Author Topic: Проект НЕМЕСИС  (Read 971 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Проект НЕМЕСИС
« Opened on 18.06.2011, Saturday, 22:38:08 »
Го добив ова шемиче од мои пријатели од бившите  ЈУ простори и  решив да набавам еден транзистор за проба.Нема да фалам или кудам нешто,кое не сум го слушнал,ама ми велат дека е револуција!  :o Значи еве некои основни податоци за транзисторов,а за останатото,ако сакате,пробајте.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #1 on 19.06.2011, Sunday, 00:07:52 »
Може да испадне некое добро уредче. Вреди да се проба колега :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #2 on 19.06.2011, Sunday, 00:25:09 »
А што функција имаат D1 и D3? Ај D1, најверојатно е за ON, ама D3? Според тоа како е поставена, би требало да трепери во ритамот на музиката, барем така на мене ми личи ;). Ама зошто па да ставам таква диода, нема потреба.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #3 on 19.06.2011, Sunday, 09:27:17 (Edited 19.06.2011, Sunday, 20:01:16) »
Другарчиња посететеја веб страницава:
Code: [Select]
http://www.linearaudio.nl/nemesis-1.htmи се,...ќе ви биде појасно!!!? ;) :) :)
Ајде поздрав,....

П.С.
Гледате трафото со кои демнзии е???!! >:( ???
Страшно,..па преносни карактеристики - непознати,...уште пострашно,...ха,..ха,...ха !!! :D :D
Прашање: Зошто отварате вакви теми со многу Х непознати !?? ??? 8)

батка контролирајсе !!!??? >:( ;D ;D :o (демек шега)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #4 on 19.06.2011, Sunday, 14:04:05 »
Веројатно Д3 дава пад на напон кој не е занемарлив ако  се сака да се добие променлив преднапон на гејтот на транзисторот.А,за тебе Делија - ова е ван твојот домет и не се примешувај,остани си на ламбите. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #5 on 19.06.2011, Sunday, 16:43:57 »
батка контролирајсе !!!??? >:( ;D ;D :o

Ако е шега, пиши на крајот во загради „(шега)“, да се знае. Ако не е шега, не го пишувај.

Веројатно Д3 дава пад на напон кој не е занемарлив ако  се сака да се добие променлив преднапон на гејтот на транзисторот.

Ама зошто па променлив преднапон, нема потреба, доволно е да има константна работна права.

Ај, ако го правиш, пробај извади ја D3 и види дали нешто ќе се смени, без разлика дали е на подобро или полошо, чисто ме интересира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Проект НЕМЕСИС
« Reply #6 on 03.07.2011, Sunday, 22:06:19 »
Здраво
да се вклучам во енигматикава, Д3 е сигнална диода за напојување, дека соурсот има напојување, а Д1, како има сигнал го набива кондензаторот Ц2, преку 10 коми отпорник исто и преку напојувањето си помага, така да таа покажува влезен напон односно сигнал, интересна А класа за дополнување на снага, не ја прелистав статијата за да видам што пишува, мајстор и со многу непознати знае да спознае и да се снајде, гледам на слика направено е значи е функционално
поздрав