Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 78955 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не, човекот не збори за пари туку за обработка на плочката. Иначе за сложеноста се согласувам а и познавам луге кои викаат дека нај голем проблем е додека се направи плочката а кога ке ја направат (ако излезе се добро ) им изгледа како 90% од работата да ја завршиле. Вистина и мене така ми изгледа. Ај маката што ке ја видиме при правење на плочка ама уште ако не успее и треба да фрлам 78 денари во канта и ми се гади од повторно купување и правење
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Да да, токму тоа ми беше зборот, се разбира поефтино е, ама трудот е голем (за нас мрзите  посебно ;D) како и да е, универзалката може да се најде во сите продавници што се занимават со електроника и електронски елементи, така?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да може сегде да ја најдеш каде што има електроника :) и електронски елементи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
хехехе ооок благодарам  ;D ;D

Offline kengur

  • Нов член
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
Позитив 20 најдобар е, малце е скап ама шо ќе напраес со него е напраено.


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еден другар направи проект од Емитер осветлувач на ППК со УВ лед диоди!!Го чинеше 9 илјадарки но бидна работата!!Само тајмерот не му работи!!Проблем!! >:(

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
доооообро, не давам јас 9000 па ако сака и позлатен нека е :)
ќе си купам неонки од пазар по 100-200 денари се и ќе си направам некој нај прост тајмер за до кај 500 денари
некое кутивче дрвено и тераме :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Така е ама другарот го направи за на натпревар и одма прво место зема!!(Градски и државен) ;D ;D

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Одг: ППК (плоча со печатено коло) со помош на m
« Reply #68 on 09.08.2010, Monday, 14:09:47 (Edited 09.08.2010, Monday, 14:24:19) »
Вака сега имам скенер AstraSlim SE на кој му е расипан чекорниот мотор, незнам дали може да се најде таков мотор некаде, ќе го постирам моделот на моторот, па ако успеам да го заменам со мотор што функционира ќе биде супер нема да имам потреба да купам нов скенер, а ако не успеам ќе го употребам за UV Exposure Box.
И што е финтата...финтата е незнам дали да искористам неонки или диоди.
Имено 25 диоди во пакет ми се 3 долари, додека цената на неонките незнам која е.
Имено еве слика од скенерот како изгледа:
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
UV неонките се автини, 300 денари заедно со електронски стартер и држач (иако јас не би земал таков, би змеал со стандарден стартер и трансформатор). Не се исплати да го расклопуваш цел скенер само заради расипано моторче, види што модел на моторче е па можеби некој ќе има (или ќе се најде од некаде) слично или компатиблно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
UV неонките се автини, 300 денари заедно со електронски стартер и држач (иако јас не би земал таков, би змеал со стандарден стартер и трансформатор). Не се исплати да го расклопуваш цел скенер само заради расипано моторче, види што модел на моторче е па можеби некој ќе има (или ќе се најде од некаде) слично или компатиблно ;).

Да за скенерот се сложувам, имено членот batka во неговата понуда го има моторот MITSUMI M35SP-7, а кај мене на моторот ми пишува MITSUMI M35SP-7N, додека моделите M35SP-5 и M35SP-5N се исти па аналогно можеби се исти и мојот со на batka моторот па да ми одговори на постот ќе се договориме со него и ако проработи скенерот отпаѓа тој како донатор за UV Exposure Box :)

П.С. Фала за цената, инаку мене ми требаат само неонки имам баласти (трансформатори - пригушници) и стартери за точно 4 неонки.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: ППК (плоча со печатено коло) со помош на фото постапка
« Reply #71 on 09.08.2010, Monday, 15:25:36 (Edited 09.08.2010, Monday, 15:31:41) »
поубаво направи го како УВ осветлувач на плочки!!Јас имав еден стар скенер,ма да не е мој го купив од "бувлјак" и го направив како УВ осветлувач,има УВ неонки но можат да се стават и обични(4 по 8вати) јас ги  направив со 4 по 8вати но треба да се експирементира!!Може и на сонце  да се прават ако експирементирате!!На пракса кај што идам ги правиме со оние сијалици за улично осветљење и околу 300 денари е сијалицата и толку и трафо!!!Тајмер не треба!!!Сигурно и испробано!! 8) 8)

Споено мислење: 09.08.2010, Monday, 15:31:41
Се извинувам немам УВ неонки туку ми е со обични неонки!!Сори за грешката!!!
Имам направено две плочки со овој осветлувач и имам тајмер Дарк рум тајмер!!!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Само што мислев да отидам на бувљакот да видам дали има, еднаш нагазив на еден но будала не го зедов, си реков што ќе ми е без да ми текне дека може да го направам ув осветлувач на ппк.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на грешки се учиме...утре сакам да одам на „шопинг“ па можеби ке најдам нешто интересно...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па и ја ќе идам на шопинг во Бувлјак!!Ако може ќе се видиме!!!Барам стари телефони Панасоник со оние црнине антени!!??ако има некој да се договориме!!И од колку саат ќе идеш Бојан!!!???