Author Topic: Македонска литература може и српско-хрватска  (Read 1525 times)

Offline NessunDorma

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Македонска литература може и српско-хрватска
« Opened on 30.01.2014, Thursday, 11:05:32 (Edited 30.01.2014, Thursday, 11:09:07) »
Сакам да почнам со електроника но бидејќи сум нов во овој свет ќе ми треба ваша помош.  :)

Мене англискиот јазик не ми е проблем но бидејќи личноста со која сакам да почнеме да работиме не го владее баш најдобро сметам дека ќе ми треба литература, скрипти, списанија на еден од екс ЈУ јазиците се разбира вклучително и македонски.

Можете да ми посочете каде е најдобро да барам?

Книга која ме бендисува е оваа:
Code: [Select]
http://www.amazon.com/Make-Electronics-Discovery-Charles-Platt/dp/0596153740
Значи барам нешто слично едноставни и практични примери без тупење многу со теорија и равенки.
Исто така посочете ми продавница со поволни цени за електронските компоненти.

п.с
Се извинувам ако сум ја згрешил темата ако е така модераторите нека ја преместат.

Поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Незнам колку планираш да се занимаваш со електроника, ама ако сакаш по „професионално“ треба и теорија, во секој случај пребарај во секцијата за литература има на српски книги кои би ти користеле
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Македонска литература може и српско-хрватска
« Reply #2 on 30.01.2014, Thursday, 17:18:51 (Edited 30.01.2014, Thursday, 18:31:31) »
Со оглед на правописот во твојот ник(намерно или ненамерно) веројатно е слично и со теоријата за електроника. ;) Без премиса да те навредам,ти сакаш да возиш кола ,а да не ги научиш основните делови на автомобилот.Македонски книги за ептен почетници нема ,ама еве и на колегава Киловолт му пишав дека е добра * Мала школа електронике 1 до 5 издание* од В.Крстиќ ,во издание на РК Никола Тесла од Белград.Може да се најде на нет и е добра за почеток.Само без теорија - ништо од работата!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Без Англиски во денешно време друже, ништо не правиш :S. Да не те деморализирам, ама се е веќе на Англиски... а и книгите полесно може да се најдат на Англиски отколку на било кој друг јазик. Дури и да има Македонски превод на некоја ваква странска литература (што не верувам дека има, колку што може да забележам, само на академска литература се имаат концентрирано), подобро земи и читај го оригиналот, преводите се... благо речено, очајни (она што имам прочитано од техничка литература, за другите науки, не знам).

Имам доста книги post-ирано на форумов. Пролистај ја секцијата за книги, има литература и за почетници ;). Но, за жал, само на Англиски :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline NessunDorma

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
@ГигаВат фала за книгата!  :)

@batka Мала школа електронике 1 до 5 издание не можам никако да ја најдам на нет, некој да не ја има при рака?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Научи се да го пребаруваш Форумов 8)

Ја имаш овде

Code: [Select]
https://app.box.com/shared/jb6dsqd5yl