Author Topic: Како се прават звучни кутии (од batka)  (Read 5900 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Како се прават звучни кутии (од batka)
« Opened on 18.11.2010, Thursday, 23:54:49 (Edited 23.10.2012, Tuesday, 13:14:44) »
Текстот е на Батка, јас само го давам линкот до него ;) :)
Code: [Select]
http://www.box.net/shared/i4vtzhgrp8
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #1 on 19.11.2010, Friday, 01:18:18 (Edited 19.11.2010, Friday, 01:20:25) »
Хмммм, браво за batka ;).

Само што очигледно го немам адекватниот фонт, Mac C Times, ај некој нека го upload-ира и него па да направам една PDF верзија од фајлов ;).

ПС: На оваа тема мислам дека повеќе би и одговарало да стои во „Туториали“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па може, ај направи го ПДФ па ќе го преместиме. Фонтот ако не го најдеш до вечер кажи, ќе ти го пратам, сега сум на работа ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #3 on 19.11.2010, Friday, 12:57:16 (Edited 19.11.2010, Friday, 12:59:15) »
Ете го фонтот во атачмент
и пдф фајл ;)
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #4 on 19.11.2010, Friday, 18:01:34 (Edited 19.11.2010, Friday, 18:12:30) »
Благодарам на сите што помогнавте ова да се постави.Верувајте имам неодложни работи,презафатен сум,а текстов * го мачев* долго време.Мислам дека ги отклонив сите пропусти(текстуални формативни) и пред вас е едно четиво кое некому ке му значи многу.Прифаќам дискусија или објаснување ,доколку некој сака додатни дообјаснувања.Не велам дека баш се сум опфатил,има уште да се каже и дискутира,ама како основа нека биде ова за сега.Доколку има некој од вас да ме дополни или иницира проблем,ке се зафатам и ке напишам и *продолжение* ( како во турскиве серии  ;)).Значи - како се прават звучници ( сезона прва!) ;D

Offline Skacka

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6
Многу фала за текстов. Ќе ми заврши голема работа затоа што мака мачам да ги дознаам сите фактори во самоградбата на звучни кутии кои влијаат на квалитетот на звукот. Детално ќе го разгледам и ќе се обидам да направам некои пресметки. Ако некаде заглавам се надевам дека ќе ми помогнете. Ако имате уште вакви текстови без разлика дали се на македонски, српски или англиски јазик ве молам да ги поставите или да ми дадете линкови до некои корисни страни. Фала уште еднаш.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Во овој туторијал од Batka има многу грешки.Некои се само печатни, али има и други поважни.

На пример на страна 2 у тесктот за Thile-Small параметрите пишува:
„Најчесто споменувани и барани податоци за звучникот се т.н. THIELE-SMALL
или еквивалентен волумен за определената резонантна фрекфенција (Fs),потоа волумен на
кутијата (Vb) и Q факторот на звучникот за тој волумен (Qts)“

Сасвим очевидно е испуштен некој ред тескт меѓу првиот ред (кој завршува со зборовите THIELE-SMALL) и вториот ред кој стартува со „или еквивалентен“, има нелогичен прекид измеѓу овие два реда. Тука е испуштена барем една реченица која би требало да содржи дефиниција за трите основни ТС параметри на звучникот: Fs, Qts и Vas.

Затим, има печатна или можда друкчија грешка: пишва „Q факторот на звучникот за тој волумен (Qts)“ Ова не е тачно, уместо Qts треаб да стои Qtc!
Q факторот на звучник у слободен простор е Qts, а со Qtc се означува Q факторот на истиот звучник у кутија со волумне Vb.

Ова иста грешка опет ја има уште 2 или 3 пати подоле на истата страна 2 каде има пример:
„Ако пак ги имате фабричките пподатоци за басот направете го следното:
-ако тој има резонантна фрекфенција 30 Хз,ако Vb е 135 литри, а Qts е0,3.Ако волуменот
од 135 л. ни е голем можеме да го преполовиме на 70 л. Тогаш Qts ќе се зголеми на 0,6 а
резонантната фрекфенција ќе се згоелми двојно на 69 Хз. Вредноста на Qts во секој случај треба
да остане под 1.“

Целата реченица у вториот ред „-ако тој има резонантна фрекфенција 30 Хз,ако Vb е 135 литри, а Qts е0,3.“ нема глагол и не е јасно што кажува. Можда тоа 0,3 e Qts на звучникот, а можда е тоа у ствари Qtc. Исто фали многу битниот параметар Vas на звучникот без кој не може да се пресмета кутијата и не може да постои дадениот пример!
Останатите две Qts сигурно треба да бидат Qtc, зато што Qts е фиксно и не може да се зголеми на 0,6 со промена на волуменот на кутијата. Исто важи и за она дека Qts треба да остане под 1, тоа може да биде само Qtc.

Да кажеме дека ова е обична печатна грешка и на сите овие три места уместо Qts треба да стои Qtc. Али онда доаѓаме до поважната, суштинска грешка:
Ако Vb е 135 литри и Qtc е 0,3 онда со преполовување на волуменот на 70 л. не може Qtc да се зголеми на 0,6 a рез. фрекф. да се зголеми двојно на 60 Хз! Тоа би можело само ако Qts е негативен, а тоа е физички невозможно!

Како и да се заврти, целиот овој пример за компресиона кутија у туторијалот на Batka е тотално погрешен.А тој се фалеше дека овој туторијал бил на два други форуми и не му нашле никаква грешка! Што форуми ќе беа тоа?
Има уште многу други грешки, али за сега е довољно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #7 on 03.05.2011, Tuesday, 17:50:33 (Edited 03.05.2011, Tuesday, 18:10:12) »
Ха ,Ха ,Ха лектор-колектор ,абе не се замарај,може би тој што го пречукувал текстот на македонски,направил и некоја печатна грешка, ама ова лекторирање и тоа на 2мај,кога сите се на излет,е не го очекував!! ;D ;D ;D ;D ;D Благодарам,ке ја исправам грешката(печатна).Провери и некоја запирка да не имам изоставено,како и некој прашалник.Со еден масраф да биде. Иначе ,оригиналот е издаден во списанието *KLANG & TON*  во 1995 година на германски јазик !

Споено мислење: 03.05.2011, Tuesday, 18:10:12
Цитирам:
Ако Vb е 135 литри и Qtc е 0,3 онда со преполовување на волуменот на 70 л. не може Qtc да се зголеми на 0,6 a рез. фрекф. да се зголеми двојно на 60 Хз! Тоа би можело само ако Qts е негативен, а тоа е физички невозможно!

Со ова докажа дека не само дека си самобендисан ,ами се правиш сезнајко ,а твоите *наводи * се скроз промашени ! ДОБРО проанализирај што пишуваш !! И проанализирај ДОБРО со твоите формули за да видиш дека ова е точно!!! Нешто друго да кажеше ,ке се помислев,ама за ова јасно е дека твоето *појаснување* и *самодокажување*  преоѓаат во *самосожалување*.На сајтов веројатно има повекемина што читаат и се смејат во моментов.Најдобронамерно - не се замарај веке,одиш во крајност!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ха ,Ха ,Ха лектор-колектор ,абе не се замарај,може би тој што го пречукувал текстот на македонски,направил и некоја печатна грешка, ама ова лекторирање и тоа на 2мај,кога сите се на излет,е не го очекував!! ;D ;D ;D ;D ;D Благодарам,ке ја исправам грешката(печатна).Провери и некоја запирка да не имам изоставено,како и некој прашалник.Со еден масраф да биде. Иначе ,оригиналот е издаден во списанието *KLANG & TON*  во 1995 година на германски јазик !

Споено мислење: 03.05.2011, Tuesday, 18:10:12
Цитирам:
Ако Vb е 135 литри и Qtc е 0,3 онда со преполовување на волуменот на 70 л. не може Qtc да се зголеми на 0,6 a рез. фрекф. да се зголеми двојно на 60 Хз! Тоа би можело само ако Qts е негативен, а тоа е физички невозможно!

Со ова докажа дека не само дека си самобендисан ,ами се правиш сезнајко ,а твоите *наводи * се скроз промашени ! ДОБРО проанализирај што пишуваш !! И проанализирај ДОБРО со твоите формули за да видиш дека ова е точно!!! Нешто друго да кажеше ,ке се помислев,ама за ова јасно е дека твоето *појаснување* и *самодокажување*  преоѓаат во *самосожалување*.На сајтов веројатно има повекемина што читаат и се смејат во моментов.Најдобронамерно - не се замарај веке,одиш во крајност!!

Без паника! Само укажав на печатни и други грешки у твојот туторијал.Испуштен цел ред или можда неколку редови сигурно не се рачуна као занемарлива печатна грешка, исто и реченица без глагол.А ти самиот напиша дека туторијалот ти бил на три-четири други форуми и не му нашле никаква грешка.
Поправи ги печатните грешки,па онда може да дискутираш со аргументи а не со дискредитации.
Јас не сум крив што у твојот пример за компресиона кутија ти фалат параметрите Vas и Qts и има печатна грешка за Qtc. Онака како што е напишано не е точно, џабе што оригиналот е од Klang&Ton кога „некој погрешил у прекуцување на македонски“.
И јас во постот направив печатна грешка, уместо „Qts2 е негативен“ сум напишал „Qts е негативен“. Замени Vab и Qtc у две равенки за волумен, елиминирај го Vas што не си го напишал колкав е  :), и добијаш имагинарен број за Qts. Провери ДОБРО пред да напишеш нешто.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
дечки сепак да се задржиме стриктно на темата :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #10 on 04.05.2011, Wednesday, 07:26:27 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 07:58:53) »
Нема никаква печатна грешка! Точно е напишано до слово!! Ти си во дебела заблуда ,ама веројатно поради инает нема тоа да го признаеш. Извини ДХ-ер ,не е ништо лично ,ама човеков освен со точки и запирки и  *по негово* срочените дефиниции ,оди во толкави крајности од типот * нема врска растојанието помеѓу звучниците,ставајте ги поблизу еден до друг...*,што не ја разбирам самата суштина на неговите дебати!! Веројатно има потреба од самодокажување,негација на негацијата или некоја друга (не) дефинирана потреба.Имаше некои излагања по Македонските пишани  медиуми кои тврдеа дека освен *наведените THIELE-SMALL параметри се друго во врска со зв.кутии е безпредметно.Дури се побиваше и еден проект на САМ-свој мајстор  - SBI  серијата звучни кутии базирана на DYNAUDIO звучниците ,кои една екипа ги работеше директно во содејство со конструкторот на данската фабрика! Кога му ги испратив *наводите* од нашите стручњаци,г.Горан Ивас,еден од екипата  која го одработи проектот (десетина зв.кутии ),се фати за глава и неговиот коментар беше во стил* абе,луѓе зар е ова можно..???!!?* .Да не се навреди никој,ама нашата болка е самоуништувањето и негирање на се што некој друг ке направи!! Им се извинувам на сите ,ако со своите написи ги *измалтретирав*.Не ми е криво некој да негира нешто,ама се и сешто... тоа е веке негов голем проблем.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Нема никаква печатна грешка! Точно е напишано до слово!! Ти си во дебела заблуда ,ама веројатно поради инает нема тоа да го признаеш. Извини ДХ-ер ,не е ништо лично ,ама човеков освен со точки и запирки и  *по негово* срочените дефиниции ,оди во толкави крајности од типот * нема врска растојанието помеѓу звучниците,ставајте ги поблизу еден до друг...*,што не ја разбирам самата суштина на неговите дебати!! Веројатно има потреба од самодокажување,негација на негацијата или некоја друга (не) дефинирана потреба.

Членовите на форумот нека кажат што разбрале за компресиони кутии од твојот туторијал, кога таму имаш печатни грешки,имаш испуштено цели редови у текстот и имаш реченица без глагол и објект.Уместо да ми се захвалиш што ти најдов грешки што лесно можеш да ги поправиш ти ме напаѓаш.  ???   Примерот за компресионата кутија у мојот туторијал намерно го направив со истите бројки од твојот туторијал.Да не е малце чудно што добиените вредности ни се разликуват? Некој ќе да згрешил нешто!
Крајноста „нема врска растојание меѓу звучници“ се однесува само на аматерски изведби на звучни кутии и све тоа прецизно го објаснив претходно. Ти унапред одредуваш резна фрекфенција на скретница,рачунаш растојание меѓу звучници, ја правиш кутијата и ги монтираш звучниците. Е па онда нема никакви шанси да ја потрефиш истата резна фрекфенција со калеми и кондензатори правени по теоретска формула или „штимани на увце“! Разликите не се децимали,него дупло и више.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #12 on 04.05.2011, Wednesday, 16:27:33 (Edited 04.05.2011, Wednesday, 16:34:00) »
Очигледно веке прекардаши со своите оцени што сум испуштил. Од каде ти знаеш дали и што сум испуштил????? Ми правиш рецензија? ;D ;D ;D Каде сум испуштил глагол,подмет и прирок? :D :D :D Дали воопшто некогаш си направил некоја звучна кутија или си се уште во домен на формули и теорија???? Легендарна ти е идејата да ги ставаш звучниците што поблизу еден до друг,или еден врз друг ,како Фокал.Ама, веке сите се одрекоа од Фокалот,ако не си знаел. Ама, ветив дека нема да одговарам повеќе,а за другите колеги од Форумот само еден мал додаток од малку подалечно време.Читајте!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Како се прават звучни кутии
« Reply #13 on 04.05.2011, Wednesday, 18:03:47 (Edited 05.05.2011, Thursday, 11:42:08) »
Очигледно веке прекардаши со своите оцени што сум испуштил. Од каде ти знаеш дали и што сум испуштил?????

Цитат од твојот туторијал страна 2 у тесктот за Thile-Small параметрите :
„Најчесто споменувани и барани податоци за звучникот се т.н. THIELE-SMALL
или еквивалентен волумен за определената резонантна фрекфенција (Fs),потоа волумен на
кутијата (Vb) и Q факторот на звучникот за тој волумен (Qts)“

Цитат од мој претходен пост:
Сасвим очевидно е испуштен некој ред тескт меѓу првиот ред (кој завршува со зборовите THIELE-SMALL) и вториот ред кој стартува со „или еквивалентен“, има нелогичен прекид измеѓу овие два реда. Тука е испуштена барем една реченица која би требало да содржи дефиниција за трите основни ТС параметри на звучникот: Fs, Qts и Vas.

Као што видиш, јас у ствари те оправдувам дека можда си испуштил некој ред сасвим случајно („некој што прекуцувал на македонски“). Али ти тврдиш немаш ништо пропуштено, а тоа е уште полошо! Со што си го означил тој „еквивалентен волумен за определената резонантна фрекфенција (Fs)“? Со ништо, немаш ознака! Тој волумен би требало да биде Vas, еден од трите основни параметри на звучникот,а него нигде го немаш у целиот твој текст! Како ќе пресметаш кутија со ТС параметтри ако претходно не си го кажал Vas?
Даље, каде ти е дефиницијата за Fs - резонантната фрекфенција на звучник у слободен простор? Ја нема!
На крај, си напишал „Q факторот на звучникот за тој волумен (Qts)“, а тоа не е тачно, уместо Qts треба да стои Qtc! Qts e Q факторот на звучник у слободен простор,а не у кутија.
Прочитај у мојот туторијал за правилна дефиниција за ТС параметрите и како се работи со нив:
http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=5168.0;attach=5390

Дали воопшто некогаш си направил некоја звучна кутија или си се уште во домен на формули и теорија????
Имам направено 7 пара различни кутии. Вероватно ти имаш направено повеќе, али квантитет не е исто со квалитет!  :D

Легендарна ти е идејата да ги ставаш звучниците што поблизу еден до друг,или еден врз друг ,како Фокал.Ама, веке сите се одрекоа од Фокалот,ако не си знаел.
Не знам за некој модел од Фокал со звучници еден врз друг? Али затоа знам дека никој битен не се одрекол од Фокал.Ево цитат од Википедија:
„Фокал е најгоелма фабрика за звучници во Франција, меѓу топ три во Европа и меѓу топ 10 во светот“
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Focal-JMLab
Легендарната идеја за ставање звучници поблиску или еден врз друг не е моја, еве што прави британскиот Linn:
Code: [Select]
http://www.linn.co.uk/akurateloudspeakersЈави им се и објасни им колку тие грешат и колку си ти у право.

Споено мислење: 05.05.2011, Thursday, 11:42:08
Каде сум испуштил глагол,подмет и прирок? :D :D :D

Цитат од твојот туторијал:
-ако тој има резонантна фрекфенција 30 Хз,ако Vb е 135 литри, а Qts е0,3.

Е добро де,ако Fs=30Hz, ако Vab=135 литри, а Qts=0,3, онда ШТО?
Имаш точка на крајот,си ја завршил реченицата а ништо не си кажал што треба да се нпарави. Нема глагол!

Она Vb исто е сумњиво, би требало да биде Vas. У целиот твој туторијал уопште нигде го немаш Vas а без него не може да се прорачуна кутија.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немој на Википедија да се повикуваш и од таму да превземаш мудри мисли.Таму секој ,како сака може бисери да реди!! ;D ;D Прочитај го уводниот текст за СБИ серијалот,не сум напишал јас ништо таму,а веројатно ти од тоа ништо не си прочитал до сега.За Фокал знаеме,веке го слушнавме ,а тоа дека е меѓу првите десет е само пуста желба,нечија.Еве еден цитат од едно хрватско издание