Author Topic: Проблем со далечинско SAGA1-L10-1  (Read 1376 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Проблем со далечинско SAGA1-L10-1
« Opened on 05.02.2013, Tuesday, 16:27:00 (Edited 19.08.2013, Monday, 17:36:25) »
Далечинското се користи за команда на кран.Паднато е и од тогаш не е во функција.Го заменив кристалот но пак несака да работи.По тоа што го пишува во документот за инсталација на уредот пишува дека откако ке се смени фрекфенцијата треба пак да се нагоди.Начинот на нагодување го има ви документите кој што ги прикачив подолу.Ако некој имал искуство со вакви слични уреди да ми помогне околу начинот на прилагодување.Инаку на исто такво исправно начинот на работа е следниот.......Го вклучуваш далечинското и засведуваат зелена и црвена лед едно три секунди наизменично и откако се пронајде со базата кога даваш команди свети зелено.На расипаното цело време светка само црвена лед.

Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Провери,имаш на штампата прекин веројатно.Најдобро со лупа да ги провериш водовите,а потоа со инструмент оние сомнителните.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Проблем со далечинско SAGA1-L10-1
« Reply #2 on 05.02.2013, Tuesday, 21:06:11 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 13:09:20) »
Провери,имаш на штампата прекин веројатно.Најдобро со лупа да ги провериш водовите,а потоа со инструмент оние сомнителните.

Па можно е и ова само јас го елиминирав откако го заменив кристалот и прочитав дека откако ке се промени фрекфенцијата треба повторно да се нагодува.Утре ке проверам..............

Споено мислење: 06.02.2013, Wednesday, 13:09:20
Проверив колку можам и мислам дека нема оштетувања на плочката.Сепак мислам дека треба да се нагоди после промената на кристалот за да ја пронајде базата.Дали некој имал искуство со нешто слично за да ми помогне???
Дарко

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а да го вратеше стариот кристал и да пробаш тоа што пишува на страна 15 од пдф-то...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па има шеми на форум како за да го провериш кристалот.Побарај или ако треба ке ја ставиме пак.Види дали е исправен и ако е добар врати го и барај друго.Мислам дека при механички удари можно е да настанал и некој прекин во водовите и затоа работи така.Сепак,провери и по упатството.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а да го вратеше стариот кристал и да пробаш тоа што пишува на страна 15 од пдф-то...

Во право е Bojan.

Quote
1). Please make sure the following conditions before ID-Code remote setting:
(a) Both TX and RX are of the SAME model and frequency.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."