Author Topic: LED трепкач (со најмалце делови)  (Read 2418 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
помоќни диоди ке треба да ги поврзеш на поголем извор за напојување, дека напонот на пробив им е поголем
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас знам уште поедноставен начин, има лед диоди со вградено осцилаторно коло
па само лед диодата е ја поврзуваш и си трепка :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас имам таква ЛЕД, ми беше дадена. Замислете во самата диода има 3 мали ЛЕД (RGB) и има и некој микроконтролер (мало црно) и така сите заедно светат во разни бои и во нијанси...
Ако сакате да ставам видео клипче :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Дали може да работи со високосјајна лед диода ???

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Шемата е ептен проста, пробај па ке видиш. Мислам дека за 1-2 мин ке ја направиш
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
еј а на ова не можи да се клај некој по слаб отпорник кај со е 1К на шемата и да се клат 2 АА 1.5в батери ? или ААА со има врска..да речиме 220 Ohm poz
Let's make things better.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
еј а на ова не можи да се клај некој по слаб отпорник кај со е 1К на шемата и да се клат 2 АА 1.5в батери ? или ААА со има врска..да речиме 220 Ohm poz

пробај  :) Шемата е преедноставна
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Еве уште една шема , полесна без многу делчиња за лед трепкач ..... работи ... испробана од мене  ;)
Тоа е втората слика на веб сајтов ;)
Code: [Select]
http://www.stormthecastle.com/diorama/firefly-diorama/firefly-diorama.htm

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Ова може да служи и како лажен аларм за во кола, демек има аларм  ;D ;D ;D имаше во едно списание од *емтер* вакво нешто не се сеќавам на бројот ;)

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Дали некој ја пробал шемава со 1000 uF, 470 оми отпорник и С546B транзистор, го пуштам на 9в и диодата мн малце жари, како да работи само на кондензаторот, а вклучено ми е на струја, каде може да е проблемот

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Смали го кондензаторот од 1000 мФ

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Не функционира, пробав со 10в 220 микрофаради и пак исто не добија струја

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Најпросто кажано: кога ке се набие кондензаторот го отвара транзисторот (кој е нешто како дијак) и протекува моментално струја низ диодата.Циклусот се повторува.Брзина и време на трепкање зависи од кондензаторот ( малку експериментираш)

Ако се намали кондензаторо(да речиме на пример од 1000мФ на 470мФ) дали ќе "убрза" трепкањето на диодата??? И дали можи да се клај некоја замена на овај транзистор со некој друг?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: LED трепкач (со најмалце делови)
« Reply #28 on 17.04.2011, Sunday, 16:05:39 (Edited 17.04.2011, Sunday, 16:33:11) »
Јас пробував со уште два други транзистори како на пр С945 и добив само светење не трепкање, дали можеби треба да се смени отпорникот пошто овија е од 470 мислам

Споено мислење: 17.04.2011, Sunday, 16:33:11
Нејќе и со 1700 омски отпорник нц нц каде е проблемот :'(

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Јас пробував со уште два други транзистори како на пр С945 и добив само светење не трепкање, дали можеби треба да се смени отпорникот пошто овија е од 470 мислам

Споено мислење: 17.04.2011, Sunday, 16:33:11
Нејќе и со 1700 омски отпорник нц нц каде е проблемот :'(

Пробај намали го напонот, или промени го кондензаторот ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)