Author Topic: Уред за комарци бркање  (Read 3115 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Уред за комарци бркање
« Opened on 18.06.2010, Friday, 15:11:11 (Edited 22.06.2010, Tuesday, 03:57:35) »
го направив тоа за комарци бркање...а за батерија... влече струја од 150uA па со алкална батерија со големина ААА колку мислите дека би траело???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Уред за комарци бркање
« Reply #1 on 18.06.2010, Friday, 16:02:03 »
Па пресметај, ако влече 150uA, односно 0.15mA, ако една батерија има околу 2000mAh, значи дека 2000mAh / 0.15mA = 13333h = 555 дена = 1.5 години.

Значи, мука немаш, можеш да ја користиш дооооолго време ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Уред за комарци бркање
« Reply #2 on 19.06.2010, Saturday, 10:30:34 (Edited 20.06.2010, Sunday, 16:39:05) »
го направив тоа за комарци бркање...а за батерија... влече струја од 150uA па со алкална батерија со големина ААА колку мислите дека би траело???
Отприлика која големина ја напрае прочката?

Споено мислење: 20.06.2010, Sunday, 16:39:05
го направив тоа за комарци бркање...а за батерија... влече струја од 150uA па со алкална батерија со големина ААА колку мислите дека би траело???
Ако можи да ставиш слика да видиме како изгледа >:( >:( >:(

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Уред за комарци бркање
« Reply #3 on 20.06.2010, Sunday, 21:28:06 (Edited 22.09.2013, Sunday, 04:28:45) »
ај првин молба до некој админ, да направи нова тема и да ги премести мислењата таму за тоа што е за комарци бркање и еве тоа што баравте...

плочката јас што ја направив е 5Х1,5цм

од страната има залемено други помали плочки и на нив по едно федерче за батерија да се држи, ја ви и слика некоја да видите како е направено (со телефон е сликано, така не замеравајте за квалитетот на сликите)





и монтажна шема и такви работи имате долееее.... иначе за тоа што пишти не требало да има внатрешен осцилатор, првиот што го имав ставено не работеше како што треба заради тоа...

ако има некое прашање слободно прашајте, до сега не сум изел некој што ме прашал нешто, па нема ни вас.. :D

П.С. извинете за големината на сликите, ама па незнам како да ги намалам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Уред за комарци бркање
« Reply #4 on 20.06.2010, Sunday, 21:33:20 »
тоа што е големото што го имаш во монтажната напишано како каззер?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Уред за комарци бркање
« Reply #5 on 20.06.2010, Sunday, 21:35:55 »
buzzer е напишано, и што со тоа??? што е тоа?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Уред за комарци бркање
« Reply #6 on 20.06.2010, Sunday, 21:50:29 »
плочката не ти е мн јасна прецртаја и пак ставија деловите некој ти се залепени некој одлепени

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #7 on 20.06.2010, Sunday, 22:47:07 »
Toa BUZZ-ерчето може да биде од звонче од телефон претпоставувам, а и ме интересира дали е функционално???
Функционално мислам на целиот склоп :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #8 on 20.06.2010, Sunday, 23:12:42 »
за фукнционалност уште го немам пробано, а што и фали на плочката??? се си е залемено на место... не ми е јасно што и фали??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #9 on 20.06.2010, Sunday, 23:59:39 »
И мене не ми е јасно тоа што праша момакот во врска со плочката што не се гледало???...
Баш убаво се гледа што е и како е :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #10 on 21.06.2010, Monday, 00:06:40 (Edited 22.09.2013, Sunday, 04:30:13) »
А еве ја и електричната шема, случајно некој да не ја бара ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #11 on 21.06.2010, Monday, 13:00:08 »
не не не, тоа е за колкава да биде плочката, не треба тие да се споени
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #12 on 22.06.2010, Tuesday, 16:44:41 »
Еве слики од моето за бркање комарци  ;D ;D ;D ;D ;D




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #13 on 22.06.2010, Tuesday, 17:31:44 »
И како, функционира, работи, брка комарци ;D. Во аудио опсег е, се слуша или не?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Уред за комарци бркање
« Reply #14 on 22.06.2010, Tuesday, 17:57:01 »
ја одкога го направив нема ни еден комарец...мислам не ни пуштено, нема комарци...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)