Author Topic: Проблеми со отворање (loading) на форумот  (Read 2572 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па целата поента беше да се заобиколат DNS-ите на Google, тие проблем прават ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Тогаш со кои DNS-и да пробам, овие од OpenDNS ништо не променија.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Буквално ништо ???. А провери на овој линк дали ти се сменети DNS-ите (види што ќе ти даде пред да ги смениш и откако ќе ги смениш ;))?

Code: [Select]
https://ipleak.net/
Ако пак не се менува, пробај со овие, овие се од freenom.

Code: [Select]
80.80.80.80
80.80.81.81
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Веќе два дена работам со овие DNS-и од freenom, до сега не сум приметил бавно отварање на форумот па да видеме до каде ќе тера.

Инаку стварно немам идеја што да барам и гледам на
Code: [Select]
https://ipleak.net/Ми дава 2 МК DNS адреси и 2 NL DNS адреси.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Инаку стварно немам идеја што да барам и гледам на
Code: [Select]
https://ipleak.net/Ми дава 2 МК DNS адреси и 2 NL DNS адреси.

Тие од MK најверојатно се само DNS forwarders, оние што се од NL се всушност вистинските DNS-и ;). Имаме и ние DNS-и, ама не и кај интернет провајдерите, hosting компаниите кај нас имаат DNS-и ;).

Кај мене вади поголема листа бидејќи најверојатно прави forwarding на повеќе DNS-и, јас освен тие од провајерот ги имам ставено и оние од OpenDNS и уште некој DNS мислам дека имав ставено, ама во мрежната конфигурација ми е подесено да ги ротира ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Еве сега ми вади други за разлика од пред 12 часа.



btw ... да ги оставам ли овие DNS-и од freenom?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа и на OpenDNS се ротираат forwarder-ите. Добро, ова е логика на работа на целиот интернет. Кога ќе размислам подобро, нелогично би било се да биде статично, затоа и ако падне нешто, не паѓа цел интернет ;). Искрен да бидам, и јас така би ги подесил. Ако DNS-ите се мои: барај кај мене, ако не најдеш, барај кај други, ама не статично, ротирај ги сите останати на определена листа ;).

Инаку, сега проверив, ipleak.net прави неколку консеквентни побарувања (requests) и врз база на резултатите на тие requests, определува дали треба да бара уште или не (дали тие requests одат кон други forwarders или баш кон DNS сервери). Ако одат кон друг/други (најчесто други) forwarder (forwarder-и), тогаш гранењето се раширува, бидејќи најчесто од еден се оди кон повеќе ;). Така да, твојата конфиргурација е подобра од мојата (кај мене најде 24, ама не може да определи кои од нив се само forwarders, а кои навистина се DNS сервери... има начини да скриеш дали си forwarder или навистина си DNS сервер, но и да не го криеш тоа, тешко е да определиш бидејќи ако праќаш request кон други DNS-и, не мора значи дека си forwarder, можно е само прв пат од тебе да била побарана таа адреса, па немаш IP до неа во cache и мораш да побараш „помош“ од други ;)) и искрено, не би ја менувал... освен ако не морам. Помал број на DNS requests значи дека DNS серверите за кои си врзан имаат поголема база (cache) со IP адреси кон сајтови ;).

Можно е и кај мене да е голема листата бидејќи ротира вкупно 12 DNS сервери (два на ISP-то и уште 10 custom) и да, и на мене ми вади скоро секогаш различни резултати на ipleak.net, скоро секогаш со сервери од Германија, ама знае да извади и со US, UK, NL, SW, SE... MK секогаш се појавува барем еднаш ;). Тоа значи дека при пребарувањето, сигурно барем еднаш била побарана адреса од DNS-от (најверојатно forwarder-от) од мојот ISP ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ништо не сум нењал, истите DNS-и од freenom пред три дена.



Сеуште не сум приметил бавно прво отварање на форумот, за сега е во ред.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа остави ги тие од freenom ;). Штом се ти работи ОК, нема причина да ги менуваш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Ајде ќе терам вака :)