Author Topic: Наједноставен ЕСР метар со NE555  (Read 1016 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Наједноставен ЕСР метар со NE555
« Opened on 15.06.2013, Saturday, 23:30:05 (Edited 06.11.2014, Thursday, 17:40:40) »
Ја добив некна шемата и денес ја пробав онака * на ветер*,ама излезе * дека има нешто* и гледам дека функционира.Напомена - како инструмент ставив 250 микро ампера,двете диоди се германиумски ,некои АА... а,оној сериски отпорник 820 оми го заменив со 2К тример и со него го штелував инструментот.Немам време многу да пишувам,шемата е едноставна.Не знам како ке реагира на промената на напојувањето ( кога батеријата ке ослабе) ,ама и тоа може да се реши.Еве ја шемата и пробајте.Изводите за пипалките не подолги од 20 см и  кондензаторите 22 нФ стирофлекс ,јас имав 125V.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Наједноставен ЕСР метар со NE555
« Reply #1 on 16.06.2013, Sunday, 08:01:17 (Edited 16.06.2013, Sunday, 08:22:20) »
Исто така, уште една напомена, максималниот работен напон на електролитските кондензатори да биде поголем од напонот на напојување на колото... кратко кажано, електролитски кондензатори со максимален работен напон помал од 6.3V (како што има на матичните плочи) не треба да се испитуваат со овој ESR метар. Ако сакате и кондензатори со помал максимален работен напон да испитувате, ќе морате да поставите и една зенер диода паралелно на Cx со зенеров напон на пробив помал од максималниот работен напон на кондензаторот кој го испитувате.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро,не пишав и други работи,со оглед дека веке имаше повеке теми за ЕСР метри и поголем дел од овие *цаки* се веке дискутирани.Значи,ако некој сака да го проба овој модел,остануваат сите досегашни постови околу подесување,работата на ЕСР метрите  да се прочитаат и знаат.