Author Topic: Едноставен ВФ метар  (Read 6979 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Едноставен ВФ метар
« Opened on 13.11.2009, Friday, 12:03:16 (Edited 17.10.2014, Friday, 11:18:39) »
Овој ВФ метар се користи само кога ќе сакате да утврдите дали некое коло дава ВФ напон и за да може да штелувате да добиете максимум. Може да се баждари во миливати доколку имате вистински ВФ миливатметар но немора бидејќи битно е да видите дали имате некаква ВФ енергија и дали може да ја зголемите.

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #1 on 13.11.2009, Friday, 12:12:15 »
Јас имам направено сличен на првиов (каде што се допираат жиците со излезот на предавателот) и како вештачка антена користам 50 омски отпорник, но имам еден проблем а тоа е:
Кога ке го штеловам предавателот да даде максимум на стрелкичката и мислам дека сум го достигнал врвот од снагата која може да ја даде предавателот но на WAT метар кога проверив испадна дава 3 пати помала снага и пак со штеловање си ја даде целата снага. Значи испаѓа дека предавателите не емитуваат константна снага и на вештачка антена со отпорници и со вистинска антена.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #2 on 13.11.2009, Friday, 12:25:49 »
Вака: Отстрани го отпорникот од 50 ома. Поврзи ја антената на излезот од предавателот и ова склопче додај му го паралелно со антената, би требало сега да ти кажува точно.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #3 on 13.11.2009, Friday, 12:27:25 »
да, тоа ке е најдобро, но проблемот е што така сигналот ке се слуша гланц чисто до антената на оние да не ги именувам :(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #4 on 19.01.2014, Sunday, 13:47:41 »
Знам дека упаѓам во една стара тема но диодата АА112 некако е тешка за наоѓање ја нема во продавнициве за електроника.Дали има некоја американска замена за оваа германиумска диода.Барав на даташит но неможев да најдам.Се работи за 2 шема од трите горнопоставени.И уште едно прашање?.Гледам кај калемот пишува 5 навивки/10 милиметри сега дали тоа ви значи 5 навивки да биде калемот а должината да му биде 10 милиметри.Благодарам однапред :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #5 on 19.01.2014, Sunday, 13:50:11 »
Пробај со 1н34а. и таа е германиумска така да мислам дека ке ти заврши работа.  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #6 on 19.01.2014, Sunday, 13:56:30 (Edited 19.01.2014, Sunday, 14:08:15) »
Фала ти Металика ќе пробам.А околу калемчето нешто да не знаеш да ми кажеш која дебелина на жица 1 милиметар 0,8 милиметри 2 милиметри. :D :).Пошто јас мислам според тоа што го гледам да е со должина 10 милиметри и 5 навивки да се.Така е нели значи може и со стандард жица 1 милиметар да го направам или.?? ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #7 on 19.01.2014, Sunday, 14:07:57 »
Ваљда се мисли 5 намотки со 10мм дијаметар, а за дебелината на жицата незнам, пробај со 1мм па види дали ке работи така..  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #8 on 19.01.2014, Sunday, 14:09:12 (Edited 19.01.2014, Sunday, 14:17:19) »
Важи и јас сакав тоа да го речам ај сега да се фатам за градба. ;D ;D.Но првин да ја купам и диодата другиве делови ги имам а и плочка имам.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #9 on 19.01.2014, Sunday, 18:52:22 »
Пробај и со шотки диоди. Во денешно време, веќе може да се најдат скоро насекаде ;). Но, прво провери дали имаат иста или слична брзина со германиумската диода. Не е проблем ако се побрзи, проблем е ако се поспори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #10 on 19.01.2014, Sunday, 20:17:30 »
На ова место ставајте само германиумски диоди,поради нивната * стрмнина*.Ги има во сите постари радија,ТВ апарати....

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #11 on 19.01.2014, Sunday, 21:44:23 »
Батка еднаш велиш дека вадените делови не се добри за самоградба, а сега го велиш токму спротивното... мислам стварно за 8 денари не вреди да се гњавиш барајки ја.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #12 on 19.01.2014, Sunday, 22:18:31 »
Ако немаш каде да ја купиш,а ти треба ,од каде ке ја најдеш на друго место? Не расте на дрво,сигурно. 8)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #13 on 19.01.2014, Sunday, 22:30:44 »
Во ред утре ќе ја побарам диодата а батка калемот нема врска со која дебелина од жица се прави така нели :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Trolko

  • Guest
Одг: Едноставен ВФ метар
« Reply #14 on 19.01.2014, Sunday, 22:38:27 »
Јас имам направено сличен на првиов (каде што се допираат жиците со излезот на предавателот) и како вештачка антена користам 50 омски отпорник, но имам еден проблем а тоа е:
Кога ке го штеловам предавателот да даде максимум на стрелкичката и мислам дека сум го достигнал врвот од снагата која може да ја даде предавателот но на WAT метар кога проверив испадна дава 3 пати помала снага и пак со штеловање си ја даде целата снага. Значи испаѓа дека предавателите не емитуваат константна снага и на вештачка антена со отпорници и со вистинска антена.

Па ... тоа прво шемиче паралелно со отпорникот од 50 оми имаат некоја weird ass импеданса, па ти всушност ја штелуваш излезната импеданса на предавателот да се совпадне со ова чудо (што не е 50 оми!)

Кога ќе поврзеш watt meter (кој што има капацитивно или некогаш инфуктивно coupling  на сигналот) кој ја мери моќноста што предавателот ја испорачува кон антената ќе измериш друга вредност затоа што сега потрошувачот (во првиот случај е 50ohm || чудото) е со различна вредност (дипол = 73.14 ohm на отворен воздух) и затоа повторно треба да го подесуваш излезниот степен за импедансите да се поклопат.

Најбитно за памтење е Zout == Zin за максимална пренесена моќност кога Zout, Zin  се реални. Или Zout == *Zin кога се комплексни.