Други технологии > Електроенергетика

Заштита од недостаток на нула во трифазен систем?

<< < (2/2)

nsu:
Е ова е добро објаснување сега ми е појасно како што претпоставував пошто не сум висока струја не ми беше јасно многу.А ова ли е тоа нулување кога нулата и заземјувањето се споени или само се лажам.Си признавам кога не знам за висока струја баш ме интересираше ова и убаво објаснето читав нешто околу тоа и сега ми се споија коцките како било :D ;)

goran_elektro:
неможе тоа со електромагнетна склопка со шпулна на 220 поврзана помеѓу фаза и нула и кога ќе снема нула кје изгаси електромагнетот и со тоа трите фази ќе се преќинат ќе се исклучи струјата спрема уредот?

GigaWatt:
Само што така може да изгаси и ако ја снема фазата на која е врзан електромагнетот.

Zdravkovski:

--- Quote from: goran_elektro on 21.03.2018, Wednesday, 01:05:39 ---неможе тоа со електромагнетна склопка со шпулна на 220 поврзана помеѓу фаза и нула и кога ќе снема нула кје изгаси електромагнетот и со тоа трите фази ќе се преќинат ќе се исклучи струјата спрема уредот?

--- End quote ---

Да можно е, и е многу едноставно но и интерсено како предлог.


--- Quote from: GigaWatt on 21.03.2018, Wednesday, 05:38:58 ---Само што така може да изгаси и ако ја снема фазата на која е врзан електромагнетот.

--- End quote ---

исто и ова е можно и реално сценарио, само поарно цела куќа/стан да остане на момент без струја (додека да се промени прегорениот осигурач) отколку многу уреди да ти прегорат (ова се случи на едни пријатели пред неколку дена во соседниот влез)

п.с до истото доаѓа и кога реагира фид склопката ако некој уред пробие кон заземјување ја исклучува комплет струјата во објектот

и за крај нема ни совршено решение ни 100% заштита ама добро е да има повеќе предлози

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version