Author Topic: Упатете ме за радиоаматер  (Read 4084 times)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #15 on 19.01.2017, Thursday, 15:12:45 (Edited 19.01.2017, Thursday, 15:15:31) »
Е да па кај се замешав и јас таков сум немам преголемо искуство има луѓе работат секој ден со електроника јас слабо сега послабо малку но многу сум чепкал и правел порано и бев загреан и јас за радиоаматеризмот ама се откажав. Добро таков сум многу јадам бурек али па ете и дечкото ќе види што сме правеле ние ваљда ќе стане радиоаматер се извинувам ако пушувам големи постови во иднина ќе пазам многу
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #16 on 19.01.2017, Thursday, 16:48:10 »
Зошто си се откажал да станеш радиоаматер? Секако ако е за кажување.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Виша сила али можеби и ќе не врати таа виша сила  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ако те демотивирале група будалетинки што си ги слушал, тоа не е виша сила, ако е виша сила тогаш ок, тоа е тоа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #19 on 21.01.2017, Saturday, 10:28:09 (Edited 21.01.2017, Saturday, 10:33:33) »
Не не е тоа брат а и да не ја тераме темава во офф топик толку од членот ни се јави ни ништо не ни извести што планира да направи тоа е за жал но се надевам дека ние не го истеравме 8) 8) Ако се јави добро ќе е  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline zok

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Re: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #20 on 24.08.2019, Saturday, 19:07:24 »
Еве едно прашање, по две години:
Дали ви е познато дали старата Ц класа може да се замени со сегашната П класа - почетничката, односно без повторно полагање да се добие лиценца за П. За старата Ц класа, покрај тестови се полагаше и практично телеграфија, но немаше можност за работа со сопствен знак и станица, само со клубски. Според последнава регулатива покрај А и со П класа можно е да имаш сопствен знак и сопствена радио станица, со одредени ограничувања на фреквенции и моќности.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #21 on 25.08.2019, Sunday, 02:09:32 »
DX-er е во тек со овие работи, но не се логира често на форумов, така да :-\...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Упатете ме за радиоаматер
« Reply #22 on 28.12.2019, Saturday, 00:25:23 »
Мислам дека може да аплицираш за П класа но сепак прашај во АЕК за секој случај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.