Author Topic: Обработка на железо и други метали  (Read 13182 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Обработка на железо и други метали
« Opened on 17.01.2019, Thursday, 19:03:53 (Edited 21.01.2019, Monday, 00:49:03) »
Ултра брз, или лепак што се стврднува под дејство на ултра виолетова светлина, исто е. Не напишале колку нанометри се, и мене ми изгледаст идентични.

И мене ми изгледаат исти ;).

А да, и ми стигнаа кернерите, одлични се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Тогаш оди в корпа. Ауу да кернерите се закон, и за ппк и за метал и за дрво. За стакло едино не чинат :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За стакло едино не чинат :D

Зависи што ти е целта :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Е да, за итни случаи пак е топ :)
Леле колку чеканчиња за стакло(или како се викаа тие црвените) се искрадоја од афтобусине...

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
тие дечки кирнери се викаат кај нас, кирнирање е чукањето...а на англиски center punch ги викаат. Ме заинтересира муабетов, дали имаат убав удар за алуминиум и мек челик ме интересира, дали му е врвот доволно јак?

и исто, мислам дека може од волфрамови бургии скршени да му смениме само врвот и да буши се живо ако има добар удар.

Иначе, јас рачно чукам за све во машинство со кирнери челични, некои од бургии....а најдобар кирнер можете да си направите од винт бургии (врезници) скршени, само на убаво камче на тоцило направите еден тап агол убав и то нешто нема смрт.

а за убави нарезници и винт бургии барајте стриктно јус стандард, од некој стар алатничар, тоa е машинерија :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
И на инокс оставаат добар отпечаток, инаку ок се и тие со чекан, ама овие се далеку позгодни. Има и уште појаки, овие прават дупка за помала бургија до крај 4-ка или 5ка, но се таман за пертинекс и витропласт како и за ѕид, алуминиум некалено железо, челик не сум пробал, во инокс оставаат употреблива дупка, е кај хром ванадиум на пример скоро ништо но тоа сепак е високо калена легура, али од 2-3 пати се познава и тамо. Мене ми беше најмногу за ппк и лимарија и за тоа се покажаа таман.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ме заинтересира муабетов, дали имаат убав удар за алуминиум и мек челик ме интересира, дали му е врвот доволно јак?

Можам да потврдам за тврдо железо (железна шина) и алуминиум дека одлично кирнира и не се тапи врвот ;).

а за убави нарезници и винт бургии барајте стриктно јус стандард, од некој стар алатничар, тоa е машинерија :D

Тешко се наоѓаат веќе, за жал :-\. И Кинескиве не се лоши ;). Имам нарачано урезници од Кинезиве, 3, 4 и 5mm, до сега, добро се покажаа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
не постои калено железо, само челик може да се кали, а росфрај(инокс) е уствари не’рѓосувачки челик со средна јачина, значи сепак е челик и тоа јак. И хром ванадиум е класа на челик, ама е веќе со 8-9 квалитет и е мнооогу јак :D

Чим во росфрај остава дупче, ќе си порачам еден...за меки челици би ги вервел ко алва...јас не ги преферирам, ама ако работиш како мене (со една рака, во темница  ;D хеххе) пример ако со една рака држиш и неможеш да земиш чекан и кирнер,  многу се погодни, макар и колку за бележење, па после со асолен кирнер да го лупниш машки :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Секој метал се кали мислам, само нема ефект.
Нема да имаш потреба да го лупак повторно, на не калено железо прави солидна дупка, чим на инокс прави солидна дупка што останало за обично железо. Земи, нема да си пишман.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
процедура на калење мојш и на путер да извршиш, ама калење нема да се случи. Постои термичка обработка за секој метал...и има различни резултати, ама калење слабо :D

Железото нема доволно јаглерод во себе за да има можност за калење, иноксот може да се кали пошто е челик.

Ќе земам сигурно, да разглеам по шо пари се денојве...мада шо се сомневам дека ќе најдам поевтино од линкот од гига  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Калење како што се сеќавам е подредување на молекули. На тоа мислевв.  Ене имам приметено на ладилниците што се, ако го прегрееш после станува драсртично помек, а е алуминиум (вањда), иако нема потреба од некоја цврстина. Исто и винкла на пример ако ја загрееш на некое место, околу најлесно се витка, различни својства има него предходно а сепак не е челик нити има различито јаглерод. Најново вророто калење го извршуваат со ладење на ектремно ниски температури т.е. да се намали стресот во металот.
100 денара е, нема поефтин :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Quote
Ене имам приметено на ладилниците што се, ако го прегрееш после станува драсртично помек, а е алуминиум (вањда), иако нема потреба од некоја цврстина. Исто и винкла на пример ако ја загрееш на некое место, околу најлесно се витка, различни својства има него предходно а сепак не е челик нити има различито јаглерод.
е е то...то е термичка обработка, некои прередувања на молекулите под дејство на топлина да речиме....ти овде ништо не си искалил, си сменал некои својства ама не си го подобрил железото. Уствари калењето е само еден вид на термичка обработка :D

винклата е мек челик, со нулти квалитет...задоволува стандард на челик ама скоро и да не може да се искали...може да се добие некое маало подобрување шо во 90% е само површински зацементирана а не и искалена.

Јачината, цврстината на материјалот, во случајов челикот му ја дава содржината на јаглерод, која што при калење се заробува во молекулите на железото со брзо ладење и со тоа се добива подобрен, кален материјал.

иначе линкот шо го најдов овде немаше шипинг во Македонија.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
Giga од каде ги порача кернерите, може линк? Претходниот линк, не испраќаат до Македонија.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Стифи, додавањето јаглерод  мислам поинаку се викаше. баш тоа е тоа што од обично железо го прави челик, па после со термичка обработка ги подредуваш молекулите. Инаку овие два процеси одат заедно за да добиеш ефек. Точно дека ако калиш обино железо нема многу да постигнеш.

едната процедура е оваа, американците го викаат „Quench“,

другата е термичка обработка ака калење, и има ефект само ако материјалот поминал низ првата процедура

и ова не знам што е, може 2 во 1

Никол4е јас нарачав од тука
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/Automatic-Centre-Punch-Steel-Spring-Loaded-Marking-Starting-Holes-Hand-Tool-Kit/401544156096?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
абе во муабетов сега на видеово од кликспринг од железо прајт челик....значит буквално вбризгуват јаглерод во материјалот...ова не е веќе термичка обработка него го менува составот на железото.
Quote
Стифи, додавањето јаглерод  мислам поинаку се викаше. баш тоа е тоа што од обично железо го прави челик
баш првово видео е тоа.
Quote
едната процедура е оваа, американците го викаат „Quench“,
Quench е фраза за гасење, за потопување шо е дел од калењето и е второво видео, нема врска со првото.

Во второво видео од ко поминала првата процедура, шо значит од ко веќе имаме челик а не железо, тогаш веќе го кали челикот. Едноставно.
Quote
па после со термичка обработка ги подредуваш молекулите
да, да...молекулите на железо и јаглерод се подредуваат.

Во третово видео ова е успешно само на тенки материјали со што ќе се опфати поголем дел, се работи за еден вид термичка обработка, ама е површинско цементирање, креирање на цементит на површина, шо уствари е многу јаглерод и железо со аморфна структура и огромна цврстина и може да се креира само во слоеви. Внатрешноста останува мека и имат моментално еден куп хемикалии кои шо тврдат дека може да се искали мек челик и железо, ама чиста лага е, само површински успева да се протне малку јаглерод и да се зацементира површината додека внатрешноста останува непроменета.

Иако сум скоро електро инженер, 80% од времето последниве години го трошам на металство машинство алатничарство и го имам се ова учено и пробано, зато со сигурност тврдам :D размисли ќе видиш дека за исто зборуваме ама ги имаш помешано термините и процесите.

п.с. кај и да е модераториве нова тема за ова ќе ни отворет хахха xD