Author Topic: Проблеми со сигналот во ТВ и радиото  (Read 1335 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Македонските броила немаат GSM уред туку преку жиците за струја се врши таа контрола/гасење/палење и с.л. За подетални информации ке ни пише членот кој е во таа струка понавлезен
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
и јас во последно време имам прилично влошен квалитет на сликите на ТВ и звукот на радиото инаку живеам на многу високо на 12 кат и пред мене е бришан простор значи на ми смета ништо дали може да е од тоа што на мојата и на зградата до мене има поставено по еден репетитор од мобилните мрежи или се работи за нешто друго инаку уредите не се од фуш марки се работи за ЛГ, Филипси и панасоник

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
највероватно не. јас имам направено таков тест и тоа одма под самите антени на базната но немаше ама баш никакви пречки. Повеке пречки има ако звонам кај некого со мобилен оддалечен неколку метри од приемникот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Новите броила што ги монтира ЕВН за домаќинствата немаат никаков модем и сл. и не е можна далечинска контрола преку жиците за струја. Далечинска контрола (односно само далечинско читање, бидејќи за вклучување/исклучување немаат можност) е можна, но не преку жиците за струја, туку преку посебен вод кој би се поставил до броилото (во вид на увртена парица) што не ми се верува да го прави ЕВН. Сега за сега функционира само дигитално отчитување преку рачни апарати, но повторно преку инкасанти.

Инаку броилата за големи потрошувачи (т.н. Петамперски броила) имаат ГСМ модем и можат далечински да се читаат.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
И сам можеш да отчиташ на она копчето сино ако прицкаш покажува сите состојби :D
па може да си вршиш контрола дали те лажат или не
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
немора ни да го стискаш копчето...си се менуваат сами сите информации...и дата дури пишува...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ама споро е некако додека да ги видеш сите три :S
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!