Author Topic: Зошто е потребно предавателната антена да и маса (шипка на минус приклучена) ?  (Read 7507 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кај ФМ предавателите антената освен таа шипка која го емитува сигналот мора да има и друга шипка која е приклучена на минусот.
Од друга страна многу други предаватели имаат антена со само една шипка, на пример токи воките.
Па ме интересира што е финтата, нели тие предаватели што имаат антена составена од еден дел ја емитуваат ефикасно снагата?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Антената во најпрост облик е отворено осцилаторно коло (отворен кондензатор) што значи дека за да има капацитет треба да има две страни позитивна и негативна. Бидејќи се работи за ВФ немора секогаш да има директен контакт (метал) кон една од страните, позитивната и негативната. Кај токи-воките маса (минус) е плочката, батеријата и човекот што го држи токи-вокито а позитивната (жешка) страна е антената во која има ставено калем (loading coil) кој го одржува балансот бидејќи антената е небалансирана на овој начин. Се разбира зрачењето (ефиксноста) е намалена но нема друг начин. Исто некои токи-воки имаат конектор за поефикасна надровешна антена. На пример кај такси возилата е истиот принцип кој го спомнав погоре: масата е самото возило а во антената има калем (loading coil) за баланс.
Исто кај среднобрановите антени: масата е земјата (заземјувањето) а позитивниот крај е вертикален („антената“). Тоа значи дека ако некогаш нема место за балансиран комплетен дипол се прават некои вакви модификации или решенија кој во секој случај зрачат помалку одколку да има цел дипол.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Фала за објаснувањето. Кај ФМ диполите нели треба и минусот-шипката да е долга и во ист облик како и плусот, па кај таксистите минусот (колата) е поголем и со по друг облик од плусот.. исто и кај токи воките а да не збориме за АМ-СБ предавателите тамо минусот-масата е цела земјина топка :)Во тој случај нели и за ФМ антена може да се има само една шипка но минусот да е врзан за парно греење или пак на масата од штекерот ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може но со послаба ефикасност и различна импеданса и треба да се стави loading coil кој се пресметува према фрекфенцијата (за жал моментално ја немам формулата).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бате Борче! Не се слагам во се со тебе! Нема сега да коментирам,ама кој сака да прочита повеке најдете ја на Интернет книгата од Др Божо Метзгер * Прирачник за радио-аматери и техничари* и прочитајте малку повеке.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
batka ако веке кажуваш дека не се слагаш со него, кажи зошто не се слагаш и образложи го тоа иначе како ке ти веруваме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Како што кажа Борче, антената има жешко и маса. Масата кај токивокијата оди на самата плочкица а жешкиот дел оди во антената. Е сега, какви се тие loading coils?? Диполот (и перфектен нека е) сам по себе е небалансиран и само со балун може да се балансира. Антенчињата на токивокијата имаат антена така што изгледа како калем и кога ќе ја оптегнеме би требало да ја добиеме четвртината од брановата должина. Ова се вика трап антена затоа што се намалува просторот и големината на антената со помош на користрење на трапови.

Јас имам антени за 3.5 и 7 МХз кои се помали од 2 метра во висина.

Таксистите по колите ставаат истотакви антени (доколку имате видено антенки со спирали на почетокот) и ја користат масата на колата како маса за антената т.е. другиот крај на диполот затоа што на нив не им треба којзнае колква ефективност :)

И се сложувам со батка, книгата на Метзгер е најдобрата за овие работи.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
можно е антената која е навиткана (спирала) да има помала ефикасност одколку истата да е испружена?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Јас мислам да си ги земете двете книги од Љубен Јанев (Магнетика 1 и 2) и со нив има и некои прирачници во кои има детални пресметки на некои електромагнетни појави (користење на брановоди, електромагнетни рефлектори, па дурии како се користи јоносферата), а за антени и нивни детални пресметки Јанев има објавено и книга "Антенска техника" во која има се за антени. Имено не само големината и должината на антената се битни. Кога ќе видите што се игра улога во пресметка на една антена ќе се замислите за она што сте го збореле до сега (и јас бев истиот, ова не е наука на проба, тука лежи тешка математика). Ако и наса експериментално правеше антени уште ке се радувавме на фиксните телефони :)

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Јас мислам да си ги земете двете книги од Љубен Јанев (Магнетика 1 и 2) и со нив има и некои прирачници во кои има детални пресметки на некои електромагнетни појави (користење на брановоди, електромагнетни рефлектори, па дурии како се користи јоносферата), а за антени и нивни детални пресметки Јанев има објавено и книга "Антенска техника" во која има се за антени. Имено не само големината и должината на антената се битни. Кога ќе видите што се игра улога во пресметка на една антена ќе се замислите за она што сте го збореле до сега (и јас бев истиот, ова не е наука на проба, тука лежи тешка математика). Ако и наса експериментално правеше антени уште ке се радувавме на фиксните телефони :)

Каде може да се најдат наведените книги ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Каде може да се најдат наведените книги ?

Во тобакото во ЕТФ, само јас лично не би ги препорачал тие книги, премногу се теоретски (мислам не Магентика 1 и 2, Магнетика и Електромагнетни Бранови), ги имам положено и двете Магнетики и пак ништо не знам за бранови и полиња... :S
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline r00t

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
Штом таква работата :) Само Метзгер :) Или пак книгата Practical Antenna Handbook од Joseph J. Carr

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Каде може да се најдат наведените книги ?

Во тобакото во ЕТФ, само јас лично не би ги препорачал тие книги, премногу се теоретски (мислам не Магентика 1 и 2, Магнетика и Електромагнетни Бранови), ги имам положено и двете Магнетики и пак ништо не знам за бранови и полиња... :S

Кој сакал да научи научил. Инаку проф. д-р. Љубен Јанев е ѕвер за тие работи. Јас го прашував бааги за антени и ми објаснуваше многу сложени работи (како ја правеле и пресметувале антената за долгобраново подрачје во лозово) и сл. Точно е дека се теоретски ама тие двете се основа за антенка техника (а пракса без теорија не иде никад). Не е идејата само да се положат (препишат или научат напамет) зашо колегите од претходната генерација те плашат, ако сакаш да научиш ќе научиш и тоа доста. И јас знам еден куп колеги што и добри оценки извадиле на магнетика и бранови и не знаат што е дипол. А и патем што има практично во антенска техника (виткање жици) таа цела област е теоретска (преметки на зрачење и кои се фактори влијаат на зрачењето), пресметки на сите параметри на една антена (со изведувања и докази). И патем оние што учеле само да положат затоа што им била тешка математиката тие никогаш ништо не разбрале (сите параметри се наоѓаат во формулите ама тие не разбираат што е R, l, sigma, и само шаблонски решаваат задачи) така не се учи за да се научи така се учи за да се положи. И  да напоменам тие книги не се за средношколци (они немаат толкава основа од математика за да сватат за што се работи), таму не пишува како да ја свиткаш жицата за да биде антенатуку сите пресметки па после ти пресметај си антена каква што ти треба.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кој сакал да научи научил. Инаку проф. д-р. Љубен Јанев е ѕвер за тие работи. Јас го прашував бааги за антени и ми објаснуваше многу сложени работи (како ја правеле и пресметувале антената за долгобраново подрачје во лозово) и сл. Точно е дека се теоретски ама тие двете се основа за антенка техника (а пракса без теорија не иде никад). Не е идејата само да се положат (препишат или научат напамет) зашо колегите од претходната генерација те плашат, ако сакаш да научиш ќе научиш и тоа доста. И јас знам еден куп колеги што и добри оценки извадиле на магнетика и бранови и не знаат што е дипол. А и патем што има практично во антенска техника (виткање жици) таа цела област е теоретска (преметки на зрачење и кои се фактори влијаат на зрачењето), пресметки на сите параметри на една антена (со изведувања и докази). И патем оние што учеле само да положат затоа што им била тешка математиката тие никогаш ништо не разбрале (сите параметри се наоѓаат во формулите ама тие не разбираат што е R, l, sigma, и само шаблонски решаваат задачи) така не се учи за да се научи така се учи за да се положи. И  да напоменам тие книги не се за средношколци (они немаат толкава основа од математика за да сватат за што се работи), таму не пишува како да ја свиткаш жицата за да биде антенатуку сите пресметки па после ти пресметај си антена каква што ти треба.

Само реков дека јас не би ги препорачал, а кој сака нека си ги чита слободно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кој сакал да научи научил. Инаку проф. д-р. Љубен Јанев е ѕвер за тие работи. Јас го прашував бааги за антени и ми објаснуваше многу сложени работи (како ја правеле и пресметувале антената за долгобраново подрачје во лозово) и сл.
Eeee е не е долгобраново туку среднобраново подрачје во лозово. 810КХз се средни бранови. Постапката за пресметка на должината на таа антена е едноставна. Антената е 1/2 од брановата должина.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.