Author Topic: Транспорт на звучници во авио chack-in багаж, искуство  (Read 899 times)

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Здраво на сите ,
Ве молам доколку некој има било како искуство при транспорт на звучници чекирани во багаж (chack in luggage) нека пише. Конкретно се работи за JBL EON 10G2, што и не е толку габаритен , ама проблемот е во магнет , дали може/смее да оди во авион, а овој модел на JBL звучникот е со неодиум магнет.
На нет има разни искуства, повекето од нив се позитивни , односно дека имаат пренесено без никаков проблем или забелешка, во некој од компаниите е наведено дека магнет спаѓа во забранети предмети , во другите пак ништо не се спомнува.
Ве молам за искуство или мислење.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Транспорт на звучници во авио chack-in багаж, и
« Reply #1 on 24.01.2016, Sunday, 12:51:44 (Edited 24.01.2016, Sunday, 12:58:22) »
Не верувам дека спаѓа во забранети предмети. Што би било забрането? да не го фрлиш случајно магнетот во инструментите од кокпитот на авионот и од магнетното поле да им ги расипеш инструментите? хахаха
Знам  еден што носеше дијаболи за воздушна пушка и му ги одзедоја, иако не спаѓаат во оружје и немаат барутно полнење му беа одземени, демек можел да ги стави во уста и да плука со нив по патниците хахахахахах. А замисли, оние оловни топченца за јадици се дозволени да се пренесуваат, па и нив можеш во уста да ги ставиш ако е за така и плукај по патниците. Глупи регулативи
Ок, сериозно сега... значи неодиниум магнетите е многу јаки и можеби има некоја причина за ова. Но не верувам. Најдобро прашај си во царинска управа.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,имаш одредена килажа на багажот која може да се внесе во авионот како багаж ( до 20 кг мислам ) и ни грам повеќе.Така што треба прво да видиш колку се тешки звучниците.Зошто по *карго експрес* не ги пратиш порано,па си ги подигнеш на аеродром?

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Благодарам  Z31GH на размислувањето и на помошта.

Еве искуства од нет што најдов:
,, Should not be a problem. I have brought B&W 683, 684 towers, B&W ASW 675 sub, Jamo D7 LCR, D6 SURR & BACKS and BOSE AM15 too. all as checked in baggage In emirates from Dubai. comparing the above your speaker package is nothing''.
,,I have brought my set of speakers from US multiple times, as long as you are within baggage limits, you should be fine''.
,,Have not carried the entire subwoofer, but have carried drivers and amps multiple times for DIY purpose''.

На кратко , дечкото од првиот цитат има пренесено  B&W ASW 675 sub, што има 10 инчен драјвер , и мислам дека има многу поголем магнет од JBL EON 10 G2.Вториот неколку пари има пренасано и вели само да бидат запазени и во граница димензиите и тежината, а третиот само драјвери и засилувачи.

Го купувам , па како сака нека биде. :)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас имам носено пар mission 780-ки во авион и не ми направија проблем.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Транспорт на звучници во авио chack-in багаж, искуство
« Reply #5 on 24.01.2016, Sunday, 13:33:46 (Edited 24.01.2016, Sunday, 13:36:22) »
Благодарам Batka , не наведов дека имам преку 100 пати летано, ги знам правилата за багаж, но никојпат не сум носел звучници. Имам пренесено Logitech Z323 , ама тоа е минијатура.

Фала BorceBT, не би требало да имам проблем. Најдов и алтернатива во случај на било каква забелешка.