Author Topic: Неразумни шеми за RF техника  (Read 728 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Неразумни шеми за RF техника
« Opened on 14.02.2010, Sunday, 00:52:00 (Edited 14.02.2010, Sunday, 17:23:17) »
Што мислите за оваа шема ?
Code: [Select]
http://www.electronics-lab.com/projects/rf/021/index.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
можда 0.4W а не 4W, некаде некој погрешно препишал сигурно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
имам правено ваков ама без тримерите, не 0,4W туку 0,04W дали дава.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
4 Вати е многу, 2/3 ќе дади.

Би сакал да ве прашам, со што уреди ја мерите снагата па знаете точно дали дава 4, 0.4 или 0.04 ? :)

Поздрав.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
хехе не бе, нема теорија ти гарантирам оти тој предавател има осцилатор кој дава некој си 5mW (прилично) а знам дека 2N2219 е 800mW но при таа побуда од 5mW или нека е и 10mW нема да даде повеке од 50-70mW. Но ако 2219 е како излез а пред него има BFR96 и BC547 како осцилатор ке даде накај 300mW. Е сега како мериме, јас имам направено RF метар како тие што ги има Борче ставено на форумов па таков го имам споредено со W метар па од прилика мериме и споредуваме, секако тоа не е точно ама колку да се каже кој е појак може да се утврди :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Осцилаторот не е тој што ја утврдува моќноста на целиот уред. Излезниот степен е баш тој. Но сепак излезниот степен треба да има триста други карактеристики за да не го изобличе влезниот стандард. Истава шема ја имам направено и јас но од пуста мрза не сум проверил колку и е дометот.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Во ред, но нели и кај RF транзисторите важи правилото како кај аудио транзисторите, колку ке му дадеш како побуда тоа по 10 пати ке го засили.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Од каде таа цифра на 10 пати ? Зависи од транзисторот каков е и какви карактеристики на засилување има. Овде влегуваат во употреба хибридните равенки на транзисторите кои ги имам заборавено да ги пишувам сеа, а ме мрзи да барам по книги .)
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па така некаде прочитав на форумот, мислам дека тоа важеше за еден тип на транзисоти, дали беше 2SC1971 или друг не памтам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
па така некаде прочитав на форумот, мислам дека тоа важеше за еден тип на транзисоти, дали беше 2SC1971 или друг не памтам.


Ти ја препорачувам книгата ЕЛЕКТРОНИКА онаа за средно со црвени корици. Има многу убаво напишано за трназистори, еквивалентни шеми, начин на работа, карактеристики, УИ карактеристики, равенки етц....
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да ти кажам, тоа ми треба, ке ја најдам и ке ја прочитам  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.