Author Topic: LED батериска лампа која работи на 1,5 волти  (Read 3917 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааах заборавив да кажам дека го имам правено според таа шемата од кај што имам ставено линкот, а на АС подрачје дава некој си 0,1-0,2V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ааах заборавив да кажам дека го имам правено според таа шемата од кај што имам ставено линкот, а на АС подрачје дава некој си 0,1-0,2V

Ај извади ја диодата и види колкав еднонасочен (па и наизменичен, и тоа не е лошо да измериш ;)) напон ќе дава меѓу местата каде што се анодата и катодата ;), само без диодата во колото се разбира ;). Според таа скицата што ја имаш направено од осцилоскопот, максимален напон би требало да биде околу 3V ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да, сега го погледав дијаграмот. И таму напонскиот максимум оди до 3 волти.Финтата е што овој склоп работи импулсно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, сега го погледав дијаграмот. И таму напонскиот максимум оди до 3 волти.Финтата е што овој склоп работи импулсно.

Па да, тоа ми беше и мене поентата, поради тоа погрешно е ако се мери еднонасочен напон, овој склоп е импулсен, се разбира дека ќе даде погрешна вредност ;). Евентуално може да даде правилно отчитување (и тоа само ефективна вредност) aко се мери наисменичен напон, мада повеќето волтметри се наменети да „читаат“ само назименичен синусоидален напон, не знаат да се „снајдат“ со импулсни напони (понекогаш знаат до некаде барем правилно да прочитаат средна вредност на триаголен напон, но зависи од дизајнот на волтметарот). Затоа, за овој тип на склопови, најдобро е да се мери напонот со осцилоскоп и да се пресмета RMS напонот на исчитаната вредност ;). Ова тешко се прави, особено доколку не тие  дигитален осцилоскопот, но со некои апроксимации и правилно интегрирање, како и користење на Matlab (или симулација во Pspice), може да се пресмета RMS на напонот кој го дава на излез ова коло ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Знам дека можеби е темава стара, но би сакал да прашам, ако некој знае, колку време отприлика би траела батеријата ? :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за шемата од првата страна незнам, ама тоа јас што го имам правено, со една батерија (испразнета) ке ти свети 2-3 дена лед диодата нон-стоп

еве линк од тоа..

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=639.45
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Знам дека можеби е темава стара, но би сакал да прашам, ако некој знае, колку време отприлика би траела батеријата ? :)
зависи од ЛЕДот, колку троши.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Би ставил 5 или 6 бели ЛЕД диоди, поврзани паралелно... Само мислам дека тие ќе бидат преголем залак за една батерија од 1.5 волти. Па може би поврзал две батерии сериски, и би го регулирал напонот на диодите со отпорници... Што мислите, изводливо е ? Иначе сега намотав две жици на феритен прстен, 20 намотки, како во другата тема од линкот од Бојан. Само да најдам таков транзистор и го правам. :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за таа шемата што е Joule Thief можеш само една лед диода да ставиш (за жал) а за транзистор можеш било каков NPN транзистор да ставиш :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пред некој ден земав од гац 3mm плава лед диода, ме зачуди колку многу свети, во уредот кај што ја ставив требаше да биде поврзана на 18V, на крај морав да и ставам отпорник од 33к :o за да се пригуши сјајот колку-толку, и пак свети јако, ама бар може да ја гледаш директно. Дури и кога ја лемев, ја залемив катодата, анодата не и беше поврзана, случајно ја пипнав со прст, лед диодата тлееше, значи и треба некоја смешна струја за да свети, ако ставиш неколку такви би требало да светат долго време... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: LED батериска лампа која работи на 1,5 волти
« Reply #25 on 26.12.2011, Monday, 22:22:15 (Edited 26.12.2011, Monday, 22:24:21) »
Знам дека можеби е темава стара, но би сакал да прашам, ако некој знае, колку време отприлика би траела батеријата ? :)


Па со седум диоди влече прилично многу струја, ама може да работи со скоро празна батерија, кај мене работеше и кога напонот на батеријата беше 0,8 волти.

Значи без проблем би требало да работи барем 10 часа со обична АА батерија и многу повеќе со алкална.

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Како може да се изробати трансформаторот ?

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Како може да се изробати трансформаторот ?

Па најди било каков мал феритен торус, ваков може  да најдеш во компјутерско напојување, штедливи светилки, полначи за мобилни и сл.

После на торусот ќе намоташ две намотки една со 3 намоти и друга со 18. Деблината на жицата не е критична, само треба да ги собере намотките во торусот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Како може да се изробати трансформаторот ?

Еве види ,намотката е на обичен клинец ,20+20 намотки ПВЦ жица ( текефонска) 0,5 мм дебела.

Offline zoki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
ќе ве молам уште еднаш сликите ако може да ги поставите, не се гледаат  :-\