Author Topic: Зачувување на објекти од радиотехничкото минато  (Read 1550 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Зачувување на објекти од радиотехничкото минато
« Opened on 06.11.2010, Saturday, 11:32:35 (Edited 07.11.2010, Sunday, 19:36:15) »
Dali kaj nas lugeto se svesni za zacuvuvanje na objekti od radio tehnikata,primer stari radia,gramofoni,instrumenti,delovi,industriska elektronika,magnetofoni,pojacala,itn i se od taa oblast
ne treba da se rasipuvaat tie za da se izvadi nekoe delce.
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #1 on 06.11.2010, Saturday, 11:38:52 »
тешко :( ги чуваат само ентузијастите, некои како за украс, ги има и по селата и по подрумите. Нажалост истото се случува и со предавателите на AM-MW подрачјето кои се уништуваат и се крадат.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Jove

  • Guest
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #2 on 06.11.2010, Saturday, 13:05:02 »
ехехе сто немам растурено од радија од 193... некои од привете незнам до предаватели за да извадам некое делче но сега се каам за тоа :-\

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #3 on 06.11.2010, Saturday, 13:37:35 »
se treba da se cuva vo original da se vidi kako nekogas pravele toa e istorija a i delovite od niv nemozat mnogu za nesto denesno da se koristat
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #4 on 06.11.2010, Saturday, 14:24:48 »
Има нешто во МТВ од стари магнетофони (Nagra), стари камери, миксети, итн. и што е најинтересно, дел од нив сеуште работат и се користат ;). Ама никој веќе не се грижи за нив и не ги репарира, така да еден по еден се расипуват и никој не ги поправа :S, тоа е тоа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #5 on 06.11.2010, Saturday, 14:44:21 »
Не е точно дека во МТВ не се поправа и чува.Таму главен инг. е еден Велешанец - Живко Маневски , мој другар и електронџија.ако треба нешто ке го побараме :D Добар мајстор е!!!

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #6 on 06.11.2010, Saturday, 15:01:21 »
Nagra od Kudelski e Rols Roys magnetofon bidejki toj e Poljak i imeto e polsko  nagranje  znaci zapisuvanje ima prekrasni modeli slicen na Nagrata e Stelavox skoro kopija,mnogu se skapi.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #7 on 06.11.2010, Saturday, 15:02:39 »
Не е точно дека во МТВ не се поправа и чува.Таму главен инг. е еден Велешанец - Живко Маневски , мој другар и електронџија.ако треба нешто ке го побараме :D Добар мајстор е!!!

Јас кога бев таму на пракса, беше општ крш, еден тон опрема ставена во киноскопот која е исправна или делумно исправна, никој со години не ја пуштил во работа, од ленташи до камери, држачи за мирофони, студиски микрофони... беше жално да се гледа искрено :(. Не знам кој ги поправа и репарира уредите, ама знам дека во студијата 1, 2 и 3 има Neve миксети кои со години не работат како што теба и никој не ги репарира, само така стојат, а врз нив се поставуваат само мали миксетички Yamaha или JVC (кои искрено не може да се споредат по квалитет со Neve миксетите) колку да се прикрпи аудио секцијата од режија :S (да имаат на што да работат тонците)... а да не зборувам за тоа дека и мастерот е преполн со неисправна опрема и дека video switch board-от е всушност patch panel бидејќи веќе 80% од копчињата за switch-овите не работат :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #8 on 06.11.2010, Saturday, 15:15:49 (Edited 06.11.2010, Saturday, 16:32:16) »
Абе одамна таму е расуло... ;)

Споено мислење: 06.11.2010, Saturday, 16:32:16
А за магнетофони признавам само UHER !!!  ;D ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Zacuvuvanje na objekti od radiotehnickoto minato
« Reply #9 on 06.11.2010, Saturday, 17:18:49 »
daj mi Nagra ke ti dadam Uher
Z33MK

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Зачувување на објекти од радиотехничкото минато
« Reply #10 on 08.11.2010, Monday, 00:04:20 (Edited 08.11.2010, Monday, 00:07:14) »
Еден мој комшија работи во МТВ на одржување (магнетоскопи, миксети и сл.) Од работа го ослободуваат секој вторник и петок сабајле за на бувљак да најде некој дел пошто на друго место не може  ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа колеги кој сака да си направи некоја постара колекција од магнетофони и слични постари работи нека оди на стар пазар додека не ги продале на некој друг неискусен кој ке ги искористи како делови  :o

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
da vidov kaj kale poveke elementi od profesionalna oprema jas si kupiv samo 8 kaseti profs za beta za 20 den site
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
МТВ и Радиото одвреме навреме продаваат (лицитација) таква фурда,само треба некој од внатре да те извести кога е продажбата.Секако највредните работи остануваат меѓу нив.. :)
Ке прашам за НАГРА,ама не знам дали ке биде комплет и дали воопшто имаат некоја во работна состојба ;D За UHER не е проблем да се најде мислам,само веќе дома имам полна соба *старини* и доста ми е .Ако си Македонија љубител имам добра колекција плочи ЛП,класика, кои би ги продал( да не ми фаќаат место! :D >:()

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Зачувување на објекти од радиотехничкото минато
« Reply #14 on 12.11.2010, Friday, 22:47:12 (Edited 12.11.2010, Friday, 22:49:22) »
blagodaram imam 1000 lp dojdi so nesto specijalno nemam Nagra,Uheri imam 4
Z33MK