Author Topic: Евтин појачувач 300W  (Read 3686 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #15 on 23.01.2012, Monday, 22:23:47 »
Едно големо браво и од мене за Doca, навистина одлично објаснето, браво уште еднаш :).

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #16 on 23.01.2012, Monday, 22:58:40 (Edited 23.01.2012, Monday, 23:52:27) »
Vidim ja da ce te da me razmazite... mnogo me hvalite!  :)

Jos tri stvari:

-veoma pazite odakle nabavljate te Lateralne MOSFET-ove jer se SVUDA po svetu krece jako veliki broj laznih kopija tih komponenata. Izgledaju spolja potpuno indenticno, cak i merenja instrumentom budu sasvim OK ali po stvarnim karakteristikama u radu nisu ni blizu originalima niti mogu da izdrze koliko i oni. Nabavljajte SAMO od proverenih svetskih snabdevaca sa dobrom reputacijom... Farnell, Mouser, DigiKey, Newark, RS, Buerklin, Renesas, Vishau itd. itd.

-podesite BIAS (mirnu struju) na minimum 100mA po izlaznom paru (Q2 i Q4 su jedan par a Q3 i Q5 su drugi par) a jos bolje na 120-150mA po paru. Obezbedite dobar hladnjak.

-svidja mi se GigaWatt-ova ideja da ako neko pocne da radi ovu semu da sklopi jedan kanal bas kao na originalu a drugi sa mojim izmenama pa da napise sta se dogadja i kakve su razlike.

PS: Znao sam da cu nesto zaboraviti... u semu sa MOSFET-ovima bilo koje vrste se moraju dodati i zastitne diode u gejtove. To se obicno radi koriscenjem seriske veze jedne Zener diode za napon ne veci od 12V i jedne obicne silicijumske diode kao 1N4148.  Vidite sliku.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #17 on 24.01.2012, Tuesday, 01:37:27 »
а ова за со зенер диодиве за овој засилувач или за било кој засилувач со мосфети треба да се става???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #18 on 24.01.2012, Tuesday, 07:59:49 »
Доко,и јас ти благодарам на исцрпниот приказ,навистина добар приказ.Веројатно ке има заинтересирани за градба,па зтоа и го постираме.Во секој случај ,ако некому му е потребна помош нека се јави.Ова со зенерките,со мала модификација ,како заштита може да се стави на било кој сличен појачувач.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #19 on 24.01.2012, Tuesday, 11:03:19 »
а ова за со зенер диодиве за овој засилувач или за било кој засилувач со мосфети треба да се става???
Evo Batka ti je vec odgovorio:
Ова со зенерките,со мала модификација ,како заштита може да се стави на било кој сличен појачувач.

To jeste mala modifikacija ali veoma vazna i to treba da ima SVAKI pojacavac sa FET-ovima bilo koje vrste. Vecina izlaznih FET-ova imaju Ugs napon proboja oko 15V tako da ce zenerice od 12V biti upotrebljive za skoro svaki tip. Nekada tu stavljaju i zenerice od 10V pa i od 9V ali smatram da je to premalo jer ce to spreciti da dobijete punu snagu pojacala. Zenerice sa manjim naponom su jos bolja zastita, ali ogranicavaju napon pobude.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #20 on 26.01.2012, Thursday, 13:22:16 »
Malo mi je zao sto ovde ljudi ne prave vise moje dizajne... ili im nisu dovoljno poznati, ili im se ne svidjaju ili su im komplikovani ili skupi... ne znam tacno sta je razlog?
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #21 on 26.01.2012, Thursday, 22:08:47 »
Malo mi je zao sto ovde ljudi ne prave vise moje dizajne... ili im nisu dovoljno poznati, ili im se ne svidjaju ili su im komplikovani ili skupi... ne znam tacno sta je razlog?

Ги прават Doca, твоите дизајни се добро познати кај нас, само ретко кој ги презентира проектите по форуми :).

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #22 on 26.01.2012, Thursday, 22:33:38 »
E to mi je drago samo ja to nisam mogao znati jer se o tome ne pise. Mislim da je to malo steta i to steta za ljude ovde jer vidim da otvaraju teme i pokusavaju puno nekakvih losih, traljavih i nesigurnih dizajna, a sa druge strane, nista od onog sto je na mom sajtu nije tamo dospelo a da nije 101% provereno i vec puno puta pravljeno. Ima i puno potvrda o tome na mnogim forumima od strane drugih ljudi.

Ovde bi recimo bio vrlo interesantan moj dizajn DOGC-H jer je vrlo jednostavan, necete verovati koliko to  dobro zvuci, delovi nisu skupi a i nema nikakvih podesavanja - sve se samo podesava automatski - i DC simetrija na izlazu i BIAS (mirna struja).
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Евтин појачувач 300W
« Reply #23 on 26.01.2012, Thursday, 23:18:55 (Edited 26.01.2012, Thursday, 23:27:09) »
Доко, како рамноправен член на форумов имаш право да ги представиш твоите дизајни, барем пред младиве колеги. Ако ние постарите ги ставиме, може да замериш  ;D. Значи, слободно стави нешто интересно и ново на Форумов.