, машината беше Obodin или Gorenje појма немам...
Конекторот е со пет изводи, со моторот одат и два кондензатори, но не знам како треба да се поврзе за споро и брзо вртење.
Каблите беа извадени и не можам да се ориентирам според боите, единствено што знам е дека конекторот под број 1 имал бела жица.





Е сеа околу изводите...
Ги мерев со мултиметар наместен за мерење на отпор и ситуацијата е ваква:

Помеѓу 1 и 2 - 7 ома
Помеѓу 1 и 3 - 12 ома
Помеѓу 1 и 4 - 28 ома
Помеѓу 1 и 5 - 28 ома

Помеѓу 4 и 5 - 56 ома
Помеѓу 2 и 3 - 19 ома

Кондензаторите се 12,5 и 25 микрофаради.

Ми треба помош како правилно да го врзам за да добијам споро и брзо вртење.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #1 on 14.12.2013, Saturday, 00:46:32 (Edited 14.12.2013, Saturday, 00:49:54) »
Абе ,сто пати е кажано да не се ставаат вака слики! Па прочитајте малку како тоа се работи! Стално некој треба да исправа нечии грешки! Ако сакате да бидете член на Форумот ,прочитајте ги правилата и придржувајте се кон нив! За сите важи ова,да не се лутите ако некои работи се бришат!!!

Споено мислење: 14.12.2013, Saturday, 00:49:54
И пред да отвориш тема ,прво побарај во постарите теми дали има нешто веќе пишувано за тоа.За мотор од веш машина има најмалку 3-4 теми отворено со стотина постови,шеми,одговори.Пребарувајте малку.

Maxwell

  • Guest
Абе ,сто пати е кажано да не се ставаат вака слики! Па прочитајте малку како тоа се работи! Стално некој треба да исправа нечии грешки! Ако сакате да бидете член на Форумот ,прочитајте ги правилата и придржувајте се кон нив! За сите важи ова,да не се лутите ако некои работи се бришат!!!

Околу сликите, направив баш како што пишува во правилата... So, what's wrong?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #3 on 14.12.2013, Saturday, 12:47:14 (Edited 16.12.2013, Monday, 02:10:37) »
Обично овие мотори од машините за перење се со пет изводи.Тоест 5 жици:
1 жица е жолта по боја таа е  прва фаза за перење
2 жица е зелена таа втора фаза за перење
3 жица е сина и таа главна намотка се вика или главна фаза на центифругата
4 жица е бела по боја таа е од заедничката намотка
5 жица е по боја црвена и таа е помошна намотка или се вика помошна фаза на центифругата
Е сега за да го споиш моторот да врти на центифруга треба белата жица да оди на фазен приклучок тоест директно на 220 волти.Сината жица треба да се врзе на кондензатор и на фазниот приклучок нулата и црвената жица на другиот пол од кондензаторот исто треба да се врзе. И така моторот ќе врти во десно со околу 3000 вртежи во минута.Вредноста на кондензаторот треба да е од 15 до 20 микро фаради со работен напон од 400 волти.Е сега јас мислам дека четвртата жица треба да е бела провери уште еднаш пошто сите бои се вакви и кај машина Favorit 10 години стара моторот беше со исти димензии како на сликата а боите беа исти како што јас ги наведов тоа е стандарт.Но признавам може некогаш од тој стандарт да се отстапи.Баш Obodin мислам дека е со различни бои но сега сигурен сум дека 4 е бела боја кај сите машини е така.И таа сликата со броевите не ти е точна кој ти кажал дека така оди одбројувањето јас мислам дека е обратно 5 е 1 а 1 е 5 обратно е јас мислам. ;D ;D.Баш кога го гледаш од одозгора моторот одбројувањето е обратно кажими кој ти кажал дека така оди одбројувањето Пинот 1 е да врти десно пинот 2 е да врти лево пинот 3 е главна намотка или центифругата пинот 4 е заедничка намотка тој мора секогаш да е поврзан или со фазата или со нулата секогаш мора низ нејзе да поминува струја и кога работи споро и кога врти брзо и кога врти десно и кога врти лево а 5 извод е помошна намотка и тој мора преку кондензатор да е споен со пинот 3 за да врти на центифруга машината.А за да врти споро треба да кондензаторот да е споен со заедничката намотка и со пинот број 1 и тогаш врти споро десно а ако го споиш со пинот 2  а нормално другиот крај останува на заедничката намотка и тогаш моторот ќе врти споро во лево.Кој ти кажа дека одбројувањето оди така како на сликата 8) 8).Баш ме интересира или ти така самиот си заклучи.Еве види во оваа тема членот dare532 го поврза електромоторот од прва без да се мачи
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=63.0.Знам дека и кај него беа различни боите но сепак јас му ги погодив сигурно ли неможеш да ги видиш боите тогаш оди според одбројувањето на пиновите предходно во постов ти пишав кој пин е каков и читај во оваа вторава тема објаснето е и како да го врзеш споро да врти.Ама стварно незнам кој ти кажал така  дека оди одбројувањето на правиот конектор кај ободин старите машини. ;).Кај старите машини имаш 3 вида конектори како овие два на линковиве и третиот е прав и тој се користел само кај ободин овој твој мотор еднаш го имам видено во ободин машина нели па по тоа се подразбира дека е од ободин машина а и ти сам си пиша дека е од таа марка.





Но сепак пак ќе те прашам кој ти кажа дека одбројувањето на правиот конектор оди така.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Провери што ти пишува на тоа лепенката на пластиката кај конекторот , можеби има нешто за боите или нешто што ке помогне  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #5 on 14.12.2013, Saturday, 13:57:36 (Edited 14.12.2013, Saturday, 13:59:13) »
Не верувам да има за боите таму пишува ватажа колку е во прва брзина колку е во центифруга колкав е напонот нели 220 волти 50 херци колкава струја влече година на производство во која фабрика е направен, не верувам досега на ниедна налепница не пишувало за боите не сум сретнал ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види ги скеновиве

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #7 on 15.12.2013, Sunday, 00:59:39 (Edited 16.12.2013, Monday, 02:07:24) »
Така е ова што ви го постираше батка е многу добро изгледа е од списанието Уради Сам ;D ;).Инаку на сликата видов членот спремил два електролита.Како прво спои ги двата електролита паралелно така ќе добиеш поголем капацитет во фаради.Земи еден мрежен кабел и фазата кафената жица врзи ја на пинот број 4 од моторот со ауто клема можеш да го направиш тоа натакни ја само.Нулата врзи ја на едниот крај од кондензаторот и на него нели паралелно е врзан и вториот кондензатор другиот крај од кондензаторот врзи го на пинот број 1 еден.И сега слушај ме внимателно пошто двата кондензатора ти се врзани паралелно од средината на било кој кондензатор правиш раздел вадиш една жица значи од двата кондензатора кои се врзани паралелно вадиш трет кабел и него го врзуваш на пинот два 2.Го приклучуваш на градска мрежа но води сметка да ти е секогаш заземјувањето поврзано се поврзува со штраф на куќиштето од моторот.И моторот вака поврзан ќе ти врти споро во десно.Е сега за да ти врти брзо во десно направи вака фазата од мрежниот кабел врзи ја на пинот број 4,нулата врзи ја на едниот крај од кондензаторите нели исто двата ти се поврзани паралелно другиот крај од кондензаторите врзи го на петка пинот број 5.И исто така како што ти објаснив претходно треба да извлечеш трет извод од кондензаторите од средина од мостчето вадиш кабел и го поврзуваш на пинот број три 3.И тогаш ќе ти врти брзо десно електромоторот.Секако поврзи го заземјувањето секогаш заради безбедност.Но сеуште не ми одговоривте кој ви рече дека одбројувањето на пиновите оди така како на сликата јас мислам и велам дека е обратно.Одбројувањето ти е обратно како од сликата твоја.Види поврзи го моторот како што ти објаснив сега.Ова ти сам сигурно си ги обележа пиновите така јас мислам дека не е точно одбројувањето од каде така. ;D :D ;).
Quote
Каблите беа извадени и не можам да се ориентирам според боите, единствено што знам е дека конекторот под број 1 имал бела жица.
.Кој ти го кажал ова теоретски шанси нема конекторот број еден да ти бил бела боја во заблуда си ти бела боја е четворката секогаш тоест заедничката намотка е белата боја да не е бела боја таа двојката на сликата кај тебе пак ќе ти речам одбројувањето е обратно.Моја претпоставка за боите од овој мотор од ободин машина е 1 жица е жолта по боја таа е  прва фаза за перење 2 жица е зелена таа втора фаза за перење 3 жица е сина и таа главна намотка се вика или главна фаза на центифругата 4 жица е бела по боја таа е од заедничката намотка 5 жица е по боја црвена и таа е помошна намотка или се вика помошна фаза на центифругата ова и претходно ти го спомнав јас лично мислам дека одбројувањето ти е обратно од она твоето на сликата единицата ти е петка а петката единица.Сигурно ти сам си заклучил дека одбројувањето е така нема шанси белата жица да е прва таа е заеднчка намотка и е четврта по ред ако го гледаш така моторот. :D.Кај сите мотори е така и друг мотор земете и друг конектор секогаш четворка е бела жица кај сите машини



еве ти го уште еднаш овој линк како тука 4 е белата жица секогаш белата жица се нумерира со четири и е заедничка намотка.Незнам од каде ти заклучи дека белата жица е прва и провери да не е втора како на твојата слика и пак ќе ти речам одбројувањето оди обратно и ќе ти дојде 4 четворка ;).Од каде заклучивте дека белата боја е прва нема шанси сигурно некоја грешка сте  8) 8).
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не треба електролити,тоа се блок кондензатори.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #9 on 15.12.2013, Sunday, 16:39:04 (Edited 15.12.2013, Sunday, 16:47:05) »
ЕЕ колку имам такви низ дома јас си мислев дека се како елекролитските си мислев дека се само бистабилни не им е битен поларитетот.Значи блокови се немаат електролит јасно ми е сега сум бил во заблуда :D 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ЕЕ колку имам такви низ дома јас си мислев дека се како елекролитските си мислев дека се само бистабилни не им е битен поларитетот.Значи блокови се немаат електролит јасно ми е сега сум бил во заблуда :D 8) 8)

Тие електролитски кондензатори не се викаат бистабилни, тоа е термин користен за нешто сосема друго ;). Тие се викаат неполаризирани електролитски кондензатори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #11 on 15.12.2013, Sunday, 16:54:45 (Edited 15.12.2013, Sunday, 17:01:10) »
Така значи ;D.Во ред ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ,овде најјасно е даден опис на боите на жиците на моторот:

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Еве конечно едно прекрасно објаснување ;D.Исто како што велев јас цело време дури и боите се исти цело време во претходните постови велев дека 4 пин е бел по боја и така испадна.И значи членот кој ја постирал сликата има грешка одбројувањето оди обратно како што велев јас цело време.Може тоа да го видите од она што го постирал батка онаму каде што се сликите со конекторите јас постирав слики од двата конектора а од тој правиот неможев да најдам никаде на интернет и ете батка постираше.Многу убаво објаснето и сликовито, се прикажано.Многу ми се допадна тоа што боите што ги кажав јас се поклопија.И се докажа дека пинот број 4 е со бела боја.Значи не сум заборавил.Читајте од тоа што го постирал батка одлично е.Сега членот многу лесно ќе го поврзе моторот.Во секој случај тоа што го постирал батка е про. ;D ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Maxwell

  • Guest
Одг: Помош за мотор од машина за перење
« Reply #14 on 15.12.2013, Sunday, 21:29:48 (Edited 08.09.2019, Sunday, 20:21:56) »
Од каде заклучивте дека белата боја е прва нема шанси сигурно некоја грешка сте  8) 8).

Тој што ми го даде моторот рече дека претпоставува оти последна била белата жица, ама исто така додаде дека не беше 100% сигурен.

Претходно барав низ форумов и на Google за тоа како се врзуваат мотори, но дека конекторот ми се виде поинаков затоа ја отворив темава, мислев да не има некој од вас поврзувано сличен ваков мотор па да ми каже како треба да се врзе.... Работата беше, конекторот да не има поинаков распоред на намотките...

Налепницата е следнава:



Според шемата што ја видов излегува дека белата жица треба да се поврзе на четвртиот конектор, па така ќе пробам да ги поврзам.