Author Topic: Започнување на заеднички open source проект  (Read 12036 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Сте размислувале во друг правец - воден филтер, нешто слично како кај правосмукалките на вода?
Поминување на воздух низ вода, мислам дека додека го изврти воздухот од цела просторија ќе се засити со влага и ќе има проблеми, или со систем за вадење на влагата може да се среди тоа, ама ќе треба многу комплицирање, имам работено со такви системи во една фирма, работат на принцип на топлотна пумпа, воздухот од собна температура прво се лади драстично, на некои 1-2 степени целзиусови, а потоа се загрева пак до собна температура, трошок на енергија е голем, а реално верувајте не е интересно да се замараме со фреон, компресор, бакарни цевки, топлотни изменувачи итн...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ќе клајш сол во водата да се намали пареењето.  таман за на зима кога грејните тела го сушат вазфухот.

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
Re: Започнување на заеднички open source проект
« Reply #32 on 22.10.2019, Tuesday, 21:46:16 (Edited 23.10.2019, Wednesday, 02:29:28) »


13.32$ со шипинг. Само гледам бара апликација која мора да ја инсталираш. Сепак мислам дека можеме да го направиме под таа цена а и сигурен сум дека ке ни текне и некоја функционалност плус. Мене ми се свига идејата, може и да се преброиме кој сака да работи на неа.

Јас би сакал да знам што мислите да направиме и универзален IR бластер. Мал уред со инфраред диоди во сите правци и еден IR ресивер со програмибилни кодови кој може да ги испали на команда од корисник. Да може да учи нови кодови од пример и да ги чува во меморија. Со него би можел да контролираш клими, телевизори па и некој други уреди од далечина. Нели би било супер за 400-500 ден да можеш климата да си ја направиш со WiFi ?

Ова е веќе нешто опипливо, а и реално, барем од хардверски аспект, лесно изводливо :). Па и од софтверски не би требало да е претешко за изведување, особено ако може да учи команди преку IR приемник ;).

Само да се провери прво на Кинезиве да не им текнало нешто вакво да направат ;D.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
13.32$ со шипинг. Само гледам бара апликација која мора да ја инсталираш. Сепак мислам дека можеме да го направиме под таа цена а и сигурен сум дека ке ни текне и некоја функционалност плус. Мене ми се свига идејата, може и да се преброиме кој сака да работи на неа.

Да го направиме поевтино од $13.32 ???. Сигурен си ???. Плочка, делови, бушење, ова, она... плус ова чудо се врзува со app. „Обични смртници“ во принцип „се палат“ на такви работи... а ако правиме и app за ова, на*бавме ;D.

Практично веќе и да нема gadget што не можеш да го купиш како готов производ од Кинезиве. И порано ги имаше, ама не беа толку достапни во Македонија. Сега веќе... мислам дека само определени алати и мерни инструмент се исплати да ги правиш, ништо друго. Да, целната публика е многу помала, ама па... само тоа уште држи цена (колку толку... и тие се веќе евтини, ама сепак, не се џабелеску).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Мислам дека Гига е во право, ако кинезите го прават за 13.32, не мислам дека ние можеме да се токмиме со нив, па и кинески компоненти купени на големо да користиме...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па не е работата секогаш да купиш готово, понекогаш правиш некои работи заради забава и задоволство, па нека е и поскапо... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Можеби прво да се почне со проекти за електроничарите аматери/хобисти. Алат или мерна опрема корисна во електрониката, која и од кинезите е скапа.
Тешко се почнува на форум/интернет со проекти кои опфаќаат повеќе домени и се со комерцијална цел.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Ако правиме од кеиф нешто, а не за профит, јас би одел со нешто спектакуларно и интересно. А од мерна опрема, ми се чини има скоро се во DIY изведба, јас едно време сакав да си направам голема табла со многу модуларни инструменти за мерење на сите чуда во електрониката, и после кога го купив мултиметарот со I,U,R,L,C,f,Hfe,T и сите тие додатни функции, сфатив дека нема некоја голема поента. Евентуално некој тестер за ламби уште ми фали, ама со тој скоро се се тестира веќе. Ако гледаме така што вреди да направиме, апсолутно ништо според мене, ако веќе правиме, нека биде или ептен корисно, или ептен кул. Имавме добар муабет со прочистувачот на воздух, ама некако затаивме со идеите.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
13.32$ со шипинг. Само гледам бара апликација која мора да ја инсталираш. Сепак мислам дека можеме да го направиме под таа цена а и сигурен сум дека ке ни текне и некоја функционалност плус. Мене ми се свига идејата, може и да се преброиме кој сака да работи на неа.

Да го направиме поевтино од $13.32 ???. Сигурен си ???. Плочка, делови, бушење, ова, она... плус ова чудо се врзува со app. „Обични смртници“ во принцип „се палат“ на такви работи... а ако правиме и app за ова, на*бавме ;D.

Практично веќе и да нема gadget што не можеш да го купиш како готов производ од Кинезиве. И порано ги имаше, ама не беа толку достапни во Македонија. Сега веќе... мислам дека само определени алати и мерни инструмент се исплати да ги правиш, ништо друго. Да, целната публика е многу помала, ама па... само тоа уште држи цена (колку толку... и тие се веќе евтини, ама сепак, не се џабелеску).

малку се замислив,


Вкупно 4.37$ за материјали, не загледав шипинг али ке додадам 10% значи вкупно 4.81$ до сега.

Ако правиме на пример 100 уреди знам дека плочките ке ги направат од Хајтеч за ~ 80 ден парче, 1.45$. До сега тоталот е 6.26$, Трошоци за работна рака 0.00$  :P како и софтверот што треба за него ке не кошта исто. Е сега калај, кутија и слично не рачунам но мислам дека ке влезат во цената.

За интеграцијата со андроид апликации има еден куп open source IOT платформи што можеме да ги кренеме на серверот заедно со моменталниот форум така да ке немора да се прави апликација или да се инсталира на уредите истата.

Никогаш не ни би помислил да го работам ова со комерцијална цел, а и мислам дека убаво се изразив на почетокот зошто би го правеле ова. Со LordZi се согласувам дека ова би било за забава и задоволство, но не и поскапо  ;D

Можеби прво да се почне со проекти за електроничарите аматери/хобисти. Алат или мерна опрема корисна во електрониката, која и од кинезите е скапа.
Тешко се почнува на форум/интернет со проекти кои опфаќаат повеќе домени и се со комерцијална цел.
Ако имаш некоа идеја за што би можеле да изработиме од тој аспект радо би те ислушал.

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
Re: Започнување на заеднички open source проект
« Reply #39 on 24.10.2019, Thursday, 18:36:42 (Edited 25.10.2019, Friday, 01:39:15) »
Ако правиме од кеиф нешто, а не за профит, јас би одел со нешто спектакуларно и интересно. А од мерна опрема, ми се чини има скоро се во DIY изведба, јас едно време сакав да си направам голема табла со многу модуларни инструменти за мерење на сите чуда во електрониката, и после кога го купив мултиметарот со I,U,R,L,C,f,Hfe,T и сите тие додатни функции, сфатив дека нема некоја голема поента. Евентуално некој тестер за ламби уште ми фали, ама со тој скоро се се тестира веќе. Ако гледаме така што вреди да направиме, апсолутно ништо според мене, ако веќе правиме, нека биде или ептен корисно, или ептен кул. Имавме добар муабет со прочистувачот на воздух, ама некако затаивме со идеите.
Идеја за ептен кул али безкорисно


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Конкретна идеjа немам, има многу проекти кои би биле корисни во diy/hobby работилница. Дигитално контролирано симетрично напојување, контролер за smd reflow oven, се само дел од проектите кои би биле корисни во секоја хоби работилница.
Smd pick and place machine.  :) :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Зошто не 3D Cube, може 8х8х8, може и поголема, како ќе се договориме. Тотално бескорисна работа, но отсекогаш сум сакал една... :) Можам да го направам хардверот, ако некој се нафати да го прави софтверот.
Друга идеја - може на пр. некое едноставно напојување со микроконтролер, до 1А за да биде ефтино, подесување преку енкодер, да има LCD за приказ на напон/струја, поставување лимити и сл., се тоа да го тера микроконтролерот, додека самиот напојувачки дел може да е линеарен, дури и со обичен LM317.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Зошто не 3D Cube, може 8х8х8, може и поголема, како ќе се договориме. Тотално бескорисна работа, но отсекогаш сум сакал една... :) Можам да го направам хардверот, ако некој се нафати да го прави софтверот.
Во средно едни соученици имаа направено 3Д коцка со RGB LED, најдоа готов софтвер за ардуино уно и коцката можеше да одсликува букви, броеви, она chasing leds да се бркаат диодите и др.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па не е работата секогаш да купиш готово, понекогаш правиш некои работи заради забава и задоволство, па нека е и поскапо... ;)

Добро да, и ова држи вода...

Ама проблемот е што повеќето луѓе не гледаа така на работите, а поентата на овој проект е, колку толку, да се дигне активноста на форумот... добро, се разбира и забава, ама првично почна се со таа идеја :).

Можеби прво да се почне со проекти за електроничарите аматери/хобисти. Алат или мерна опрема корисна во електрониката, која и од кинезите е скапа.

Искрено, јас пред се она ова мислев. Има некои работи се сеуште скапи да ги купиш и од кај Кинезиве. На пример, LED Light тестерот за LED заднинско осветлување кај телевизори/монитори, а и единечни LED диоди... е сега, тешко дека ќе успееме да го направиме како Кинезиве, со voltage sense, но ако не повеќе, барем може да пробаме да го направиме да биде SMPS и да има контрола за излезен напон преку потенциометар ;).

А од мерна опрема, ми се чини има скоро се во DIY изведба...

Па и нема баш се, дадов добар пример горе за мерен инструмент чиј софтвер во микроконтролерот (а и самиот контролер) се индустриска тајна... и ги нема во DIY изведби никаде овие тестери... јас барем немам начекано.

За интеграцијата со андроид апликации има еден куп open source IOT платформи што можеме да ги кренеме на серверот заедно со моменталниот форум така да ке немора да се прави апликација или да се инсталира на уредите истата.

Да, но треба да имам terminal пристап за ова... немам, а и нема да ми дадат. Само cPanel пристап имам. Shared hosting е, не е цел сервер само наш, па се, од WHM до cPanel и terminal пристап да имам.

Добро, не е проблем, може да се направи посебен сервер само за тоа... отом потом ;). Привремено може да се работи со WAMP ;).

Идеја за ептен кул али безкорисно

Тоа ми беше муабетот... да, ептен закон, ама... освен како украс, нема друга примена :-\.

Конкретна идеjа немам, има многу проекти кои би биле корисни во diy/hobby работилница. Дигитално контролирано симетрично напојување, контролер за smd reflow oven, се само дел од проектите кои би биле корисни во секоја хоби работилница.
Smd pick and place machine.  :) :)

Дел од предлозите, барем мене лично, многу ми се допаѓаат :). Некои бараат доста работа, но ако се седне, полека, ќе се сработи ;).

Зошто не 3D Cube, може 8х8х8, може и поголема, како ќе се договориме. Тотално бескорисна работа, но отсекогаш сум сакал една... :) Можам да го направам хардверот, ако некој се нафати да го прави софтверот.

Добро... секој различно, јас на пример, не би ја правел, но би помогнал во проектот :).

А за софтверот... мееех... имаш веќе LED strip-ови со автоматизирани light show ефекти, нема да има потреба за развој на софтвер ;).

Друга идеја - може на пр. некое едноставно напојување со микроконтролер, до 1А за да биде ефтино, подесување преку енкодер, да има LCD за приказ на напон/струја, поставување лимити и сл., се тоа да го тера микроконтролерот, додека самиот напојувачки дел може да е линеарен, дури и со обичен LM317.

Интересна идеја ;). Мада вакви дизајни веќе продаваат Кинезиве, ама зошто па да немаме и наш дизајн :). Плус, open source ќе биде, ќе може секој како сака да си го преправи, а и доволно мало и едноставно е како дизајн, за да може скоро секој да го направи :).



Ми текна на еден интересен проект кој може релативно лесно да се направи со делови од кај Кинезиве :). Ласерски гравер :). Нема премногу механички делови, а сеуште се прилично скапи (околу 50, 60 евра се со ласери со моќност од 0.5W или така нешто беше), но може да го земеме само ласерот и да се направи посебен систем за контрола со делови од, на пример, CD/DVD режачи :).

И имаат огромно поле на примена, а може и комерцијално да се користат за гравирање и/или сечење на било што за муштерии, итн ;). На пример, може да бидат и добра замена за 3D принтери ако правилно се постават деловите кои ќе треба да се гравираат и правилно се подеси граверот ;). Освен тоа, може да работат и со метали, за разлика од 3D принтерот кој може да работи само со пластика ;).

Јас одамна сум на ниет да си земам еден од кај Кинезиве, но некако скапи ми беа, и така остана, само како идеја :). Не знам најголем дел од цената кај им оди... ако оди кај самиот ласер, можно е и да не се исплати сам да го правиш ова :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Јас би дал предлог за струјна клешта која може да се поврзе на осцилоскоп.Деловите,а  и воедно и изработката ќе бидат ефтини.

Секој можеби има по дома компјутерско напојување од каде што би можел да извади феромагнетно јадро,кое е и најбитниот дел во клештата.Сензор-хал ефект,тример потенциометар и операциски засилувач,отпорници и кондензатори,батерија.Би можело да се изработи верзија за осцилоскоп и за мултиметар.

Многу примена има уредов,и како студент и како аматер би го користел,но би сакал сам да го изработам.Така би можело да научат средношколците и основците за електромагнетно поле,енергија,напон,Амперов закон,Флукс и други теории.