Author Topic: LED стробоскоп  (Read 2102 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #15 on 20.11.2010, Saturday, 18:32:42 »
Гига Ват мечуди како не знаеш за ова?! :D :D Да не испадне ова од мене,ама пробај и после да не ме п...еш ;D :o Ќе добиеш мал електро-шок и ке изброиш неколку ѕвезди ;D ;D ;D ;D ;D Не ти препорачувам.Тоа ти е како да фатиш набиен кондензатор од неколку иљади микрофаради со голи раце! :D

Ааааааааа, сега сконтав, електроните што се пробиваат преку екранот ќе се „набијат“ на фолијата која „глуми“ кондензатор ;). Е сега кога ми објасни, не, не сакам да го направам тоа, хахахаахахахах ;D ;D ;D.
Дефинитивно тоа треба јас да пробам... ;D :D I'm an expert 8) :D

Едноставно знаев дека ќе го кажеш ова ;D ;D ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #16 on 20.11.2010, Saturday, 19:05:28 »
Малечко....па Бетмен :D :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #17 on 21.11.2010, Sunday, 14:07:47 »
малечко е водоотпорен, него струја не го тепа :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #18 on 21.11.2010, Sunday, 16:32:29 »
малечко е водоотпорен, него струја не го тепа :D
Изгледа мислеше струјоотпорен ;D ;D :D 8)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #19 on 21.11.2010, Sunday, 17:17:08 »
не не не, водоотпорен..едно другарче во школо така го зафркававме, па сега ми текна на тоа па го пишав... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #20 on 21.11.2010, Sunday, 19:21:55 »
Премногу отидовте во аут од темата.Вакво другарско оговарање не сум видел одамна :D Мислам дека е ред да ставиме крај.Што мислат Админите???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #21 on 22.11.2010, Monday, 00:56:51 »
Премногу отидовте во аут од темата.Вакво другарско оговарање не сум видел одамна :D Мислам дека е ред да ставиме крај.Што мислат Админите???

Баш така, доста е со off-topic муабети...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #22 on 22.11.2010, Monday, 14:53:36 »
Ако има некој шема со ксеноснски ламби и со трансформатори нека ја стави,заинтересиранс сум за ваков проект иама со лед диоди  но не е нај нај  :-\.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: ЛЕД стробоскоп
« Reply #23 on 22.11.2010, Monday, 22:52:57 »
Ако има некој шема со ксеноснски ламби и со трансформатори нека ја стави,заинтересиранс сум за ваков проект иама со лед диоди  но не е нај нај  :-\.

Имаше некаде на форумов шема за стробоскоп изведен со блиц од фото апарат, побарај, мислам дека ќе ја најдеш шемата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ЛЕД стробоскоп со NE555
« Reply #24 on 19.12.2011, Monday, 20:53:33 »
Еве стробо  со ЛЕД ( малку повеке се  :D :D) и NE555 и еден транзистор. Сепак велам, влакно си е влакно и ниту една лед конструкција не може да се носи со стробо ламба.