Author Topic: Пиратски радио станици од бродови :)  (Read 934 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ова е интересно, ако емитуваш радио сигнал од брод и тоа без дозвола не никој не ти смее ништо :) бар така разбрав. Има такви бродови-радио станици што емитуваат програма, сега гледав клипчиња за едно радио каролина кое емитува за територијата на Англија.

Radio Caroline

Radio Caroline ship sinks

Radio Caroline Adrift

radio caroline

RADIO CAROLINE THE MAST

Radio Caroline at Sea - Shipwreck 1991

Интересно, користеле два предаватели од по 10kW и две антени, дали терале две програми едно времено или што ли е не знам.

На едно од видеата забележав како е потонат бродот на радиото, не ми се верува бидејки сега го слушам преку интернет на www.radiocaroline.co.uk
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Користат две антени изгледа заради насочување подобро на снагата накај брегот (како едноставна јаги антена на пример). Иначе да, порано имаше навистина бродови со пиратски диџеи во нив :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
сега што е со нив? видов на едно видео брод во потонување а радиото се уште свири на интернет па дури и одат на сателит, како вршат дотур на модулација до ISP и сателит? Баш ме чуди... иначе не е преку MW бидејки збукот е супер.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Тоа беше во 70те и 80те и тие предаваа на MW (средни бранови). Сега се што остана е носталгија и некои интернет „копии“ нивни (само името е исто).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.