Архива > Архивирани теми

Како работи „Solid State“ Tеслин Трансформатор?

<< < (2/14) > >>

Malecko:

--- Quote from: Bojan on 24.03.2011, Thursday, 23:41:38 ---малечко си видел дека е за 120VAC???

--- End quote ---
Не се секирај ти за тоа,сменив транзистори,и ставив кондензатори со по висок пробоен напон.Абре да го направам се ќе го испрезентирам на форум,слики,шеми,плочка,ова она.Само што сакам на натпревар да одам со ова,а малце(читајте многу ;D) ми е тешко да го објаснам како работи.Сите делови се купени,плочката е направена,само што не сум ги залемил транзисторите,дека одделени ке бидат,бидејќи морам на ладилник да ги монтирам ;D

SKOLS_OLD:
Малечко дај слики од тој калем што го имаш намотано?

Malecko:

--- Quote from: SKOLS on 25.03.2011, Friday, 00:35:19 ---Малечко дај слики од тој калем што го имаш намотано?

--- End quote ---
Слики овие денови ќе ставам,да го начекам братучед ми,да ми го позајми апаратот.Дека ако сликам со мобилен ништо нема да видите :D

bicikle:
ова некако ко опасно изгледат.... бна 220в директно... Инаку основата на функционирањето на теслиниот трансформатор е резонанција помеѓу примарното и секундарното коло, т.е. намотки, затоа се огромните кондензатори...

Malecko:
Oк,еве ги сликите до пола каде што сум стигнат со теслиниот трансфоматор :D.Извинете што чекавте али тоа е.
Еве го секундарниот калем 8)


Уште еднаш секундарниот калем ;D



Eве одприлика како би изгледало монтирано на иверката,а таму каде што е празно испод грецовиот спој,таму ќе биде напојувањето за драјверот,и напојувањето за вентилаторчето ;D.



И еве ја плочката кој сам ја правев хех ;D :D 8).Има еден вод малце повеќе изеден е али ќе ставам жица,и тие дебелите водови ќе им шлапнам пет кила калај ;D.Друга работа,плочката е малце „мрсна“ од тоа пастата,ама ќе ја исчистам со нитро разредувач ;D ;)Тоа хартијата одозгоре на плочката што е,е самолеплива хартија,али се зезнав што ја ставив,има флеки од пастата :(





Eве ја одоздоле плочката :D.SMD кондензатори хаха ;D







Како што гледате на плочката фалат транзисторите,MUR диодите,потенциометрите,едниот регулатор(7812).Тие посебно ќе бидат,транзисторите ќе бидат на ладилникот,диодите на друг ладилник ќе бидат,регулаторот на ладилник и потенциометрите заедно со прекинувачите и еден key прекинувач,ќе бидат монтирани на предниот панел,кој при крај ќе го ставам.Или од пластика или од лим ;D

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version