Author Topic: одевте ли на коледа од врата на врата?  (Read 4335 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ајде електроничари, да даваа делчиња знам дека сите ќе идевте :D ама даваат костени, јаболки, помаранџи и некоја ситна (железна) пара.

Пишете, денес некако многу слабо сте активни >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Не отидов зошто сум голем за оваа работа, ама затоа пак ко ми дојдоа пред врата 923483259 ми го прегорија sвончето дур излезе некој да отворит и костените што ги берев годинава баеѓи се намалија :(.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
кај мене од 2:30 минути по полноќ па се до 12 часот на пладне врвеа како река.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
иако палењето на коледарски огнови кај нас се смета за пагански обичаи и е против она што го проповеда православната црква, кај нас скоро во цела македонија се палат тие огнови, некои места огновите ги палеа вчера, но по правило бадниковиот оган/ коледе се пали на бадник/коледе а не ден порано :)
така ние си имавме собрано да не претерам ама едно 10-15 кубици дрва ;D и сабајлево кон 4-5 сатот си го запаливме огнот :)

е сега околу шетање по куќи, порано како помали сме шетале и убаво ни беше
сега пошто сме „поголеми“ срамота било да се шета, ама сакаш нејќеш ќе одеш до кај комшиите кај што имаат некоја постара баба и уште не влезен ќе ти ги наполни џебовите со јаболка костени колачиња и слични работи :)

е јас имам навика за коледен џебовите да ми се полни со костени, кога ќе одам кај тоа малското коледе (каде што сите сме од иста фамилија (едно 15-тина куќи)) кое ни е само на пошироката фамилија родниње и пријатели, и сите се знаеме што е најважно!, земам вадам костените земам една лопата црпам од тоа жарот од коледето и си ги печам на страна :)
па после кој сака од луѓето може да земе

и некогаш ако заборавам да испечам некој костен одма луѓето ме потсеќаат да земам да наредам да се печат ;D

така да ова нас ни е една така прилично голема слава каде што нема карање расправање или мешање политика и слични работи сите се весели (и повеќе или помалку пијани) кој ќе дојде од страна на коледето нема бркање, него се части со тоа што има моментално намаса и така

јас малку офф топик заминав ама мислам дека не е проблем, ако е проблем кажете ќе избришам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
кај мене од 2:30 минути по полноќ па се до 12 часот на пладне врвеа како река.
ваууу,што е тоа? :o јас не идам,братучедот иде сега.Јас одев до прва година,на времето собирав многу работи.Вреќи полни со чоколади,костени,ореви,јаболки,портокали итн. носев дома,па и пари. ::) ;D ;D за пари највеќе знам дека имам собрано околу 1400 денари :D :D секое сабајле станував во 4 и пол и одев со еден другар.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
иако палењето на коледарски огнови кај нас се смета за пагански обичаи и е против она што го проповеда православната црква, кај нас скоро во цела македонија се палат тие огнови, некои места огновите ги палеа вчера, но по правило бадниковиот оган/ коледе се пали на бадник/коледе а не ден порано :)
така ние си имавме собрано да не претерам ама едно 10-15 кубици дрва ;D и сабајлево кон 4-5 сатот си го запаливме огнот :)

е сега околу шетање по куќи, порано како помали сме шетале и убаво ни беше
сега пошто сме „поголеми“ срамота било да се шета, ама сакаш нејќеш ќе одеш до кај комшиите кај што имаат некоја постара баба и уште не влезен ќе ти ги наполни џебовите со јаболка костени колачиња и слични работи :)

е јас имам навика за коледен џебовите да ми се полни со костени, кога ќе одам кај тоа малското коледе (каде што сите сме од иста фамилија (едно 15-тина куќи)) кое ни е само на пошироката фамилија родниње и пријатели, и сите се знаеме што е најважно!, земам вадам костените земам една лопата црпам од тоа жарот од коледето и си ги печам на страна :)
па после кој сака од луѓето може да земе

и некогаш ако заборавам да испечам некој костен одма луѓето ме потсеќаат да земам да наредам да се печат ;D

така да ова нас ни е една така прилично голема слава каде што нема карање расправање или мешање политика и слични работи сите се весели (и повеќе или помалку пијани) кој ќе дојде од страна на коледето нема бркање, него се части со тоа што има моментално намаса и така

јас малку офф топик заминав ама мислам дека не е проблем, ако е проблем кажете ќе избришам :)

Потпуно си во право, ова е пагански (контра верата) обичај и тоа беше кажано пред некоја година од МПЦ. Тогаш огновите ги немаше ама после тоа, пак почнаа.

Значи тој обичај не е Бого-угоден и е пагански (лош обичај)
Се трошат беспотребно многу дрва за зо ние кои се забављаата, пијанчат и си прават провод. Наместо тие дрва (пари) да ги донираат за Бого-угодни цели а тоа е помагање на социјалните случаеви и сиромаси.

Трето, онаа паганска песна коледе леде паднало греде утепало деде е глупост и никад не ми се свиѓала. Права Коледарска песна е оваа:

Bozikna Pesna

За крај, години наназад идат роми кои највероватно не се христијани... и после гледам надвро фрлани јаболки (веројатно ги земаат па ги фрлаат)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: одевте ли на коледа од врата на врата?
« Reply #6 on 06.01.2012, Friday, 20:11:43 (Edited 06.01.2012, Friday, 20:13:19) »
Не знам за вас, ама кај мене едно дете не запеа на врата. Кога станав од спиење се симнав доле и баба ми ја прашувам дали дојде некој, и таа се чудеше, вика оваа година кај нас најслабо, ама не ни видов по комшииве некој да дошол. Јас ја прашувам толку слабо, ми вика најслабо - ич!!

EDIT: А јас кога одев на коледе, станував усте во 4 саат, спремај се да ја поминеш цела населба, повеќе пари да собереш, па на почеток кога ќе излеземе сме ги бирале куќите каде што ќе одиме, се сме гледале во тие пораскошните првин да поминеме. Деца, сме се лажеле повеќе пари да збереме :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ја бев на коледе, ама пред 10 години xD инаку кај нас за сурооо палиме оган

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и кај нас за сурово/васлилица се пали, ама помал оган :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да али кај нас само за сурпооо палат, не и за бадник божиќ... милса и подома си палат која како кога е ладно  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ахахаха па нормално дека ќе палат не ќе мрзнат луѓето
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Oваа година најслабо имало,само 2 пара дојдоа и толку...Ама и крш беше времето,вренеше,се кал надвор...Иначе јас до 7-8-мо одев,толку доста е ;D.Иначе и ние од маало у 4 саат сите на нозе,како војници,и оди од врата на врата збирај пари ;D.Дур не собереш 1000-ка не се враќаш дома ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кај мене само три групи на деца дојдоа, толку, слично како лани, многу слабо :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Годинава само две девојченца-сестрички од маалото затропаа на вратата ,накоснати од дождот.Има дадов по 100 денари и еден куп јаболка,мигдали,ореви,мандарини и пуканки(тазе!) .Друг не дојде и мислам дека децава се повеке се стегаат да одат на коледе.Дури и одвечер огновите беа тек-тук,имаше силен ветер и малку поседовме!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека родителите не ги пуштаат, а и оправдано не ги пуштаат, им е страв, секакви луѓе има веќе, не е како порано :S. И јас мое дете сега не би пуштил.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."