Author Topic: Помош околу задача  (Read 2243 times)

Offline Trajce Vasilev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Помош околу задача
« Opened on 11.12.2018, Tuesday, 20:27:05 »
Долгра кратка приказна,средно трета година,голема мрза сум и све на крај кога треба у задни тренутак почнувам да правам задачи :/

Ама пошто задни тренутак,сега доста други предмети ми се насобраа па гледам првин праткична настава да го средам да не учукам некој кец.

Па еве,последно што земавме беше за А Стабилен мултивибратор,и имам и задача.
Tp=3Tn
F0 =400Hz

За ова ќе ми треба шема ако може преку PDF,и да бидат во повеќе примероци пошто и за другар треба да испринтам.
Конзур хартија имам,да ја исчистам пеглава и ќе гледам се фатам за работа,до четврток да биде готово.
Ако се нафати некој може и да ми ја реши,па да ми ги скрати маките.

Шала на страна,шема ми треба за тоа,ако сака некој нека ми ја реши и задачата (да не губам време,имам и друго за учење),па да се фатам за работа.
Пак ќе кажам исклучиво во PDF фајл.

И да,следна пат ќе гледам со време да си ги фатам предметиве.

Што да правам,голема мрза тоа е....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Помош околу задача
« Reply #1 on 11.12.2018, Tuesday, 21:35:23 »
Батка, абе ајде за тебе, ами за пола клас треба некој да работи ! Еве ти линк, а ако си фраер донирај  за Форумов ка Гига Ват, некое денарче за одржување на овој Форум.

Code: [Select]
http://www.ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator
Во калкулаторот внеси вредности и тоа ти е!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Помош околу задача
« Reply #2 on 12.12.2018, Wednesday, 02:05:15 »
Па еве,последно што земавме беше за А Стабилен мултивибратор,и имам и задача.
Tp=3Tn
F0 =400Hz

Што е Tp ???. Која единица мерка е таа ???. Дај нешто материјал од средно, да видиме што си учел, да знаеме што да бараме и како да ја поставиме задачата. Има мал милион начини како да се направи („реши“) коло кое има функција на астабилен мултивибратор (не се вика „А Стабилен“ туку „астабилен“, еден збор е, директна транскрипција од Англискиот збор "astable"), не можеме однапред да знаеме како треба да го решиш колото.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Помош околу задача
« Reply #3 on 12.12.2018, Wednesday, 09:28:01 »
 Добро рече човеков, од мрза не знае ниту да препишува. :( :o >:(

Offline Trajce Vasilev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Re: Помош околу задача
« Reply #4 on 12.12.2018, Wednesday, 13:01:05 »
Шема најдов,а сега за задача ќе видиме.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Помош околу задача
« Reply #5 on 12.12.2018, Wednesday, 14:35:38 »
Битно е шема најдовме(самарот е тука - уште магаре да најдеме!).Кое образование го имаме.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Помош околу задача
« Reply #6 on 13.12.2018, Thursday, 00:58:29 »
@Trajce Vasilev: Како што пишав, има мал милион шеми и начини како да се реши овој проблем. Дај ги информациите кои ти ги побарав/ме. Помогни ни да ти помогнеме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."