Author Topic: Таблица- Периоден систем на елементи  (Read 1251 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова програмче добро ке им дојде на средношколците ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве понова верзија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Антивирусот ми јавува malware-gen и за двете верзии. Користам Avast free антивирус  ???
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Антивирусот ми јавува malware-gen и за двете верзии. Користам Avast free антивирус  ???

Ти го јавува бидејќи exe-то во Installer-от е спакувано со UPX, а во денешно време, се што е Freeware и Shareware е спакувано, така да, и online сам да го бараш и да го симнеш, ќе ти го јави како malware. Антивирусите не се баш многу интелигентни, гледаат packer и веднаш мислат дека нешто пробува се скрие во тој packer. Подобрите антивируси може да отпакуваат дел од попознатите packers, ама голем дел од AV програмите не отпакуваат. Едноставно гледаат packer => маркирам како malware, trojan, worm... во зависност од тоа дали некој попознат malicious програм бил спакуван со „таа и таа“ верзија од „тој и тој“ packer.

Кај мене на NOD32 ништо не јавува. Едноставно додати на листа на exceptions. Ако сакаш, може да ти го опакувам exe-то на програмот. Потоа само правиш overwrite на оригиналното exe со отпакуваното ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ме предварил Гига Ват,ама образложението вреди.Можеш и да го ислкучиш привремено Авастот ( тоа ти се оние *фри* заштити),да го симнеш,инсталираш.да го снимиш на флеш итд.