Author Topic: Дискусии за туѓина, јабана, селење, плати, доктори, мајстори, итн.  (Read 4020 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дискусии за туѓина, јабана, селење, плати, доктори, мајстори, итн.
« Opened on 27.04.2019, Saturday, 02:31:55 (Edited 30.04.2019, Tuesday, 23:48:08) »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
A каде да се бара дијагноза кога и  половина од  доктори дијагностицираат со  GOOGLE search.
Барем да користеа некој специјализиран пребарувач за медицина :) :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова не сум го знаел ???.

Во секој случај, мора да ги разберете и постарите кадри кои се образовале по стариот систем (во превод, оние што ги бива)... се осеќаат навредени. Сметам дека евентуално може да се сугерира „знаете докторе, ова читав online“ или нешто во тој стил, но не и сами да си даваат дијагнози пациентите. На крајот на краиштата, ако пациентите веќе ја знаат дијагнозата, зошто отишле на лекар ??? ;).

Слични проблеми имаме и со некои корисници на работа кои знаат нешто, ама не знаат колку не знаат и наместо да слушаат зошто, на пример, не можеме да ги вратиме назад податоците од хард дискот што го зезнале (или сам од себе се зезнал), тие почнуваат да објаснуваат дека компјутерот си бил се во ред, се до дента кога ни го донеле, дека немал никакви проблеми хард дискот ::)... како да им објасниш дека од нигде никаде може да откаже ::). На такви „пациенти“, им го враќаме компјутерот со изваден хард диск и им викаме „бујрум, еве, ако знаете повеќе, вратете си ги податоците назад, па кога ќе ги вратите, средете си го компјутерот сам/сама бидејќи очигледно е дека работното место го имате промашено и треба да работите со нас“. Се разбира, вакви работи правиме само кај најнапорните, често знаат и само да се интересираат, па ќе им објасниме ;). Да бидам искрен, ваквите „пациенти“ се ретки, но ги има... за жал ::).

Искрено, мислам дека е најголем проблем тоа што не знаат културно да го презентираат тоа. На пример, ако ни кажеле „знаете, еве, вие средете го и ако може, да ми го дадете хард дискот јас да пробам некаде да си ги вратам податоците“, нема да има никаков проблем... најголем проблем е што во старт се прават поголем верник од папата ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
На лекар би отишол иако си ја знам дијагнозата, поради инструментите кои им се на располаѓање (за жал кога услов за вработување е веење партиско знаме а не завршено соодветно образование) "Лекарите" не зборувам за сите Лекари, не знаат да ги користат инструментите или не знаат да ги разберат податоците.

Сам неможам да си препишам терапија.

Јас сакам да знам кога нешто ме мачи/боли ке прочитам се што можам за то не само по  форуми или антисоцијалните мрежи, на интернет има книги статии мислења и што уште не од водечките луѓе во секоја област, лиѓе многу постручни и поискуни од скоро сите наши лекари.

Нема зошто да се лути некој без разлика способен/стручен (обично тие не се лутат и разговараат со почит и разбирање) или некој со највисоко образование му е попишување на 20 луѓе кои ке гласаат за партијата на наредните избори (за жал државата ни е полна такви), доколку некој каже какво мислење има за тоа што му е (дијагноза или симптоми).
Јас радо би разговарал со некој што барем ги знае термините и поимите отколку да објаснувам секој поим што значи, разговорот/дијагнозата би била побрза и поточна.

Моите последни 2 посети на доктор во МК беа жалосни, кога отидов на преглед 3 различни доктори ( незнам зошто хирург инфектолог и и интернист би биле во иста просторија) за болки во стомахот и гадење добив дијагноза слепо црево, жолтица, и нешто чудно со желудникот и тоа за 1 минута од тројца лекари наеднаш. После една инфузија за освежување и одмор, слепото црево оште ми стои   ;D
Кога бев на ушно бидејки имам тинитус (дијагноза од интернет ) докторката ми рече дека сум глув иако преку слушалки затворен во кабина неа ја слушав како разговара со сестрата.
Незнам зошто таквите лекари (најголемиот дел во МК) би се лутеле на дијагнози и консултации од интернет.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
На лекар би отишол иако си ја знам дијагнозата, поради инструментите кои им се на располаѓање (за жал кога услов за вработување е веење партиско знаме а не завршено соодветно образование) "Лекарите" не зборувам за сите Лекари, не знаат да ги користат инструментите или не знаат да ги разберат податоците.

Е да, се сложувам, ова е проблем и кај новите и кај старите кадри :-\. Старите бидејќи се стари, често не знаат да работат со новите инструменти, а новите пак... како што пиша, не се добри како кадар, па и во ова не се добри (да знаат да прочитаат како што треба определен дијаграм, графикон, ехо или нешто слично).

Те разбирам од тој аспект. И јас слично имам правено (одам само бидејќи ја имаат апаратурата, а јас ја немам... на крајот на краиштата, здравственото што ми се одвојува од плата, ако не повеќе, барем за тоа да го искористам ::)... бидејќи, за жал, памет, барем од новиве лекари, нема да добијам ::)), но ако веќе одам само за тоа, ако не повеќе, барем се преправам дека ме интересира тоа што ми го зборува или реагирам како да го земам „здраво за готово“ она што ќе ми го рече (иако можеби знам дека тропа зелени ::)), не поради друго, сигурен сум дека некој и мене ми го има правено истото, ме „тинтрал“ иако можеби знаел (или се сомневал) дека јас некаде грешам (можно е само така да мислел, а можно е и навистина да сум згрешил... никој не е безгрешен), па ни мене не би ми било сеедно ако некој дојде и ми рече „ај глеј си работа, измери тоа што ти кажав да измериш и да си одам“. Сметам дека оваа комуникација треба да се одвива на ниво. Белите лаги не се за џабе измислени и, барем според мене, не се само за мали деца ;).

Сам неможам да си препишам терапија.

Јас сакам да знам кога нешто ме мачи/боли ке прочитам се што можам за то не само по  форуми или антисоцијалните мрежи, на интернет има книги статии мислења и што уште не од водечките луѓе во секоја област, лиѓе многу постручни и поискуни од скоро сите наши лекари.

Види... јас те разбирам, и јас така правам за скоро се, без разлика дали станува збор за дијагноза или нешто сосема друго. Прво добро се информирам (тоа не значи прочитај само неколку коментари по форуми и тоа е тоа, готово, знам што е... значи седнуваш и часови и часови, ако не и денови, читаш), па потоа евентуално одам да се консултирам со лекар (сепак, до некаде ме интересира и он/она што би рекол/рекла... врз база на она што ќе ми го каже и како ќе ми го каже, прилично лесно, брем за мене, можам а проценам дали навистина нешто се разбира или само мота и зборува колку да пополни време... вакви проценки, за жал, не се учат од книги, но и те како се корисни во животот ;)).

Е сега, разбери ги пак лекарите од другата страна. Они, не знаат кој како се информирал и на кој „колку му фаќа црпката“ (некои, едноставно не можат да го разберат она што е пишано некаде и си го интерпретираат како најдобро знаат и умеат... има и такви), па затоа одат со најчестата можна „комбинација“, т.е. дека пациентот најверојатно прочитал некој коментар на FB од некој кој имал сличен проблем и автоматски си ја препишале и на себе таа дијагноза ::). Да бидеме искрени, ова е најчеста ситуација :-\.

Затоа и пишав дека суптилноста и белите лаги во вакви ситуации се многу добар приод ;). И волкот сит, и овците на број ;). Од една страна, лекарот мисли дека сум му поверувал за се и дека ми дал добар совет. Од друга страна, јас сум си го добил она по што сум дошол и потоа што ќе правам со тоа, моја работа ;).

Нема зошто да се лути некој без разлика способен/стручен (обично тие не се лутат и разговараат со почит и разбирање) или некој со највисоко образование му е попишување на 20 луѓе кои ке гласаат за партијата на наредните избори (за жал државата ни е полна такви), доколку некој каже какво мислење има за тоа што му е (дијагноза или симптоми).
Јас радо би разговарал со некој што барем ги знае термините и поимите отколку да објаснувам секој поим што значи, разговорот/дијагнозата би била побрза и поточна.

Да, се сложувам дека нема причина зошто да се лутат, особено, како што пиша, ако е некој способен и стручен, но од друга страна, сметам дека е важно како ќе биде се ова презентирано, т.е. кажано. Говорот на телото е многу моќна работа и над 90% од комуникацијата во реалниот свет се одвива преку говор на тело, т.е. без разговор. А и не само говорот на телото, туку и кои зборови ќе се изберат за да се каже вакво нешто. Има многу голема разлика меѓу „видите, јас не сум лекар, но мислам дека ова не е баш најдобро за...“ и „ова не чини...“. И двете, горе-долу, истото го кажуваат, ама на два сосема различни начини ;).

А за останатите (поголемиот процент ::))... тие се лутат бидејќи не знаат. Тоа е прво правило, напад е најдобра одбрана ;). Лутењето најчесто се сваќа како „ладен напад“, затоа и функционира во 90% од случаите ;). Земи како пример односи меѓу сопруг и сопруга или дечко и девојка. Ако некој се лути доволно долго време, другиот најчесто попушта ;). Епа, слично е и кај се останато ;). „Како смееш ти да се посоменваш во мојата стручност :o?“ кај овие кадри најчесто е последица на тоа што воопшто не се стручни... а често и по тоа ќе познаеш кој е стручен а кој не.

А околу тоа за партиски кадри... не знам што да кажам... секој си го бара своето место под сонцето. На кој не му чини ова уредување, слободно може да си замине од тука. Не дека го бранам овој начин на вработување, само констатирам дека ова нема да се смени, барем не во брзо време, така да, ако не ви чини, барајте си го чарето надвор од Македонија. Тука, можеме да го „тупиме“ до задутре „зошто е ова вака или онака“, тоа нема да промени ништо... реалноста е сосема друга.

Моите последни 2 посети на доктор во МК беа жалосни, кога отидов на преглед 3 различни доктори ( незнам зошто хирург инфектолог и и интернист би биле во иста просторија) за болки во стомахот и гадење добив дијагноза слепо црево, жолтица, и нешто чудно со желудникот и тоа за 1 минута од тројца лекари наеднаш. После една инфузија за освежување и одмор, слепото црево оште ми стои   ;D

Не оди на лекар во Македонија, не знам што да ти кажам ;D. Искористи само инструменти и терај си даље ;D. И нив ќе им олесниш и на себе ќе си олесниш ;).

Кога бев на ушно бидејки имам тинитус (дијагноза од интернет ) докторката ми рече дека сум глув иако преку слушалки затворен во кабина неа ја слушав како разговара со сестрата.
Незнам зошто таквите лекари (најголемиот дел во МК) би се лутеле на дијагнози и консултации од интернет.

Погоре пишав зошто... за жал, така стојат работите кај нас... а и било каде, таа реакција е универзална, не зависи од тоа дали живееш на Балканов или не... напад е најдобра одбрана ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас живеам последните 4,5 години во Холандија и тука има секакви доктори (стручни/нестурчни) но скоро на сите односот им е културен приземјен и со почит, комуникацијата им е најчесто на нивото назнаење и ментален капацитет на пациентот, без разлика дали прочитал на интернет или на лист од зелка. Ке го ислушаат, дали пациентот ке каже јас знам што ми е направи ми ехо и да си одам или ке каже прочитав за моите симптоми мислам дека е тоа итн. Ке го ислушаат пациентот и ке постапат соодветно на законите и нормите.
Лекар не смее да го  лаже пациентот, треба почит култура и разбирање а не лаги за да го откачи пациенто, (бели/шарени) лаги се лаги. Тoа е губење време и можност за грешна дијагноза, често со тешки или смртоносни последици, нешто по што се познати нашите "Лекари".
Не се работи за дали мене ми чини или не, туку како треба да биде, да се оди на лекар без страв дека ќе те докусури или осакати од незнаење или психолошки комплекси.

Многу забегавме од смешните слики можеби да се префрлат тие неколку постови во случајни муабети или да се избришат, никој нема да има корист од нив.

Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Доктурите си заминаа германија, кај нас остана само иван исцелител. Ретко некои што се 50+год, па не му се исплати за малце да оди германија. Си има и од старата багра што е во тек со инструменти, нови истражувања и слично, само се ретки.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас живеам последните 4,5 години во Холандија и тука има секакви доктори (стручни/нестурчни) но скоро на сите односот им е културен приземјен и со почит, комуникацијата им е најчесто на нивото назнаење и ментален капацитет на пациентот, без разлика дали прочитал на интернет или на лист од зелка. Ке го ислушаат, дали пациентот ке каже јас знам што ми е направи ми ехо и да си одам или ке каже прочитав за моите симптоми мислам дека е тоа итн. Ке го ислушаат пациентот и ке постапат соодветно на законите и нормите.

Искрено, штом е вака, многу ме интересира колку ги плаќаат таму лекарите... бидејќи кај нас добиваат плата од минималец до ниво на некој глорифициран камионџија, затоа прашувам.

Лекар не смее да го  лаже пациентот, треба почит култура и разбирање а не лаги за да го откачи пациенто, (бели/шарени) лаги се лаги. Тoа е губење време и можност за грешна дијагноза, често со тешки или смртоносни последици, нешто по што се познати нашите "Лекари".

Друга беше поентата на белите лаги, но изгледа не ја свати... нејсе.

Не се работи за дали мене ми чини или не, туку како треба да биде, да се оди на лекар без страв дека ќе те докусури или осакати од незнаење или психолошки комплекси.

Во однос на ова, сосема се сложувам, но ако не ти се допаѓа лекарот... секогаш може да го смениш, така ;). И да, ретки се тие со позитивен став, ама ај ти биди на минималец, па да видам дали ќе имаш позитивен став кон работите, така ::). Не си отишол во Холандија да работиш и живееш од тоа што тука се цветало, така? Сите од истата причина си одиме, не ги бива тука работите, вклчувајќи ги и лекарите (добрите)... не ја бива овде, ајт, фаќај метла ;).

Овде, треба да се снајдеш со тоа што го имаш на располагање... не е многу добро, ама ако знаеш да се снјадеш, ќе пројдеш некако. Тие што не сакаат ова да го прават, се отселуваат од тука. Верувај, ни јас не сакам да го правам тоа и сакам се да оди по пропис, но за жал, не можам сега.... можеби во иднина, но не сега.

Поентата ми е... свати ги и оние кои ги бива, а се останати овде поради една или друга причина... искрено, немаат причина да бидат позитивни или да бидат културни, кога и колегата кој врска нема и/или е со партиско знаме, иста плата ќе земе со вас... па зошто па јас да бидам магаре за товарење и сите пациенти да се туркаат кај мене ???.

За жал, работите тука така одат (сигурен сум дека и сам знаеш дека е така, затоа и си имаш заминато). И во приватно е така. Ако некој се покаже дека е добар „мкнаџија“, ќе го товарат до задутре и назад, без никаква надокнада.... „добар дечко/девојка е он, може 8)“... и сам си свесен дека тука така одат работите, тапкање по рамо и частење со кисела вода наместо со Џони Вокер... на ниеден газда не му текнува да даде бонус или покачување заради некое залагање или решение за кое ти си бил одговорен месецов ::). Сите се пресреќни за тоа... ама на никој не му текнува да даде нешто плус за твојот труд... за жал :-\. Ова е секојдневие овде. Додека работев во една фирма, во рок од една година, газадата си купи Харли, јас... ни е*ано Југо не купив ::). Тоа е тоа друже, државата ни е тиње и тоа е тоа... тоа можеби и можеше да се оправи пред едно 20 години, сега... прекасно е.

Доктурите си заминаа германија, кај нас остана само иван исцелител. Ретко некои што се 50+год, па не му се исплати за малце да оди германија. Си има и од старата багра што е во тек со инструменти, нови истражувања и слично, само се ретки.

Додека и тие не одат во пензија... потоа ќе не лечат шаралтани и надлекари ::).

@dr-mr: Терај си таму друже и не гледај назад ;). Ова е Европски диви запад ::) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
„Додека и тие не одат во пензија... потоа ќе не лечат шаралтани и надлекари ::).
“-кажав, иван исцелител... јбг.
не е слика ама слично е...

Code: [Select]
https://www.facebook.com/LADbible/videos/351826282113740/

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Платите на општите лекари во Холандија се 4400-6600 евра бруто (минус 22%-25% данок на држават) цените во Холандија се на истото ниво :).
Јас не се согласувам со тоа дека лекарите во Македониа се малку платени, 10мин пломбирање заб 650ден со здравствено осигурување,  скоро сите "работат" приватно (секоја соба и штала стана ординација).
Најголемиот проблем во Македониа во сите бранши е ДАЈ ПАРИ ПА КЕ РАБОТАМ а треба да биде КЕ ИЗРАБОТИШ ПА КЕ ТИ ПЛАТАТ. Сите се жалат малку плата лоши услови а огромен дел не ја заслужуваат ни таа плата што ја добиваат.
Начинот на однесуњае на многу "работници" во Македониа:
 Се нафатив да работам 8 часа  на машина ама мала ми е платат па сега ке кукак ќе одам покасно на рабоа ќе си одам порано од работа ке одам 15 пати во вц ке испушам 2 кутии цигари и ке испијам 20 кафиња и цело време ќе кукам оти ми е мала платата а од 8 работни часа 4 сум ги поминал шетајки помеѓу тоалетот пушалната и работната позиција, квалитетот на работа (што етоа квалитет) колку да се излезе од ред да помине. Ќе одиш на лекар и ако имаш среќа он/она ќе е во ординацијата, а ако имаш ептен многу среќа ке дојдеш на ред и ќе те третираат како човек а не како стока.
Никаде во светот не се даваат пари пред да се ЗАРАБОТАТ, стварно да се заработат со квалитетна и ефективна работа од 8 часа.
За жал РАБОТНИЦИТЕ кои се 5/10% во Македониа се третираат исто како и другите "РАБОТНИЦИ", иако работат професионално, квалитетно предлагаат идеи презимаат иницијатива и се грижат за компанијата но кога од 10 1 или 2 се такви тоа тешко се приметува.
Газдите ги третираат сите исто посебно во поголемите компании, така им одговара краткорочно заштедуваат а и доколку на некој му дадат поголема плата за иста функција, другите ќе се бунат и  ќе протестираат со уште поголемо неработење а не со поголемо работење и заслужување на подобра плата.
Има и газди кои намерно го занемаруваат тоа но затоа брзо остануваат без добри работници или без фирма.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Платите на општите лекари во Холандија се 4400-6600 евра бруто (минус 22%-25% данок на држават) цените во Холандија се на истото ниво :).

Во кој смисол на исто ниво ???... евро кило патлиџан ???... па и тука се толку ;D ::).

Јас не се согласувам со тоа дека лекарите во Македониа се малку платени, 10мин пломбирање заб 650ден со здравствено осигурување,  скоро сите "работат" приватно (секоја соба и штала стана ординација).

Јас не зборував за заболекарите, зборував за лекарите.

А и не знам дали знаеш, забрането е да вршиш пракса на друго место ако работиш во државна здравстена институција. Ова е забрането со закон и имаше некои лекари на кои им беа одземени дозволи за работа откако се откри дека ова го имаат правено или го прават. Ако мислиш на оние кои имаат определени врски со власта, па инспекторите ги заобиколуваат, да, вакви случаи има, но најверојатно немаше да има потреба ова да го прават ако платите онаму каде што работеа им беа барем неколку пати повисоки.

Најголемиот проблем во Македониа во сите бранши е ДАЈ ПАРИ ПА КЕ РАБОТАМ а треба да биде КЕ ИЗРАБОТИШ ПА КЕ ТИ ПЛАТАТ.

Со ова делумно се сложувам. Да, дел од работниците си ги бараат парите однапред, и тоа не е во ред...но знаеш зошто? Зошто се имаат изгорено премногу пати од газди кои ветуваат многу а ништо не исполнуваат... или ништо не ветуваат, ти само 'рмбај, можеби и ќе има плата ::). Извини, ама вака не се води бизнис во ниедна Европска држава. Повици во 3 сабајле за да одиш на терен таму си се наплаќаат дебело, или евентуално ова ти е калкулирано во платата (земаш нешто поголема бидејќи можно е да имаш вакви повици во текот на месецот). Во никој случај ова не се смета за нормална работна обврска... тука, ништо од тоа не се цени.

Сите се жалат малку плата лоши услови а огромен дел не ја заслужуваат ни таа плата што ја добиваат.

Јас живеам последните 4,5 години во Холандија и тука има секакви доктори (стручни/нестурчни)...

Овие вториве ја заслужуваат таа плата што ја земаат во Холандија?

Начинот на однесуњае на многу "работници" во Македониа:
 Се нафатив да работам 8 часа  на машина ама мала ми е платат па сега ке кукак ќе одам покасно на рабоа ќе си одам порано од работа ке одам 15 пати во вц ке испушам 2 кутии цигари и ке испијам 20 кафиња и цело време ќе кукам оти ми е мала платата а од 8 работни часа 4 сум ги поминал шетајки помеѓу тоалетот пушалната и работната позиција, квалитетот на работа (што етоа квалитет) колку да се излезе од ред да помине. Ќе одиш на лекар и ако имаш среќа он/она ќе е во ординацијата, а ако имаш ептен многу среќа ке дојдеш на ред и ќе те третираат како човек а не како стока.

Па генерално земено, за толку се платени... како за 4 работни часа, а не како за 8. Јас не гледам проблем во тоа. Ова важи за било кој кадар кој работи тука. Ај да те видам скрпи крај со крај со цени кои се исти како и во EU, ама со Македонска плата.

Пак ќе прашам, ако беше толку добра платата тука и ако сметаш дека не е ниска, зошто си во Холандија ???? Дојди тука, работи си по пропис 8 часа и да те видам каде ќе бидеш за 10 години од сега ::).

За жал РАБОТНИЦИТЕ кои се 5/10% во Македониа се третираат исто како и другите "РАБОТНИЦИ", иако работат професионално, квалитетно предлагаат идеи презимаат иницијатива и се грижат за компанијата но кога од 10 1 или 2 се такви тоа тешко се приметува.

Баш напротив, еден или двајца многу лесно отскокнуваат од цела багра, не би рекол дека тешко ќе забележиш кои се такви... проблемот се газдите (да бидам искрен, газдите Македонци, јас барем никогаш сум немал проблем со газди странци). Никој не им дава процент плус за нивната иницијатива и тоа што се залагаат и даваат идеи... ама затоа ќе дојде внукот на газдата кој е токмак, спие цел ден на работно место или игра Candy Crush и ќе го земе процентот кој треба да го добијат овие посветениве ::).

Има и газди кои намерно го занемаруваат тоа но затоа брзо остануваат без добри работници или без фирма.

Молам ???. Сега може листа да направам од вакви фирми кои постојат од 90-ти и уште постојат. Како... не знам, ама постојат. Се нешто мафтаат, прават, овде мучкаат, онде нешто друго прават. Кој знае како опстојуваат, ама да не ти се верува, уште постојат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Јас и ти Имаме различни искуства и различни мислења и уште 2 месеци нема да се согласиме :)
На исто ниво мислев високи плати ама и високи цени (една краставица 90 центи, топче млад кромид 95 центи во Струмица е 15 денари) и многу високи давачки јас за hyndai kupe 2001 плаќав 87 евра месечно за данок и осигурување.
Тоа што сите пишуваат по интернет цените се исти во Маекедониа и европа а платите во Македониа се многу помали е огромна лага, јас живеам на 5,5 километри од центарот автобуска карта во еден правец е 5.20 евра. Ако некој сака да прави реални споредби на интернет ги има и просечните плати и просечните цени на производите во европа, само да не гледа од Македонските партиски шарлатани каде наводно здравството и образоцванието се бесплатни и никој ништо не работи а сите зимаат по 10000евра плата.

Јас мислев дека и заболекарите се лекари :),  нив ги земав за пример оти ми се познати цените. Сиромашни доктори во Македониа тие што се примени со многу врски и со мало искуство, општите/матичните лекари зимаат во зависност од колку пациенти имаат регистрирано, има во Македониа општи лекари кои зимаат европски плати, кај тие не чекаш 3 часа пред да види лекарот дека некој има што чека или пред да ги заврши личните разговори.

Во Холандија нестручните не траат многу дури и да зимат иста плата.
јас сум 37 год работам од 18 години 4.5 год сум во Холандија знам како се работи во Македониа и видов до некаде како се работи во Холандија, никој не ти дава плата однапред.
Сакав да кажам дека огромен дел од работниците бараат плата од 2000 евра авредат за 200 а раотат за 100 евра и викаат дај повеќе па ке работам пповеќе, а секаде во светот е работи повеќе па ке ти дадат повеќе, повеќе пари се бараат зошто си станал подобар во работата/по брз или ти се зголемиле работните задачи или времето. Никаде не се добива експертска плата од почеток се добива откако ке се покажеш како експерт, ако не ти дадат ке си одиш, ќе бараш друга фирма или друга држава.
Газдите во Македониа се исти како и работниците, поради X причини некои работници стануваат газди.
Додека работниците не се сменат нема ни газдите, огромна грешка се прави со тоа што се работи лошо за мала плата, ако си се нафатил одредени обврски да ги работиш за одредена плата работи ги максимално професионално што можеш, ако ти е мала платата барај поголема или не се нафаќај, кога работницирте ќе почнат да се однесуваат така (професионално) и газдите ке го сменат односот бидејки ке останат без рабоници.
Голем дел јас барем знам 200 "работници" кои отидоа во ЕУ и се вратија за 2 месеци ( он за 1500 евра ке растоварал месо 8часа како да не ).
Ако работниците се 1 -2 во мала фирма се приметуваат ново голема фирма и каде што има "менаџери" ( обично они си ги препишуваат заслугите ) не се приметуваат или се игнорираат а и на газдите им е полесно да ги третираат сите исто, и да заштедат (краткорочно но заштедуваат).

Поради повисоката плата и подобрите услови дојдов во Холандија, барав поголема плата каде што работев не ми дадо напуштив, се до крај се трудев да работам професионално а не минималноно, тука најголем дел од тие што мислат дека заслужуваат поголема плата бараат поголема плата  или другио работно место, не остануваат да кукат да се кријат да забушаваат и да гималтертираат сите со кои ке дојдат во контакт на работното место. Секаде има газди што не плаќаат соодветно или сакаат да плаќат помалку според мене многу е важно како работниците ќе се постават и справат со тие газди, седодека газдите знаат дека ќе најдат работници за мала плата што ке работат (без разлика како и да работат) газдите нема да плаќаат.

Има многу фирми што лошо плаќаат и постојат долго време, само  постојат не заработуваат (освен со државен криминал) не напредуваат или да се шират, само преживуваат.

Не сакам да кажам дека условите за живот и работа во Македониа се подобри од европа за обичните смртници :), само сакам да кажам дека во европа луѓето се однесуваат, работат и размислуваат поинаку/подобро, затоа и условите им се други/подобри.
Се додека се обвинуваат други и се подобра плата подобри услови подобар живот а ништо не се прави само се чека (типично за Македонскиот народ), ништо нема да се подобри ништо нема да се добие, се треба да се заслужи, направи, заработи.
Не сакам да навредам никого ниту да наметнам, мислење, тоа е мое мислење мое сваќање на работите мојот став за тоа што и како на темата.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас и ти Имаме различни искуства и различни мислења и уште 2 месеци нема да се согласиме :)

Очигледно... не знам на кој друг начин да го објаснам ова скоро дијаметрално различно видување на оваа тема :D.

На исто ниво мислев високи плати ама и високи цени (една краставица 90 центи, топче млад кромид 95 центи во Струмица е 15 денари) и многу високи давачки јас за hyndai kupe 2001 плаќав 87 евра месечно за данок и осигурување.

Ако е толку лошо, зошто си тогаш таму ???. Врати си се назад, не ми е јасно зошто упорно викаш дека е лошо таму, а не се враќаш ;D.

Инаку, патем, кило краставици сега е 110 до 130 денари и тука. Врзупче млад кромид е 20 до 30 денари. Цениве се од маркети и во Скопје. Во Струмица, навистина не знам колку се, претпоставувам поевтини, но јас си зборував за тоа колку се во Скопје, бидејќи во Скопје живеам.

А освен тоа, ајде, еве, нека биде и дупло поскапо од тука. Платата не ти е сигурно дупло поголема од таа што си ја земал тука, така? Сигурно е барем 3 до 5 пати поголема, ако не и повеќе, така? Епа не можеш да ме убедиш дека ти е лошо со таа плата ;D. Пак ќе пишам, ако ти е лошо, зошто си таму, врати си се дома ;D.

Тоа што сите пишуваат по интернет цените се исти во Маекедониа и европа а платите во Македониа се многу помали е огромна лага, јас живеам на 5,5 километри од центарот автобуска карта во еден правец е 5.20 евра.

Искрено, немам ништо читано, имам шетано. И да, во однос на производи за секојдневна употреба, значи пред се мислам на прехранбени производи, на многу места кои ги имам посетено дури се и драстично пониски цените на некои производи во однос на Македонија (поточно Скопје), а за остатокот од производите, цените или биле еднакви или за нијанса поскапи.

И ако живееш на 5.5km од центар, зошто одиш со автобус ???. Тоа е околу 40 до 45 минути пешачење во една насока ???. Јас секој ден тој пат го тепам до работа и назад.

Ако некој сака да прави реални споредби на интернет ги има и просечните плати и просечните цени на производите во европа, само да не гледа од Македонските партиски шарлатани каде наводно здравството и образоцванието се бесплатни и никој ништо не работи а сите зимаат по 10000евра плата.

Пак ќе пишам, информациите не ми се од никаде online, ниту пак од „рекла казала“ муабети. Од лично искуство ми се, значи прва рака ;).

Јас мислев дека и заболекарите се лекари :),  нив ги земав за пример оти ми се познати цените.

Не, не можеш да ги ставиш во исто тавче. Сосема друг факултет е. Да, станува збор за изучување на дел од човечко тело, но нема да има посебен факлутет за Стоматологија ако немало потреба да се поделат науките ;). Ако е така, тогаш можеш во исто тафче да ги ставиш и фармацевтите :P :D. Ама ај оди на фармацевт да ти даде дијагноза :P ;D... не иде така работата ;). Барем според мене, сега... кој како сака, ама и мене не би ми било сеедно некој да ме спореди со Машинец ;). Не дека сметам дека се послаби или не знам што... едноставно не е моја струка, јас сум Електро Инженер, не сум ни Машинец, ни Машински Инженер ;).

Сиромашни доктори во Македониа тие што се примени со многу врски и со мало искуство, општите/матичните лекари зимаат во зависност од колку пациенти имаат регистрирано, има во Македониа општи лекари кои зимаат европски плати, кај тие не чекаш 3 часа пред да види лекарот дека некој има што чека или пред да ги заврши личните разговори.

Во врска со она што го пиша на почетокот, за тоа дека сиромашни се само лекарите кои се примени со врски, апсолутно мислам дека грешиш. Не знам дали знаеш, генерално земено, моментално општите лекари кои имаат свои ординации, се само бизнисмени, ништо повеќе. По некое време, видоа дека, врз база на капитацијата која ја примаат по пациент, практично, ако имаат над определен број на пациенти под нивна закрила, не им се исплати да работат как лекари во својата сопствена оридинација, т.е. многу повеќе ќе се исплати да викнат некои други млади деца кои тукушто имаат завршено медицина, они да ги прегледуваат пациентите за минималец (12 до 15 илјади, зависи каде како ќе начекаш), а овие само да си го лапаат медот. Е сега, они играат на карта дека децава, ај што можеби имаат студентски долгови (на кој татко му/мајка му биле под стечај), згора на тоа, некои од нив не се од некоја позната докторска фамилија, па неговите немаат пари да му направат негова сопствена ординација и/или можеби и не ги бива за бизнис, едноставно станува збор за човек кој едноставно е работник (јас сум таков, не знам да терам бизнис, дај ми да работам, ама не ми давај да терам бизнис) и дека, ако не денес, утре, за две недели некој ќе се пријави на огласот... и да, има секакви очајни луѓе, се пријавуваат и работат за 12 до 15 илјади плата како лекар, лупајќи го печатот со името и презимето на неговите работодавец ::). Па кажи ми дека тоа не е деградација ::). Студиите сами по себе се 6 години (можно е сега да се 5), згора на тоа, колку и да е опаднато нивото на образованието во Македонија, сепак, сеуште спаѓа во еден од најтешките факултети.

А да не ги спомнувам и специјалистите и хирурзите од секундарно и терцијално здравство, тие се посебна приказна ::)... се радуваат што на 60 и кусур години со над 30 години стаж, земаат нешто над 500 евра плата ::). Немој да кажеш дека ова е во ред ::).

... има во Македониа општи лекари кои зимаат европски плати, кај тие не чекаш 3 часа пред да види лекарот дека некој има што чека или пред да ги заврши личните разговори.

Епа извини вака, ама ти сакаш да добиеш максимално коректна услуга за минимална пара (по можност и без пари)... тоа никаде го нема... ни во Европа. Ај сега пиши колку пари чини преглед таму, приватно, кај најшљам лекар, па да видиме дали и тука е исто ::).

Во Холандија нестручните не траат многу дури и да зимат иста плата.

Е добро де, што праат потоа, менуваат професија ???.

јас сум 37 год работам од 18 години 4.5 год сум во Холандија знам како се работи во Македониа и видов до некаде како се работи во Холандија, никој не ти дава плата однапред.

Веќе кажав дека апсолутно се сложувам со ова и дека нема збор, плата однапред нема што да се бара.

Но не знам колку ми ги прочита контрааргументите кои ги пишав ::).

Ај вака... знаеш колку пати ми се има случено да земам некој превод од некого, да се договориме за сума по страна и потоа да ме исплати помалку? Згора на тоа те прават будала „не, не бил бројот на страни толкав, онолкав бил“, му викам „1500 карактери е страна според стандард, земи го бројот на карактери подели го со овој број за да добиеш број на страни, ќе видиш колку излегува ;)“, ми вика „мене толку не ми излегува“... ::)... е ај молим те кажи ми како да постапам... што да му пишам „да бе, математиката што важи во цел универзум не важи кај тебе, заборавив, извини ;)::). Мене ова ми се има случено барем 3 пати... затоа, 50% од парите однапред, 50% потоа... ако ти чини, ако не, барај си друг преведувач.

Пак ќе пишам, вакви глупости сум имал само со Македонци соработници и газди. Сум соработувал со странци, доаѓа payday, не молам за мои пари... бујрум, благодариме, парите ви се на сметка ;)... чао пријатно ;).

Сакав да кажам дека огромен дел од работниците бараат плата од 2000 евра авредат за 200 а раотат за 100 евра и викаат дај повеќе па ке работам пповеќе, а секаде во светот е работи повеќе па ке ти дадат повеќе, повеќе пари се бараат зошто си станал подобар во работата/по брз или ти се зголемиле работните задачи или времето. Никаде не се добива експертска плата од почеток се добива откако ке се покажеш како експерт, ако не ти дадат ке си одиш, ќе бараш друга фирма или друга држава.

Е, сега ќе ти објаснам зошто таква е реакцијата на работниците.

Ќе имаш ли ти желба за работа ако некој ти рече „200 евра, толку можам да ти дадам“? Сигурно не... можеби нема да се жалиш или цел ден да мрчиш колку ти е платата за никаде (претпоставувам не си таков тип на крактер), но сигурно нема да бидеш "up and gitty", да се фрлаш на работа само што ќе дојдеш на работа и цело време да даваш предлози за тоа како може да се подобри работата, како кадарот да добие подобра едукација, итн.

Верувај, тоа е главната причина, нема друга. Кога знаеш дека повеќе од 300 евра нема шанси да ти даде, колку и да си добар, зошто да се замарам ???. Што се 300 евра, 50% повеќе од 200 евра, а и со тие не излегував на крај, ни со овие нема да излегувам на крај ::).

На еден друг форум, еден член, web developer по професија, отвора тема за еден (барем за него и за неговата сопруга), дубиозен проблем. Сопругата негова работи како IT инженер (IT department) во некоја фирма и имаат subcontracting договор со некоја приватна болница. Во болницава, има некој линеарен акцелератор и софтверот за него не работи како што треба... де ќе се подигне, де нема, де ќе се појави прозорецот, од една од алатките, арно ама, го нема она што треба да го има во него... на друг компјутер со истиот софтвер, сосема други проблеми, воопшто не сака да се подигне софтерот, иако се што требало од runtimes, барем според она што го специфицирал производителот на софтверот е инсталирано. Му пишувам со DiE (алатка) да провери во што е пишуван софтверот (претпоставував MS Visual C++, но не бев сигурен). Ми враќа назад MS Visual C++ ;). Му враќам дека сум имал сличен проблем со друг софтвер, сум го решил со следниот runtime installer, му давам линк од еден неофицијален installer, му викам да го инсталира ова и дека најверојатно ќе нема веќе проблеми ;). По неколку дена враќа дека се прошло супер и дека се работи како што треба сега ;). Жена му добила бонус од 1500 евра месецов :).

Знаеш колку пати сум го искористил истиот тој installer и повеќе од тапкање по рамо немам добиено ::)? До сега требаше барем еден стан плус да купам ако добивав по 1500 евра за секој пат кога сум го искористил ::).

Никаде не се добива експертска плата од почеток се добива откако ке се покажеш како експерт, ако не ти дадат ке си одиш, ќе бараш друга фирма или друга држава.

Извини, што подразбираш под експертска плата? Бидејќи кај нас, и експеритите (зборувам за оние што навистина се добри и експерти во нивното поле) немаат некоја многу висока плата... нешто повисока во однос на останатите вработени, ама далеку од тоа дека можам да кажам дека земаат „експертска плата“ ;D.

Газдите во Македониа се исти како и работниците, поради X причини некои работници стануваат газди.

Тоа е ирелевантно, важно е дека сега, ако си вработен кај него, он те плаќа... или не те плаќа ::)... зависи како гледаш на работите ;D.

Додека работниците не се сменат нема ни газдите, огромна грешка се прави со тоа што се работи лошо за мала плата, ако си се нафатил одредени обврски да ги работиш за одредена плата работи ги максимално професионално што можеш, ако ти е мала платата барај поголема или не се нафаќај, кога работницирте ќе почнат да се однесуваат така (професионално) и газдите ке го сменат односот бидејки ке останат без рабоници.

Аха... епа ај дој кажи им на работодавциве да ни даат поголема плата од нешто над минималец... јас лично, ќе се скршам од работа за плата од над 1500 евра тука. Еве, јавно си кажувам, ако некој ми понуди плата од 1500 евра или над 1500 евра во Македонија, ќе бидам најдобар работник што го има во фирма, ќе бидам достапен 24/7 за потребите на газдата и фирмата, попосветен од мене на работата и усовршување на начинот на кој се извршуваат работните задачи, нема да има; дури и ќе му ги возам и децата до школо и назад ;D.

Проблем е што, ако кажам такво нешто, прво ќе добијам зачудени погледи, во стилот на „ти се зае*аваш ???“, потоа ќе се здробат од смеење и ќе речат „ааааа, добра шала ;D“.

Затоа не работам за нашинци приватно (надвор од работно време). Ни на крај памет не ми текнува да направам таква егзибиција ;D.

А за тоа дека остануваат без работници... остануваат... и ги пополнуваат со буквално било какви кадри, од некои кои имаат само основно, до некои кои не знаат колку е два плус два ::). Ќе ги научат основните работи, како така, некако ќе биде изработено тоа, фушерајски, нефушерајски, не е важно, само да личи на нешто... и така си се вртат кадрите. Можеби и овој со основно ќе се погоди некој кој му фаќа црпката, ќе си го научи занаетот и ајт, бегај до тука, нема леб овде... и газдава пак го прави истиот процес ::). Па Дасто е типичен пример за ваква фирма која сеуште постои во Македонија и, верувал или не, уште вака лаже кадри и уште вака работи ;D.

Голем дел јас барем знам 200 "работници" кои отидоа во ЕУ и се вратија за 2 месеци ( он за 1500 евра ке растоварал месо 8часа како да не ).

Е да, се сложувам, ова е веќе претеризам :-\. Изгледа навистина имаш многу подруго искуство од она што јас сум го имал ;D ;D ;D. Извини, навистина си реткост, повеќето што сум ги сретнал имаат скоро идентични искуства како мене :D.

Ако работниците се 1 -2 во мала фирма се приметуваат ново голема фирма и каде што има "менаџери" ( обично они си ги препишуваат заслугите ) не се приметуваат или се игнорираат а и на газдите им е полесно да ги третираат сите исто, и да заштедат (краткорочно но заштедуваат).

Не би знаел да кажам за ова... тука, исто ти се фаќа, а во мала, а во голема... исто ти е. Ако е Македонска фирма, работи, ама барај си го чарето на друго место... секогаш малото братче на газдата (менаџер во фирмата ::)) ќе биде оној кој ја имал „неверојатната идеја“ која ти си ја дал ::). Да не правам муабет што малото братче има секакви комплекси и фикс идеи и си го кркаш на мало и на големо за ништо пари плус ::)... па барем да плаќаа за тие тортури на работно место ::).

Поради повисоката плата и подобрите услови дојдов во Холандија, барав поголема плата каде што работев не ми дадо напуштив, се до крај се трудев да работам професионално а не минималноно, тука најголем дел од тие што мислат дека заслужуваат поголема плата бараат поголема плата  или другио работно место, не остануваат да кукат да се кријат да забушаваат и да гималтертираат сите со кои ке дојдат во контакт на работното место.

Така викаш а? Ај еве ќе ти ја раскажам мојата приказна и зошто јас не сум надвор од тињево.

Сопругата си ја сакам, навистина. Се земав од љубов, не поради тоа што сакав деца или не сакав да бидам сам (не дека не сакам деца, баш сега првото е на пат :)). Но, за жал, мојата сопруга не е една од оние кои пекаат по запад... не дека не ја бива, баш напротив, скоро се што ќе фати може да го заврши без никаков проблем. Едноставно е многу емотивна и врзана за дома. Да знаеш само кои плачки беа кога се земавме и кога се отсели од дома ::)... па едно година дена, секој ден по работа се враќаше дома кај нејзините и да се види со другарите од маало ::)... а живееше на 5km од каде што живееме сега ::). Па не дај боже во друг град да ја однесев, ќе паднеше во депресија кутрата :D. Не се шегувам, сериозен сум, знам дека ќе паднеше и дека немаше да можам да ја оправам :-\... а и да можев, што ќе ми е ако не е истата, ако е 90% од времето на антидепресанти и не можам во неа да ја видам личноста во која сум се заљубил :'(.

Така да, кога станува збор за селење, кај неа нема муабет „ај ќе видиме“... само ќе ми рече „ако сакаш, оди :)... не ти се лутам, навистина, ќе те чекам :)... ќе се вратиш, така :)?“... е ај кажи ми, што да и кажам :'(. Не, не сакам да се вратам во оваа заебана од господ заборавена земја :-\. Дека не сакам да живеам бедно и дека сакам да дојде со мене и да си живееме заедно, иако знам дека најверојатно ќе липса и, ако не повеќе, ќе ме моли да се вратиме дома? Па извини, ама јас не ја земав за жена за да биде 100.000km од мене. Ако сакав така, ќе си земев некоја Европјанка и ќе бркав работа... не, си ја сакам неа, си ја земав неа за жена, крај... а немам намера да се разведам од неа, само поради тоа што не сака да се отселиме од Македонија :D... ако за некој ова е доволна причина, за мене дефинитивно не е ;).

Згора на тоа, има ментално и физички хендикепиран брат, постар од неа. Нејзините се стари, нема да живеат вечно... она не сака ни да помисли што ќе се случи потоа... и викам дека подобро ќе биде ако отидеме, ќе можеме од таму да му пружаме подобар живот, да платиме некој да се грижи за него 24 часа тука или евентуално, да платиме транспорт за него до таму и дека ќе може да живее со нас, дека нема да биде како што сега е, ќе имаме доста повеќе во однос на тоа што го заработуваме сега... џабе, не сака да слуша, само ќе почне да плаче и цел ден и е отиден у ку*ац ::).

Знам и луѓе кои имаат отидено така, без нивните сопруги/сопружници... ќе направат деца и не ги гледаат по 3, 4, 5 години... имам еден другар, детето негово веќе има 10 години, освен на слики и на Skype, во живо го нема видено татко му. Извини, ама јас не сум таков тип. Да не си го видам детето година две или три... несмислено е ова за мене. Благодарам, но ако ми било пишано да седам тука, ќе седам... тоа е тоа :-\.

Така да, не можеш да кажеш за секој кој не отишол на запад дека „не го бивало“... секој си има своја причина, да, има и такви кои не ги бива и бараат многу за малку, но има и такви кои имаат лични причини зошто не се таму (како мене). Барем од оние со кои јас сум имал контакт, а кои сакале да одат на запад, ама не отишле, повеќето се токму вакви, поради една или друга лична причина не отишле, а не поради тоа што не ги бива ;).

И значи пак доаѓаме на истото, дека во Холандија е подобро него што е тука, така? Не знам зошто упорно пишуваш дека „овде не цветаат ружи“. Ни јас не реков дека цветаат... само реков дека е подобро, така ;).

Секаде има газди што не плаќаат соодветно или сакаат да плаќат помалку според мене многу е важно како работниците ќе се постават и справат со тие газди, седодека газдите знаат дека ќе најдат работници за мала плата што ке работат (без разлика како и да работат) газдите нема да плаќаат.

Е што сакаш да кажеш... да се организираат работниците сами и да кренат штрајк? Во приватно ???... во Македонија ???... хахахахаха ;D ;D ;D... па ние 30 години не можеме да постигнеме консензус за името и затоа ни го начукаа, а не па да бидеме единствени и сложни за ваква работа ;D ;D ;D... дај не ме смеј жити се ;D.

А дури и ако успеат да направат вакво нешто... газдата ќе подмити двајца, тројца од нив, ќе им даде процент плус на плата, за да ги испокараат останатите и се ќе се врати по старо... раздели па владеј, тоа секаде функционира ;).

Има многу фирми што лошо плаќаат и постојат долго време, само  постојат не заработуваат (освен со државен криминал) не напредуваат или да се шират, само преживуваат.

Абе... како постојат, не е важно, важно постојат и сеуште лажат млади кадри... да им вршат 80% од работат со не знам какви ветувања за плати по година или две... ветер и магла, мижи асан да ти баам ::).

Не сакам да кажам дека условите за живот и работа во Македониа се подобри од европа за обичните смртници :), само сакам да кажам дека во европа луѓето се однесуваат, работат и размислуваат поинаку/подобро, затоа и условите им се други/подобри.

Е, конечно да се сложиме за нешто :). Да, апсолутно се сложувам со ова :). Всушност, оние кои ги бива кај нас, одат на запад бидејќи не им се допаѓа нашиот менталитет, но и нашите плати, се разбира :P :D.

Се додека се обвинуваат други и се подобра плата подобри услови подобар живот а ништо не се прави само се чека (типично за Македонскиот народ), ништо нема да се подобри ништо нема да се добие, се треба да се заслужи, направи, заработи.

Повторно, апсолутно се сложувам, како од уста да ми ги имаш украдено зборовите :).

За жал, тоа нема да се случи, така да, нема поента да се прави муабет на таа тема... исто како и за се што пишав претходно, ако имаше нерви да читаш ;D. Тие работи нема никогаш да се сменат, така да, само еден совет ако некој тука остане поради една или друга причина, но не сака да биде платен како социјален случај - соработувај само со странци, не и со наши... наши, колку и да ти изгледаат ОК и фер, кога-тогаш ќе те за*бат ;).

Не сакам да навредам никого ниту да наметнам, мислење, тоа е мое мислење мое сваќање на работите мојот став за тоа што и како на темата.

Апсолутно, тука нема збор ;). Ова се наши лични ставови и видувања, само дискутираме, ништо повеќе ;). На крајот на краиштата, од вакви дискусии се дознаваат нови работи, се разменуваат мислења, итн. ;). Можно е да изгледаат малку жустро, но јас барем не ги сваќам како такви ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Др-мр не знам дали знаеш некој/а што рабпти в конфекција, па распнувањето на крст ќе ти изгледа како мачкина калица ( извини Исусе), тука некаде се овие од кожна индуструја, па рудари, шофери во рудници или градски превоз, и ред други професии кај што им ја вадат маста за 200-300 евра месечно. Е на нивни грб живеат овие сиве другиве...