Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 80969 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да како што ти кажав и јас и Лорд Зи убаво изрибај ја со алуминумска волна,па со ацетон(алкохол).Инаку хартијата е наменета е за слики на ласерски принтер,ја купувам од фотокопирница спроти Олимписки базен(позади Искра на ќош) во врска со пеглањето на 1,5 постави ја пеглата и пеглај едно 10-15 мин. на крајот (последните 2-3 минути) со врвот од пеглата стискај ја плочката!!И кога ќе ја ставиш во врела вода откако ќе омекне хартијата немој со прсти да ја чистиш туку со четкичка за заби.Пробано е ова и многу добро испаѓаат плочките(не отпаѓа тонерот)!!!  ;) :D :D

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
фала на сите за подршката , само да јавам дека теа списание заврши голема работа, плочките со "пегла постапка " излегуваат дури подобро и од фото постапка.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала на сите за подршката , само да јавам дека теа списание заврши голема работа, плочките со "пегла постапка " излегуваат дури подобро и од фото постапка.
супер, сега идам и јас да купам една теа за да си направам плочка :) Ти со корицта или со листовите правеше? викаат дека подобро е со корица ама таа е дебела, не знам како ке помине низ штампачот
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 12
DX-er: не јас со лист еден извадив од средина, само гледај да биде побел да нема многу печатено на него.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас нон-стоп правам со листови од списанија ;D, ако имаш избор барај што потенки и обавезно да се од сјајните.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас планирам во брзо време да ја пробувам тонер-трансфер постапката (си купув LaserJet P1102), па очекувате прашања и од мене ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Jove

  • Guest
со здравје да си го служиш 1000000000000000 плочки да НАПРАВАИС :o 8) ::) :P :-* ;D :D ;) :)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Јас планирам во брзо време да ја пробувам тонер-трансфер постапката (си купув LaserJet P1102), па очекувате прашања и од мене .

Со здравје да си го користиш и има да се изненадиш колку е едноставен мислам дека дури нема ни прашања да поставиш ама ако трба слободно  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #98 on 28.09.2010, Tuesday, 16:26:55 (Edited 02.10.2010, Saturday, 15:26:24) »
Ова е еден туторијал за изработка на плочка со помош на тонер трансфер.За да изработиме плочка со тонер трансфер потребни материјали и алатки се:
1.Фото хартија (може и конздрух)
2.Пегла
3.Ласерски принтер
4.Алуминумска волна
5.Бакарна Плочка
6.Четкичка за заби
7.Киселина и хидроген (во мојов случај,јас користам 30 процентен ;) ;D)
Постапки:
1.Првин плочката се чисти со алуминиумска волна (астра жица),откако ќе почне да сјае плочката на едно парче памук се става Ацетон и плочката се брише.Никако да не се фаќа со прсти дека ќе нема да испадне добро постапката!
2.Со ласерски принтер го печатиме дизајнот на водови на конздрух хартија (фото хартија),исечената плочка (во зависност колку ни треба) ја поставуваме под конздрух хартијата и со селотејп ја зацврстуваме плочката со хартијата.
3.Во 3-тата постапка потребна ни е пегла и плочката каде што плочката ја притискаме со пеглата и ја оставаме врз неа.Пеглата се поставува на 1,5 од скалата и малку по малку ја потискаме.Пеглата треба да стои врз плочката околу 15 минути на 1,5 од скалата.На крајот т.е. последните неколку минути со врвот од пеглата ја притискаме плочката по ќошињата и по краевите.
4.Во пластичен сад ставаме врела вода а внатре ја ставаме плочката за да хартијата набубри во време од неколку минути(1-2мин.) откако ќе набабри се вади (трга) хартијата,за да не испаднат водовите со четкичка за заби ја триеме додека не испадне.
5.Откако ќе ја исчистиме плочката од хартијата ја ставаме во раствор од солна киселина и хидроген(30%) јас користам 30 процентен хидроген и постапката на нагризување оди побрзо.
Ова беше еден скратен туторијал за како да се изработи плочка (ППК) со помош на тонер трансфер и конздрух хартија,слики има подоле како ми испаднаа плочките на мене и колку се добри ;) ;Dмислам да се размисли и да ја користите оваа постапка за изработка на плочка.Користам и една друга хартија,таа се вика фото хартија за слики и дома имам многу,се продава на парче и во пакување но со димензии од 220*100.Не изработив плочки со нејзе дека немав време.Постапката со тонер трансфер јас ја користам за правење на плочки за појачала(широки водови има) додека пак фото постапката за дигиталната електроника(ситни водови има)
ПС.Мислам дека ќе им помогне на сите што пробале и не им успеало,но и на тие што сакаат да пробаат. :)Следи и друг туторијал како да се направи плочка со фото постапка. ;) :D
http://pic.mk/images/p9240001.jpg
http://pic.mk/images/p9240003.jpg
http://pic.mk/images/p9240005.jpg
http://pic.mk/images/p9240007.jpg
http://pic.mk/images/p9240010.jpg

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве отворив нов туторијал за тонер трансфер да се направат плочки.Слики ќе поставам на тој мојот туторијал! ;) ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Јас планирам во брзо време да ја пробувам тонер-трансфер постапката (си купув LaserJet P1102), па очекувате прашања и од мене ;).
Гига Ват (за сите важи) поставив слики во мојот туторијал како да се направи плочка со помош на тонер трансфер!

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2169.0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А под прст кога ќе ја фатиш хартијата се познава тонерот под прст, испакнат е над хартијата?

И како ги викате оние конекторчиња со шрафчиња од изгора, за стегање на жици, гледам во последно време скро сите доста често ги користат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
отиди во продавница, објасни му што сакаш и ке ти даде...во гац ако одиш ги има на масата под стаклото се ке му покажеш какви сакаш...и јас  уште ги немам научено како се викаат....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а на кои мислиш штрафчиња!???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
отиди во продавница, објасни му што сакаш и ке ти даде...во гац ако одиш ги има на масата под стаклото се ке му покажеш какви сакаш...и јас  уште ги немам научено како се викаат....
а на кои мислиш штрафчиња!???
Мислам дека зборат за тие зелените thingy :D,иначе тие се викаат терминали за на плочка.Јас кога и да му речам на тој од гац дај ми 2-3 терминалчиња тој одма знае за што зборам. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker