Author Topic: Како правилно се прават звучни кутии (од Maki)  (Read 13116 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кои сликички???? ;D ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Како правилно се прават звучни кутии
« Reply #16 on 29.04.2011, Friday, 22:55:53 (Edited 29.04.2011, Friday, 22:58:44) »
Кои сликички???? ;D ;D ;D
Aрррр спиздив,ептен заеб*н бил тој касперски ништо не отвара... >:(
Еве ти скрин шат: ;D
Code: [Select]
http://www.pic.mk/images/captur1304110562.jpg
П.С. нешто зафркава форумот,не ги прикажува сликите,дава само мала сликичка прешкртана-broken...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Како правилно се прават звучни кутии
« Reply #17 on 30.04.2011, Saturday, 12:19:28 (Edited 23.10.2012, Tuesday, 05:52:30) »
Вака ми се свиѓа овој дизајн на звучни кутии,ама па за бељата се „скроени“ за 6,5" звучник...А јас ќе зимам од 8" 100W звучници,е сега дали може да се прошири кутијата,значи поширока да дојде и да може да се стави 8" звучник?Или па ќе треба со пресметки,тие ТС параметри и други тракатанци ;D?Ова за дома ми е...

Еве ги кутиите
Code: [Select]
http://oakleyspeakers.tripod.com/MAIN.html

Слободно прошири ја кутијата за да го собере тој 8" бас. Напуни го добро со Лио у ролна,па ако басот звучи премногу суво онда извади по некое парче.
Не ја копирај пасивната скретница од оригиналниот проект!

Споено мислење: [time]30 Април 2011, 12:08:12[/time]
Овој човек апсолутно е незаменлив: абе,јас точно цитирав што си напишал!!!!!!!!
Не искривив ама баш ништо!
Твое е ова:Не ни покушавајте сами да прорачунате и направите пасивни скретници, тоа се прави само со мерења и софтвер и е прекомплицирано за аматери.
Ова е двосмислена реченица - прво велиш не ни покушавајтесами.... а потоа велиш само со софтвер... кој треба тој софтвер да го инсталира ,да прорачуна,да нацрта ?Веројатно тој што прави кутии ,а не некој марсовец.Ама ти велиш - не ни покушавајте да прорачунате....!! Не мислиш сигурно дека со дигитрон или со сметалка дека работиме??? Аматерите ретко прават активни свртници,од искуство,затоа што го поскапуваат цел процес и бараат подоста средства.За почеток,дечки држете се за пасивниве ;D

Ти точно цитира што напишав (треба софтвер), али онда тврдиш тоа не било тачно, требало програми!  ??? ??? ???
Да повторам: софтвер=програми!

Реченицата уопште не е двосмислена,им укажувам на аматерите дека тоа е прекомплицирано затоа што тоа се прави само со мерења и софтвер (програми :)). На аматерите проблем им е мерењето,па џабе им е софтвер (програми :)).

Активна скретница со TL074 и две мали појачалца TDA што се напајаат од главното појачало коштаат скоро исто ко пасивна скретница. За почеток,дечки држете се до активните!  ;)


Свртницата да се прилагодела за повеке луге..ОК! Теоретски е така,линеарно, ама не можам на некој батка ,ако сака ,а јас да му направам свртница БЕЗ среднотонец,ке ми плати 50ЕУ помалку! :D

Не реков скретницата да се прилагоди на нечии немогучи захтеви,него да биде линеарна ко што очекуваат повеќето луѓе.Ако мора да ставиш среднотонец да попуни дупка измеѓу бас и високтотонец,онда мора! Ако некој нејќе срднотонец, онда бираш бас со добри средњи тонови и правиш таква скретница. Не ти ја разбирам поентата?  ???

Велиш:Баш ме интересира од кај тоа сум препишал нешто што не сум препишал?
Си препишал од Емитер сигурно,од каде друго.Таму долго време одеше теоријата за евтин бас со непознати параметри.(Види ЕМИТЕР бр.40 )

А која година и месец е тој Емитер број 40,не можам да се снајдам? Можда сум го прочитал и тој број, не велам не.Али јас читам и други списанија, можда сум препишал од друго место?
Најзад, ти и у теорија и у пракса користиш евтини басови со непознати параметри,само што одбиваш да мериш ТС парамтери. Или не знаеш да ги мериш?

На крај:Делот за ТЛ кутиите премногу општо сум го напишал?  Молам? Нашол кој да каже! Па ти у својот туторијал си напишал за ТЛ кутии мање од половина од она јас што сум напишал!
Пак не си обратил внимание и не си открил што сум сакал да кажам со написот! И беспредметно е веке да пишувам....

Беспредметно е да критикуваш нечиј текст дека е премногу општо напишан,а твојот текст за истата тема е упола мањи и многу поопшт.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Вака ми се свиѓа овој дизајн на звучни кутии,ама па за бељата се „скроени“ за 6,5" звучник...А јас ќе зимам од 8" 100W звучници,е сега дали може да се прошири кутијата,значи поширока да дојде и да може да се стави 8" звучник?Или па ќе треба со пресметки,тие ТС параметри и други тракатанци ;D?Ова за дома ми е...

Еве ги кутиите
Code: [Select]
http://oakleyspeakers.tripod.com/MAIN.html

Слободно прошири ја кутијата за да го собере тој 8" бас. Напуни го добро со Лио у ролна,па ако басот звучи премногу суво онда извади по некое парче.
Не ја копирај пасивната скретница од оригиналниот проект!

A зошто да не ја правам свртницата по оригиналот?Или па ќе се измени,дека ќе ја проширувам кутијата и ќе ставам поголем бас?И дај ако не некоја друга шема за свртница ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
A зошто да не ја правам свртницата по оригиналот?Или па ќе се измени,дека ќе ја проширувам кутијата и ќе ставам поголем бас?И дај ако не некоја друга шема за свртница ;D

Скретницата е направена за конкретниот бас и високотонец,а ти користиш сасвим други.Нема везе тоа со проширувањето на кутијата.
За почетници препорачувам активна скретнца и мало појачалце за високотонецот,има такви шеми на кило.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
A зошто да не ја правам свртницата по оригиналот?Или па ќе се измени,дека ќе ја проширувам кутијата и ќе ставам поголем бас?И дај ако не некоја друга шема за свртница ;D

Скретницата е направена за конкретниот бас и високотонец,а ти користиш сасвим други.Нема везе тоа со проширувањето на кутијата.
За почетници препорачувам активна скретнца и мало појачалце за високотонецот,има такви шеми на кило.
Аха,ај посочи некоја шема ;D.Иначе знам дека има на кило,дури и на тони :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е.Маки ,Маки навистина си за маки ;D Не си  свесен што му пиша на човекот.Да ја проширел кутијата !? :D :D :D Абе кај ти се тука параметрите?Ти се бориш да не се прави се аматерски,а најголем грев е веке пресметана кутија * да ја прошируваш*. И да не ја копирал свртницата... е сега се му објасни :D :D
Не ти одговарам повеке на * наводите* -смешно е,подобро прочитај си го текстот пред да го ставиш на Форумов.
И како знаеш какви басови користам јас?? Видовитост?? Абе имам зид кутии какви не си видел и слушнал .Не е фалење ,ама имам некои 12000 вати на располагање за на отворено и 4000 вати во сала.Па ти види сега кои евтини басови! ;D ;D ;D. Иначе сум дистрибутер на БИЕМА ( не е реклама),види на Гугле..

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Е.Маки ,Маки навистина си за маки ;D Не си  свесен што му пиша на човекот.Да ја проширел кутијата !? :D :D :D Абе кај ти се тука параметрите?Ти се бориш да не се прави се аматерски,а најголем грев е веке пресметана кутија * да ја прошируваш*. И да не ја копирал свртницата... е сега се му објасни :D :D

Во туторијалот убаво напишав дека за најбољи перформанси треба да се измерат ТС параметрите. А ако некој не знае да мери (као ти на пример  ;)) онда најмала грешка се прави со ТЛ кутија, баш како што напишав таму.

И како знаеш какви басови користам јас?? Видовитост??

Не е видовитост,него обичен вид. Видов на овој форум неколку твои постови со ТЕЛЕ и Симсоник звучници.   :D :D :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како правилно се прават звучни кутии
« Reply #23 on 01.05.2011, Sunday, 00:30:05 (Edited 01.05.2011, Sunday, 00:33:08) »
Е.мој Маки, земи неколку денови слободно време и прочитај ги сите (стари) постови (и не само мои!) од Форумов.Нешто ке научиш сигурно.Јас барем нешто научив од Шедоу, Деопхорант, Даниел;Гига...
А  сега доста со тебе,еве за Малечко, едно решение за 8-мицата ( веке ми пиша каква е ,ти реков од 800 ден,да земеш! :D).Во склад со теоријата за небитно растојание меѓу басот и високотонецот,а во склад што јас ставам и по некој среднотонец,еве предлог каде и како да го вградиш високотонецот( па и среднотонецот ! ;D) Тука ти е и една македонска таблица за едноставни свртници за кутијата,па одбери си резна фреквенција ( помачи се малку! :D :D) и со неколку проби ке добиеш звук кој се надевам ке ти се допадне.Па, пиши што ке направиш.

Споено мислење: 01.05.2011, Sunday, 00:33:08

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи правилна звучна кутија можат да направат jbl,jamo,sony,sound pro,rcf а хоме маде звучните кутии се булл шет, со извинење така да не признавам правилна звучна кутија правена дома  :) :) :) мое мислење а вие како сакате
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,вака : пример - мерцедесот е закон,ама секој не може да го купи,па купува рено,тико,ситроен.. значи ,кој колку пари има! Исто и за се друго,па и за звучните кутии! Не е убавината само да имач ЈВL, убавината е кога за 2000 ден и нешто даски ке *склепаш* нешто што ке свири и со што ТИ ЛИЧНО ке бидеш задоволен.Сметам дека во ова време на прсти се броат луге кои би дале ,да речеме 500-600 ЕУ за пар звучници! Поготово ако се студенти,средношколци...Убаво е сите мерцедеси да возиме ;D ;D ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи, не мислев ништо лошо ама според мене нема правилна звучна кутија инаку и мојте дома се правени па сум презадоволен, и сањам за пар јамо од по метро дваесе, ама кад нема киша добар је и град....инаку дома имам пауонар од 1000денари... и сум презадоволен и звучна кутија правена по никакви мерки и стандарди па да не е за подрек до ден денеска добро ме служи и звукот е феноменален. :)
d.t

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе не замерам, јас слушам дома на ХСР140 па сум презадоволен! А,на работа имам едно радивце ставено во картонска кутија ,со звучници во пластични кутии од ЦД-иња! ;D ;D ;D И никој не се буни на звукот... 8)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
хајсерите со 2баса се покажаа полоши од хајсерите со еден 12инчи бас, имам и јас дома некоа кутија горење со 8мица басс среднотонец кило ипол, ама не е тоа тоа .... пред пет години имав хајсер 120вати 12инчи и беа зверотиња права, и сега да најдам здрави и добро сочувани хајсерки ги зимам одма и не се мислам ич, тој звук е за уживатели :) :)
d.t

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
иако е ова опширна проблематика, и иако нема големи познавања и искуство, сепак има прокрпено некоја скретница па еве и мое мислење ке е субјективно а не е објетивно, односно е лично мислење а не значи дека тоа е така. Прво треба да знаеме што сакаме и како би требало да звучи целиот систем(кутија скретница и звучник), потоа треба да знаеме со  кои промени на параметрите ќе го дотераме звукот. Теоретски, и по пресметките може да е све како што треба, сепак на крај да не сме задоволни од звукот. Е ако немаме искуство и познавања, ако ен сме слухисти(барем малку од малку) тешко дека ќе направиме соодветни корекции(значи тешко дека ќе ги мениме параметрите на звучникот, но затоа моѓеме да ги менуваме димензиите на кутијата и да ја менуваме скретницата), па без разлика каков софтвер или иунструменти поседуваме. Ете на пример јас избегавам средни фрекфенции(не дека така треба, него така звукот ми е помек и колку-толку се намалува ефектот на метален звук) па знам дека со промена на калемот и кондензаторите ќе се створи некој јаз во среднотонското одрачје, односно преломот(не е баш соодветен збор, ама не ми текнува во моментов на друг) на средните и високите нема да се поклопува- теоретски што не треба да е така, ама ваква конфигурација е доста поволна за техно минимал итн, барем за мој вкус, е сега малце е занемен пеачот во рок ситуација, али тоа е тоа....
Исто така мала забелешка, мсиалм дека снага и моќ не е исто, ама литературниот јазик за жал е во изумирање и никој(скоро никој) не превзема ништо, па и веќе поголемиот број луѓе не за некои бош зборчиња мислат дека се ок... али тоа е башка муабет...