Author Topic: Општи прашања и одговори во врска со Ардуино  (Read 12273 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа е нешто слично на Гајтанлес мрежата во Скопје што беше (на кој му текнува ;)). Практично, mesh мрежа беше тоа... иако мислам дека никој официјално не ја класифицираше како таква :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Тоа е нешто слично на Гајтанлес мрежата во Скопје што беше (на кој му текнува ;)). Практично, mesh мрежа беше тоа... иако мислам дека никој официјално не ја класифицираше како таква :P :D.

Ејј Гајтанлес.. кај ти текна.. беше некаде 2005/6 знам на факултет бев при крај.

Инаку со Ардуино гледам ги користат ESP8266 (или слични) модулчиња за WiFI...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Mesh  e начин на поврзување/вмрежување на уреди, тип на мрежна тополоѓија како што се и ''token, ring, bus, star",  интернетот е "Mesh" тополоѓија.

Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, dr-mr подобро објасни ;). Практично интернетот е mesh мрежна топологија ;).

Ејј Гајтанлес.. кај ти текна.. беше некаде 2005/6 знам на факултет бев при крај.

Да, до кај 2005-та, 2006-та постоеше ;). Најчест уред за конектирање и ширење на мрежата: Linksys WRT54G ;D :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."