Author Topic: Помош-информации!  (Read 2621 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош-информации!
« Reply #15 on 22.05.2013, Wednesday, 23:31:11 »
Темата е во општа дискусија (се што е надвор од електрониката), така да, нема проблем. Сепак, гледајте да се придржувате кон она што го пиша Toma. Нема правило против „многукратно цитирање“, но навистина, не изгледа уредно. Ако не повеќе, барем извадете ги „цитатите во цитати“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #16 on 23.05.2013, Thursday, 01:33:15 »
Во ред тоа, али јас опцијата за цитирање ја користам кога сакам конкретно да му одговорам на некој или да го прашам некој, било да е последен пост било да е постот во средина, иначе пак ке го пофторам тоа што го пишав на почетокот, овде знам дека има сериозни и возрасни особи и затоа прашав, можеби на помлади дечки му е глупаво бидејќи не е поврзано со електроника и не ѓи интересиа во врска со тоа односно во врска со темава. :)

Благодарам на разбирањето! :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош-информации!
« Reply #17 on 23.05.2013, Thursday, 05:37:05 »
Во секој случај, ако веќе одговараш на конкретно на некој, гледај да нема цитати во цитатот ;) ;D (само еден цитат да има а не "a quote in a quote" ;)).



Продолжете си со дискусијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #18 on 23.05.2013, Thursday, 16:36:42 »
Тапа ме напраја, малтер не чинело, кнауф не чинело, стиропор не чинело, фуга камен не чинело.... ШО ЧИНИ!?
Мислам дека годинава така ке ми остани собата >:(

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош-информации!
« Reply #19 on 23.05.2013, Thursday, 16:53:48 »
Напиши на Гугл - внатрешна термо изолација - и читај
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош-информации!
« Reply #20 on 23.05.2013, Thursday, 17:21:20 »
Па земи даски и ковај! 8)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #21 on 23.05.2013, Thursday, 19:06:05 »
Ке малтарам!
Ај сеа да ми кажи цени некој ако знај за цефки, одвод-довод

Ке ми требаат 8 метри цефка за довод-од тие белите пластичните- цена?!
И ке ми треба 6-7 метри одвод од нај тесните цевки ф-40 ли беа или потесни.. цена?!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош-информации!
« Reply #22 on 23.05.2013, Thursday, 20:10:42 »
Напиши на Гугл - внатрешна термо изолација - и читај

И јас истото го имав направено за звучна изолација ;). Само читање ;), без разлика дали е online или не (пожелно е да е online, бидејќи често, ако некој не се разбира од определена проблематика, на некои сајтови може работите да се начекаат „на готово“, односно, прилично упростени, без многу пресметки и теорија ;)), па потоа, нешто во консултација со мајсторите (а ако не сакате, не мора, како сакате ;)), ќе најдете некое решение ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош-информации!
« Reply #23 on 23.05.2013, Thursday, 20:56:21 »
Ке малтарам!
Ај сеа да ми кажи цени некој ако знај за цефки, одвод-довод

Ке ми требаат 8 метри цефка за довод-од тие белите пластичните- цена?!
И ке ми треба 6-7 метри одвод од нај тесните цевки ф-40 ли беа или потесни.. цена?!

какви цевки од оние што се со лепење (со топење) или обични цевки со наставување со спојки
Има едни гријави за со лепење, тие се многу поквалитетни малку се поскапи од другиве, ама квалитетот е на многу повисоко ниво, инаку белите се околу 30 денари метро, Ф50 за одвод е околу 70-80 денари, а Ф100 е околу 150-200 денари, пак зависи од квалитетот и од кај ќе ги набавиш

За малтарење немој да земаш езерска/речна песок од сепарација, мој предлог набави си од кршен камен, пошто сега оваа песоква има многу земја во неа, и покрај сепарирањето се случува да пола од неа биде со поголеми димензии па ќе треба сеење па после ќе се чудиш на вишокот што да му правиш, вар исто така да си набавиш за во малтерот ;), ако бојадисуваш бело многу подобро ќе фати бојата на зидот, инаку ќе треба неколку раце да го поминеш и пак ќе удира на гриаво
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #24 on 23.05.2013, Thursday, 21:04:41 »
Да од тие што се со лепење, мислам дека тие се нај убавви, никој не става сега од металните цефки.
Иначе овде во Крушево се 150 денари 4 метра(цела цефка е 4 метра)
А иначе за овие одводниве, нема некој по тесни?! фи40?! бидејќи треба да ѓи наставувам на постоечка цефка али таа е тесна не знам што димензија е, затоа орентационо барам нај тесна цефка.

А за песокта, има една многу ситна песок мислам дека таа ке биде нај добар избор, вар најдов 180 денари 50 килограми.

Е сега не знам ме збуни еден мајстор ми рече, покрај циментото ке требало да се земи уште една вреќа (не знам како се викаше).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош-информации!
« Reply #25 on 23.05.2013, Thursday, 21:10:40 »
Усјемал се вика таа другата вреќа, незнам зошто цименто само, ако планираш кабел некогаш да местиш во тој ѕид малтарен со цименто рацете ќе ти испаднат од копање, инаку има редуцири за цевката, ако не успееш да најдеш помала димензија, со редуцирче ќе си ја направиш :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Помош-информации!
« Reply #26 on 23.05.2013, Thursday, 21:33:20 »
и не земај црно цименто туку бело има едно, варосвењето ке ти е полесно а и мислам тука се со цените