Author Topic: Туторијал: Како да направите тајмер од радио-будилник  (Read 1724 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Туторијал: Како да направите тајмер од радио-будилник
« Opened on 08.03.2011, Tuesday, 01:29:35 (Edited 23.02.2014, Sunday, 17:48:57) »
Еве еден туторијал од мене. Значи како што кажува насловот, од радио-будилник како да направите тајмер што ќе пали некој уред во одреден час од денот (ќе уклучи некое реле). Јас лично го користев додека се греев на струја, за палење на греалка (радијатор) насабајле пред да одам на работа да стопли малце :), а секако има многу други примени. Зборуваме за ваков радио-будилник:



И ова е отворен:



Во конкретново радио за саатот се користи интегралното коло TMS3450 кое е потполно пинкомпатибилно со LM8560 (беше спомнато на форумов претходно), истите кола (или идентични) се користат ако не во 100 % тогаш во 90 % од радио будилниците сигурно.
Еве го колото:



Прво треба да го лоцираме интегралното коло доколку има повеќе. Тоа е најголемо и е во близина на дисплејот. Колото дава на пинот ALARM OUT (16) високо ниво кога ќе се активира алармот.Ние ќе го искористиме тој излез за активирање на релето. Тој излез се води на транзистор кој го засилува сигналот и релето ќе го врземе на неговиот емитер. Може да ставиме и посебен транзистор, ама не е тоа поентата, поентата е што повеќе делови од постоечките да искористиме. Транзисторот лесно ќе го препознаеме, само еден е во близина на интегралното коло.



Еве го релето залемено:


Исто така, потребно е да ја прекинеме врската на транзисторот со постоечкиот аларм - таа врска ќе ја најдеме како оди од емитерот на транзисторот кон делот на плочката каде што е радиото. Тој дел го гребеме со скалпер:



Минусот на релето го врзуваме на маса. Паралелно со намотката на релето ставаме диода за заштита.

Релето е за 5 В, и го сместуваме каде што ќе најдеме место во кутијата, кај моето радио идеално се вклопи во средината:



На работните контакти на релето приклучив клеми и ги сместив на местото каде што се става батерија - јас не ја користам, а ако користите батерија, тогаш ќе си го поврзете на ваш начин.
На задниот дел е избушена дупка за да помине излезниот кабел.



И тоа е тоа. Се надевам овој туторијал ќе ви биде од помош.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК е Марко!! Добро сработено. Поставувајте вакви теми на Форумов и другите!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Добар и корисен тутотијал :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И од мене имаш виртуелен +rep ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Супер туторијал MarkoMK ;) и од мене имаш виртуелна реп+ :).

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Фала за поддршката  :). Сакав да дополнам нешто во врска со оваа модификација... Значи покрај за вклучување на потрошувач во одредено време, вака модифицираниот радио-будилник може да се користи и да исклучи потрошувач по истек на одредено време - (sleep). Тоа време може да биде до 2 часа и се подесува на копчето sleep.
Исто така, во воведниот дел споменав дека со овој уред може да се пали/гаси греалка, но ако го користите за тоа мора да се додаде појако реле или контактор после ова постоечково, бидејќи ова е премногу слабо и може да изгори.
За повеќето можеби ова е очигледно, но сепак да си кажам јас...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Би те замолил ако сакаш да ги обновиш сликите доколку ги имаш уште, бидејќи не се гледаат.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Life is too short to remove USB safely ..