Author Topic: Проект за матура  (Read 2858 times)

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Проект за матура
« Opened on 30.11.2014, Sunday, 17:59:57 »
Го обрнав целиот форум и не најдов некоја посоодветна плочка за да ја направам за матура, па ако сакате понудете некоја поедноставна шема не е битно што ке биде може и појачалце и аларми и регулатори и напон и све.. СЕ ИЗВИНУВАМ ШТО ТЕМАТА НЕ Е НА СООДВЕТНОТО МЕСТО ПОШТО НЕЗНАВ КАДЕ ДА ЈА СТАВАМ ПРЕМЕСТЕТЕ ЈА КАДЕ ТРЕБА.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Проект за матура
« Reply #1 on 30.11.2014, Sunday, 19:02:46 »
Јас кога правев си направив регулирано напојување од 0 до 30 волти и од 0 до 4 ампери, можеш нешто вакво да направиш, на форумов секој проект е добар за да го правиш :)

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Проект за матура
« Reply #2 on 30.11.2014, Sunday, 20:29:21 »
Знам дека е добар ама мора да биде со интегрално коло али 555 да не ја употребуваме, така ни кажаа  :-\

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за матура
« Reply #3 on 30.11.2014, Sunday, 20:53:02 »
За кое средно училиште се работи? Спрема ова што го кажуваш да не треба со список на делови во некоја одредена продавница да пазарувате??? Што би имало проблем ако во шемата има и 555 ??

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Проект за матура
« Reply #4 on 30.11.2014, Sunday, 21:05:30 »
Се работи за СОУ "Коле Нехтенин" Штип, не треба да пазаруваме со список на елементи али кажаа ни дека треба да може да биде со сите други интегрални кола само со НЕ555 да не е. Може да го има 555 ако има и некое друго интегрално коло во истата шема. А зашо неможе да биде со НЕ555 стварно ни ја појма немам  :-\ :-\

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Проект за матура
« Reply #5 on 01.12.2014, Monday, 01:32:57 »
Батка, проблем би било зато шо секој “паразит“ неук моќе да склопи тајмер или сирена со 555....сакаат да видат нешо “по сложено“ :))

пробај со електронска коцка од емитер...чак овде имаше и поедноставна верзија, ама без плочка.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за матура
« Reply #6 on 01.12.2014, Monday, 16:56:17 »
Не би требало да е така Стифи.Матурската тема не се дава за неук * паразит* да не може да ја направи! Напротив,оној кој ја зема темата треба и мора да ја направи!! Проблемот е веројатно нешто друго! Веројатно премногу готови *модули* со 555 се *шетаат* низ градот и затоа го запреле матурирањето по ова * шема*. ;D Нема проблем ке најдеме нешто *за секоја прилика и секаква матура*. :D :D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Проект за матура
« Reply #7 on 01.12.2014, Monday, 21:11:37 »
Па батка, 4 год да учиш за тоа, и да не си способен за склоп со 4017 да направиш...не можеш да ме разубедиш дека е високо интелигентен.

Но и ти си во право бидејќи јас лани продадов 4 полициски трепкачи, (на пракса цел клас ги правевме)...и ги забранија нив :D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Проект за матура
« Reply #8 on 01.12.2014, Monday, 22:06:26 »
Незнам за што оценка ќе правиш но страмота е само со една NE555 да направиш матурска.За што оценка ќе правиш земи си некое појачалце со TDA2030 како мене стерео до 25 вати супер е.Ќе ти речам предавател ама незнам дали имаш знаење и услови за негово штелување и правење.Не е се плукни залеми размисли си.Имате ли список размисли си убаво. ;D 8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проект за матура
« Reply #9 on 01.12.2014, Monday, 22:20:45 »
Ако сака нека направи со едно NE555 ама нека ги изненади нешто плазма звучник како јас што правев на натпревар со само едно NE555, или нешто како Солид стејт теслино трафо со CMOS NE55, таков проект нема шанси да му го одбијат... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект за матура
« Reply #10 on 02.12.2014, Tuesday, 00:24:17 (Edited 02.12.2014, Tuesday, 00:49:03) »

Киловолт ја знаеш ли она * Има банани? Нема?А кога ке ви дојдат?*.Па не запнувај со шема со 555,рече убаво човекот дека им забраниле матурска тема со тоа ИК. 8)

Споено мислење: 02.12.2014, Tuesday, 00:49:03
И ова Киловолт ти е добра замисла - место 555 да употреби во шемата CMOS NE55 ( а ваму ИК го нема во ниеден дата шит!) 8) Тотална забуна ке стане,можеби и матурската ке ја одложат! ( шала) ;)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проект за матура
« Reply #11 on 02.12.2014, Tuesday, 11:43:42 »
Никој не запна за ништо, само предложив, а инаку мислам дека може да проба со CMOS 555, или пак 556, или 558 ако тумачиме буквално... ;)
Шала на страна, јас би му предложил да направи 1b RAM меморија од логички порти направени од транзистори... ;) Наидов на овој одлично објаснет проект, мислам дека ќе им се допадне... ;)
Code: [Select]
http://codeitdown.com/diy-ram-memory/
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Одг: Проект за матура
« Reply #12 on 02.12.2014, Tuesday, 15:09:37 »
Quote
Незнам за што оценка ќе правиш но страмота е само со една NE555 да направиш матурска.За што оценка ќе правиш земи си некое појачалце со TDA2030 како мене стерео до 25 вати супер е.Ќе ти речам предавател ама незнам дали имаш знаење и услови за негово штелување и правење.Не е се плукни залеми размисли си.Имате ли список размисли си убаво. Зеленко Ладен Ладен
Општите предмети ги мразам не ме интересираат али затоа пак стручните имам добри оцени 4 или 5... Али тоа е најмалку битно за што оцена се работи. Веке избрав нешто па кажете дали ми е добра одлуката? ???
Code: [Select]
http://www.electroschematics.com/1192/tda-amplifier-circuits/ Шемата "TDA7294 amplifier circuits", малку подоле на страната  :)
Quote
Никој не запна за ништо, само предложив, а инаку мислам дека може да проба со CMOS 555, или пак 556, или 558 ако тумачиме буквално... Шмекерко
Шала на страна, јас би му предложил да направи 1b RAM меморија од логички порти направени од транзистори... Шмекерко Наидов на овој одлично објаснет проект, мислам дека ќе им се допадне... Шмекерко
Код:
http://codeitdown.com/diy-ram-memory/

KiloVolt јас мислам дека кажав шемата мора да биде со интегрално коло  :-\ .. Али како и да е фала што си се потрудил да ми помогнеш  :-*

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Проект за матура
« Reply #13 on 02.12.2014, Tuesday, 21:19:45 »
Значи така.. Не ни заприметив дека имаш пишано дека МОРА со интегрални кола... ;) Но како и да е гледам си се снашол. ;) Шемата ми изгледа добра, но незнам дали има доволен капацитет на филтрите... ???
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.