Author Topic: Каде да најдам UV-C неонка  (Read 4036 times)

Maxwell

  • Guest
Каде да најдам UV-C неонка
« Opened on 15.05.2015, Friday, 19:55:45 »
Знае ли некој каде може низ Скопје да се најде UV-C неонка?

Code: [Select]
http://www.osram.com/osram_com/products/lamps/specialty-lamps/ultraviolet-lamps/puritec-hns/
Отприлика со моќност од 9 до 13 вати.
Запознаен сум со опасностите при ракување со UV радијација, и сите мерки на претпазливост ќе бидат превземени.

Ми треба за дезинфекција на душек од детско креветче, детето има црвенило по телото и докторот вели дека е алергија од микроорганизмите што се резиндентни во душеците. Промената со нов душек имаше краткотраен ефект, прскање со хемикалии не доаѓа во предвид.
Докторот ја спомна ултравиолетовата неонка како побезбедна опција за дезинфекција на душеците, облеката и останатите предмети.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #1 on 16.05.2015, Saturday, 00:07:45 »
Бесплатно ја имаш најголемата и најјаката УВ ламба на светот.Шегата настрана но навистина е така.Можеби ќе звучам како баба Рада ама сепак размисли за алтернативна метода.Не знам на која возраст е малиот(малата),претпоставувам 4-6 год.Алергијата се јавува како резултат од функцијата на црниот дроб.Сигурно сте направиле анализа на крвта.Значи што повеќе на сонце,во природа,нормално не во најголемата жештина,користење на природни материјали за облека и постелнина,памук,свила,исхрана врз база на приридни продукти,посебно цвеклото(е сега колку се природни и колку сакаат денешниве деца да јадат вакви работи,провизирај нешто...).Проветрување на сонце... Во основа тоа е тоа.
Изгледа сте млад родител,27-30 год. кој налетал на млад доктор.
ПС. УВ ламбата,како и антиботиците, не разлкува корисни од штетни организми
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #2 on 17.05.2015, Sunday, 17:53:42 »
Maxwell , пред 2-3 години татко ми имаше месара , имаше две  UV неонки ( просторијата ја правеа во сина боја) кои ги вклучуваше одкако ке заврши работното време. Доколку најдам некадо во подрум или кај и да се , ке ти пишам. Се надевам на таква неонка мислишa, инаку неонката беше со прозирно стакло. Доколку не ги најдам , ке го прашам каде ги има купено.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #3 on 17.05.2015, Sunday, 19:26:00 »
Мислам дека Maxwell бара во U (C) форма, како на линкот што го има post-ирао. Инаку, веќе секаде може да се најдат обични UV неонки (60cm, 120cm). Ако бара такви, во било која продавница за осветлување (сијалици, лустери) има такви неонки. И по пазариве ги има.

ПС: Или C-то за нешто друго да не стои, а не за формата ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #4 on 17.05.2015, Sunday, 19:56:25 »
Како што го видов линкот, се работи за ламби кои емитуваат краткобраново UV зрачење, оние што ги има по продавници се најчесто од типот што емитува долгобранови UV зраци, разликата е во тоа што првите немаат никаков слој, туку го емитуваат целиот спектар на живата, додека другите се покриени со темно-виолетов/црн слој. Од овој вториов тип се користат во мамки за инсекти, такви секаде има, а овие другиве што се користат за дезинфекција стварно незнам, ако имаш можност од интернет да порачаш... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #5 on 17.05.2015, Sunday, 20:15:27 »
Или C-то за нешто друго да не стои, а не за формата
За нешто друго  :)

Постојат повеќе видови на UV зрачење. UV-A, UV-B и UV-C. Разликата е во брановата должина.
UV-A се користи во светилки за детекција на фалсификувани банкноти и за декорација, во дискотеки, кафичи и др. Не е опасно за луѓето.
UV-B зрачењето се користи во солариуми и има исти ефекти како при изложеност на сончева светлина. Можно е да настанат изгореници на кожата.
UV-C зрачењето се користи за дезинфекција и многу е опасно за луѓето. Може да доведе до слепило и рак на кожата.

Maxwell, како што кажа колегата Otpor, душекот може да го извадиш надвор на јако сонце, на пример еднаш на две недели, и мислам дека нема да имаш проблем. Инаку, не знам каде може да се најде UV-C светилка.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #6 on 18.05.2015, Monday, 00:32:48 »
Епа да, изгледа за друго било C-то :). Извинете, моја грешка ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #7 on 18.05.2015, Monday, 00:56:49 »
Има на алиекспрес, но не се баш евтини
Hams do it! With Frequency

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #8 on 18.05.2015, Monday, 16:52:46 »
светилки за јавна расвета со пригушница и 125 вати снага (живини). се крши горното стакло кое има флуороцентен прав од внатрешна страна  и ете ти извор на УВ светлина се користи и за бришење на ЕПРОМ мемории.
не е пожелно да се глда во светлината директно

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #9 on 18.05.2015, Monday, 19:12:04 »
отиди во Аква шопови(пример аква шоп Немо, кај ТЦ Олимпико) Барај UV Стерилизатор.
користат UV C неонки, е се целосно затворени, и поминува вода низ нив и ја стерилизираат,
можеш да ги отвориш и така да ги пушташ. Цена околу 3-4 000, а 12-15V неонки се

САмо пази, со тоа нема играње. Јас ја имам, само користена е доста време и ампулата може треба да се менува, и да видам на кого сум ја дал, иначе во Аква шоп немо имаш и ампули само да купиш

Offline xantox

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 165
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #10 on 21.05.2015, Thursday, 16:27:32 »
Во Лира имаше. Јас таму купив UV- C неонка Филипс 30W од 120см со арматура. Цената беше околу 1500ден. Исто и во Анастасијади имаат UV- C неонки. На друго место низ Скопје тешко.

Maxwell

  • Guest
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #11 on 21.05.2015, Thursday, 20:59:49 (Edited 21.05.2015, Thursday, 22:36:38) »
Вака...
Се распрашав наоколу, изгледа во слободна продажба ретко може да се најде, поради опасноста при нестручно ракување.
Прашав во една фирма што увезуваат производи на осрам, ми рекоа дека нема, ама може да се порачаат.
Точно е дека сонцето е најголем природен извор на uv-c зраци, но поради озонот не стигнуваат на земјината површина во голем интензитет. А uv-c неонките имаат неколку пати посилно uv-c зрачење.



Недај боже да стигнат, ништо живо на планетава нема да преживее...

Инаку забележавме дека за време на престојот во болница детето скоро се излечи и црвенилото на кожата целосно го снема, но само една недела после враќањето од болница повторно истата приказна, но со значително мал интензитет. Потврдено е дека тоа се каснувања од ситни бубачки а не алергија. Црвените отоци се исти како овие на сликава:



Изгледа ќе треба целата детска соба темелно да се провери.

Во Лира имаше. Јас таму купив UV- C неонка Филипс 30W од 120см со арматура. Цената беше околу 1500ден. Исто и во Анастасијади имаат UV- C неонки. На друго место низ Скопје тешко.

Благодарам за информацијата, ако не направам ништо со овие што ми ветија дека ќе порачаат, ќе побарам од таму. И на другите ви благодарам за советите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #12 on 22.05.2015, Friday, 23:00:16 »
Maxwell мислам дека најдобро е да ја дезинфицираш целата соба ( може би и станот/куќата),да ја смениш постелата на детето ,постелината ,како и неговата облека (или барем дел).Ова со УВ ламба не се решава. Јас би се обидел и кај алерголог , не е на одмет неколку тестови да направите.Сепак не ми е добро познат случајот,а и ова е вон домен на темата

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Одг: Каде да најдам UV-C неонка
« Reply #13 on 26.05.2015, Tuesday, 17:34:41 »
Ти најдов таква неонка .... пиши ПП .