Author Topic: Помош за реконструкција на шема на Теремин  (Read 2396 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Еве вака, како еден од првите електронски инструменти, Тереминот многу ме заинтересира и решив да го направам. Пребарував на интернет и ја најдов оваа "шема" од интерпункциски знаци. Нели ова е електронски музички инструмент, па мора да создава звук од некаде. Да преминам на главното, заглавив на главниот дел, прашањето ми е- каде е звучникот?!?!
Еве ја страницата:
Code: [Select]
http://www.thereminworld.com/files/AsciiTheremin.txt
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас велам дека треба книги да се читаат за да не доаѓаш во ситуација да прашаш -каде  е тука звучникот???,а да ти одговараат - * Тука нема звучник!!!!!!!!!! НЕ ни треба да има ,затоа што принципот на работа е нешто за што треба да пишешна Гугле -  how it work theremin!  За да не правиш *арч* еве ти еден проект од 1967 г. кога беше хит.Има дури и плочка, шема,а и она *how it work?* во посебна ставка,да не се мачиш да бараш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за реконструкција на шема на Теремин
« Reply #2 on 18.06.2014, Wednesday, 17:50:05 (Edited 18.06.2014, Wednesday, 17:52:30) »
Шема со интерпункциски знаци ;D. Порано, кога сликите одземаа голем bandwidth и требаше неколку минути да се load-аат, луѓето мораа некако да се снаоѓаа и често користеа знаци за цртање на определени слики или, како во конкретниот случај, шеми. Оваа пракса потекнува од ASCII Art културата која е дел до warez сцената ;). Оние .nfo фајлови кои никој не ги отвора или ги брише откако ќе симне некој филм преку torrent, отвори ги со notepad и види што има во нив ;) ;D.

Малку историјат и да се вратам назад на прашањето ;). Ти треба AM приемник ;). Наведено е и во txt фајлот ;).

Quote
Place near AM radio. Adjust 200pf cap at J1 until hissing noise, then 200pf at J2 for whistle, then back to 200pf at J2 for lowest pitch.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Разгледај тука
Code: [Select]
http://www.thereminworld.com/schematics
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ајде ако сака некој нека објасни во една реченица, што е Теремин и за што се користи?
Денес прв пат се сретнувам со овој поим.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за реконструкција на шема на Теремин
« Reply #5 on 18.06.2014, Wednesday, 18:05:40 (Edited 18.06.2014, Wednesday, 18:09:46) »
Термин е прв електронски музички инструмент кој сосема случајно е пронајден (измислен) од Рускиот физичар Leon Theremin. Најчесто има две „контролни плочки“ (антени) кои се контролираат со двете раце. Едната е за pitch (фреквенција на звукот), другата е за јачина на звук. Можно е и да има други антени, за вибрато или некој друг ефект. Освен тоа што е прв електронски музички инструмент, а и наједноставен, истовремено е и најтежок за учење и свирење и потребно е долгогодишно искуство за да може да кажеш дека „знаеш да свириш на термин“. Тежок е за работа бидејќи немаш директен контакт со инструментот. Практично, изгледа како да диригираш со рацете, но позицијата на рацете го одредува pitch-от и јачината на звукот, а ако не допираш нешто со рацете, во принцип, тешко е прецизно секој пат да ја одредиш истата локација на рацете во просторот за да го постигнеш истиот pitch и јачина на звук кој еднаш си го постигнал во некоја претходна ситуација (на пример, вежбаш изведба на некое дело од некој автор и сакаш да го изведеш на термин).

Во професионалниот музички свет, не е прифатен како „официјален инструмент“ и колку што знам, не се изучува на ниедна академија. Сите музичари кои свират на термин, па дури и оние кои се професионални музичари, најчесто се самоуки.

Често може да се чуе во стари научно-фантастични црно-бели филмови до 50-тите или 60-тите. Оние „језиви“ високофреквентни звуци кои ги пуштаа кога ќе слета вселенски брод или нешто слично, е тоа е theremin. Бидејќи е тежок за свирење, затоа најчесто и се употребувал само за ефекти.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Благодарам за деталното објаснување.
Еве најдов на YouTube една снимка, звучи многу убаво  :)

THEREMIN - Over The Rainbow
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова беше интересно пред да испаднат на сцена првите сајзери.Слично е на свирење на шишиња  8) - нема школа,сам си учиш,компонираш....Ти треба среднобранов примник во близина кои ке биде подесен на фреквенција на предавателите .Со раката ја менуваш фреквенцијата ,правиш ефекти.Се добиваат звуци како кога менуваш станици,па како да врне дожд итн.Како дете си играв малку  :D :D :D. Она шема што ја ставив работи!! И тоа доста добро,ако некој сака да проба.Ова што Киловолт ја постави отпрво е само за да го видиш принципот на работа,не е за поозбилни ефекти.

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тереминот не е случајно измислен!! Русинот е добро познат како добар конструктор на воени уреди! 8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас велам дека треба книги да се читаат за да не доаѓаш во ситуација да прашаш -каде  е тука звучникот???,а да ти одговараат - * Тука нема звучник!!!!!!!!!! НЕ ни треба да има ,затоа што принципот на работа е нешто за што треба да пишешна Гугле -  how it work theremin!
Батка, оти наеднаш вакви претпоставки правиш, јас гледав други на интернет што имаат вградени звучници и засилувачи, па затоа се чудев... второ, јас убаво го разгледав принципот на работа, и кога сакам да правам нешто, секогаш прво го гледам принципот на работа...
Тереминот не е случајно измислен!! Русинот е добро познат како добар конструктор на воени уреди! 8)
Случајно е измислен, додека Леон Теремин се обидувал да направи детектор за приближување...
Ова беше интересно пред да испаднат на сцена првите сајзери.Слично е на свирење на шишиња  8) - нема школа,сам си учиш,компонираш....Ти треба среднобранов примник во близина кои ке биде подесен на фреквенција на предавателите .Со раката ја менуваш фреквенцијата ,правиш ефекти.Се добиваат звуци како кога менуваш станици,па како да врне дожд итн.Како дете си играв малку  :D :D :D. Она шема што ја ставив работи!! И тоа доста добро,ако некој сака да проба.Ова што Киловолт ја постави отпрво е само за да го видиш принципот на работа,не е за поозбилни ефекти.
Батка, ќе те послушам и ќе ја направам, сигурен си дека сите елементи можат да се најдат, да не почнувам ако немам материјали...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Што бара темава тука кога не е за тука :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Почнавме со Теремин што работи како предавател, а завршивме со друг вид... ;D Ако сметате дека е потребно, преместете ја...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, оти наеднаш вакви претпоставки правиш, јас гледав други на интернет што имаат вградени звучници и засилувачи, па затоа се чудев... второ, јас убаво го разгледав принципот на работа, и кога сакам да правам нешто, секогаш прво го гледам принципот на работа...


Батка,а да не брзаш да пишуваш теми и бараш помош,пред 2-3 пати добро да прочиташ и разгледаш!?????  Ти пиша Гига Ват мислам дека во текстот ти стои дека ти треба радио-приемник . Прочитај убаво прво,па потоа прашувај.
За Теремин побарај малку повеќе на руски сајтови,да видиш што се има пронајдено.Ништо не е случајно,батка мој.
А дали сум сигурен за елементите?? Џабе јас да сум сигурен- треба ти да си сигурен и да ги пронајдеш или замениш со слични! Има тука разлика.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Помош за реконструкција на шема на Теремин
« Reply #14 on 20.06.2014, Friday, 16:22:58 (Edited 20.06.2014, Friday, 16:39:05) »
Не се секирај, ги читам сите мислења пред да одговорам на темата... ;) (освен ако нема над 20...)

Споено мислење: 20.06.2014, Friday, 16:39:05
А може наместо овие плочкиве да ставам нешто по-класично, како на пример две антени? тамам имам вакви, една како прачка, а друга како круг... ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.