Други технологии > Сè останато

CO2 апарат за заварување

(1/6) > >>

puknati:
Си направив цо2 апарат, испробан и работи, останува да се среди лимаријата , да се вгради гребенаст прекинувач, засега амперажата ја подесувам на лустер клема, и да ја намотам пригушницата,  :o, еве некоја слика


















bicikle:
Одлично.

GigaWatt:
Одлично, одлично ;). Браво, ми се допаѓа ;). Јас искрено не се разбирам од апарати за заварување, но ако работи на CO2, не би требало некаде да има боци полни со CO2? Или грешам :D? Не го знам принципот на работа, затоа прашувам ;).

Zdravkovski:
Секоја чест за трудот и успехот но јас имам неколку добронамерни забелешки:

-како прво освен што како што напиша ќе поставиш гребенаста склопка за селекција на напонот добро би било да поставиш и една главна сколпка со која трафото нема да ти биде цело време под напон туку само тогаш кога ќе заваруваш

-како фторо за да немаш непотребно трошење на гас треба да поставиш и еден вентил за гас кој исто така ќе ти го пушта гасот само тогаш кога ќе заваруваш

-и тето за да не ти се лепи зицата за предметот кој ќе го заваруваш пожелно е да направиш временска задршка на сколката откако ќе го прекинеш контактот од клештата за та се кине жицата и да согорува на половина.

kill:
Ке може да поставиш електрични шеми како и материјали што си ги искористил за изградба на овој апарат.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version