Author Topic: Туторијал за мотање и пресметки за трансформатори  (Read 8029 times)

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Туторијал за мотање и пресметки за трансформатори
« Opened on 03.05.2011, Tuesday, 21:51:06 (Edited 03.05.2011, Tuesday, 22:11:10) »
Еве еден корисен туторијал кој конечно го завршиф гледав имаше колеги кој бараја и некој кој не знаеја како се пресметуваат па се надевам дека сега ќе им биде појасно.
Доколку има нешто нејасно слободно прашајте или доколку некој има идеа да се доусоврши овај туторијал нека кажи.

Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
браво школски,  го разгледав  супер ти е  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Баш го читнав, интересен туториал, добро е што е со примери ;). Имам некои прашања за едно трафо со C јадро, сакам да го премотувам, па можеби ќе се консултирам, само што не сега, тоа понатаму ;).

Имам еден или два чисто добронамерни совети, малку увод не е лошо да се има (што е трансформатор, функција, примерна ;)). Не мора да го корегираш овој (освен ако не сакаш, се разбира :D), тоа за понатаму, за некој друг туториaл ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
супер туторијал баш ми требаше нешто вакво за да пресметам колку W е едно трафо, баш ми послужи :)

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Имам еден или два чисто добронамерни совети, малку увод не е лошо да се има (што е трансформатор, функција, примерна ;)). Не мора да го корегираш овој (освен ако не сакаш, се разбира :D), тоа за понатаму, за некој друг туториaл ;).

Ќе го имам ова на ум за друг пат ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одлично, само во одговорот на Најчесто поставувани прашања:
1.Дали можи да се намотат две жици на секундар и да се врзат паралелно оти немам подебела жица?
треба да се каже дека двете жици најдобро е да се мотаат бифиларно,една до друга паралелно.

Offline ace-bitola

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одлично, само во одговорот на Најчесто поставувани прашања:
1.Дали можи да се намотат две жици на секундар и да се врзат паралелно оти немам подебела жица?
треба да се каже дека двете жици најдобро е да се мотаат бифиларно,една до друга паралелно.

Да така е најдобро бидеќи тогаш неможи да се згреши на пример да се намота некоја намотка помалку,  но е потешко да се мотаат така ;)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Да така е најдобро бидеќи тогаш неможи да се згреши на пример да се намота некоја намотка помалку,  но е потешко да се мотаат така ;)

Без мака нема наука.  :)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Туторијал за мотање и пресметки за трансформатори
« Reply #8 on 31.10.2013, Thursday, 20:43:13 (Edited 01.11.2013, Friday, 01:38:38) »
Денеска извадив едно трафо исправно е целото, ама не му пишува моќност, јас според тие документите успеав нешто да пресметам, добив моќност околу 50-тина вати. Ако некој член може да пресмета и да ми потврди дали точно сум пресметал. Еве една слика со обележани димензии, само кајшто е обележано b, се мисли на 2,5 цм на дебелината на јадрото, значи внатре под целиот бакар, јадрото е дебело 2,5 цм.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е баш 50W.Мислам дека погрешно си мерел.Треба да го мериш внатрешниот метален дел на јадрото и тој би бил помал од овие дадени димензии.Мери повторно.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Па види во моето прашање дека имам пишано дека сум ги мерел димензиите на металното јадро, а не на пластиките од надвор. Значи го мерев металот внатре со е како EI.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Види во pdf документот на слика 9 и 10 што треба да мериш.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па тоа ти викам- погрешно си мерел и треба повторно да мериш за да одредиш колку VA е трафото.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Како треба да го мерам?

Offline 007

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
 Se izvinuvam za poddrskata.
moknosta na trafoto e P=S*S, kade S e presekot na jadroto sto pominuva niz namotkite. spored slikata ova trafo bi trebalo da e okolu 4-8W.