Author Topic: Помош за склопка за недостиг на фаза  (Read 2826 times)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Помош за склопка за недостиг на фаза
« Opened on 28.01.2012, Saturday, 23:01:52 (Edited 08.09.2019, Sunday, 18:15:17) »
Значи имам 3 расипани сколпки за заштита од недостиг на фаза, склопкитe како што ми кажаја сами си откажаја, е сеа доколку некој има гибано вакви работи нека поможи.










Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
провери ги плочите физички дали се деформирани, нешто негде црно исчадено од онај магичниот чад ;D

а што точно е проблемот со склопките ?
дај повеќе инфо :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кај овие склопки нема многу електроника ,па прво започни сосамиот трафо ( црвениот).Прегледај ја добро плочката и прелеми ги сите поголеми точки! Сум имал многу ладни  лемови на вакви места.Второ.провери ги диодите ( оние црните),можеби има некоја ( или повеке во прекин),Воглавном,најдобро е дел по дел да проверуваш и прелемуваш,отколку да чекаш некој да ти каже што е прегорено.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Плочите вака како шо ги гледав не се деформирани, ама па ми текна погледнав во внатрешноста од кутивчињата ( оти ги раклопив ) и ко гледам, од едно од кутивчињата вчадено е местото кадешто е трафото па изгледа до то ке да е, кај другото кутивче вчадено е кадешто е релето. И батка можеби не ме разбра ама ладен лем, јас не го правев ова, фабричи се и веќе беа поставени на терени си работеа.

Иначе овие диодите СМД ( на нив пиши SM 76A ) колку пари се одприлика да знам ме интересира ?


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
нема врска дали се фабрички или ти си ги правел, и кај фабричките се појавува ладен лем :)
околу диодите, вакви нема да најдеш, најди нај обични 1N4007 сечи му ги нозете и залеми ги директно на плоча како SMD :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
А од што можи да се појави ладен лем ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од неквалитетна изработка, не внимавале могу кога ги составувале, користеле неквалитетен калај, можеби загреал елементот некогаш до одредено ниво со што се откачила ногата, лемење без флукс, валкани изводи при лемење, механички потреси и слични работи
има повеќе причини од кој може да настане ладен лем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
од неквалитетна изработка, не внимавале могу кога ги составувале, користеле неквалитетен калај, можеби загреал елементот некогаш до одредено ниво со што се откачила ногата, лемење без флукс, валкани изводи при лемење, механички потреси и слични работи
има повеќе причини од кој може да настане ладен лем

Заборави да напоменеш старост ;). Дури и со најквалитетен калај ако си лемел и ако си користел најдобар флукс, пак, по некое време може да се јават ладни лемови ;). Се разбира, ова време е најчесто барем 3 до 4 пати поголемо отколку ако се користи неквалитетен калај и се леми без флукс ;). Во овој случај, ладните лемови се јавуваат поради загревањето на компонентите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро ти кажаа!И по една година работа ако нема добар спој или елемент грее може да дојде до шмелцување,било на некој контакт (механички) или контакт со лемење(на плочата).Често пати не се гледа со голо око ,ами со лупа и има побелена и зрнеста структура ,а можеби и елементот едноставно * се клати* и физички се познава дека нема добар спој.Од овие ладни лемови се дешаваат многу кварови ,а во ВН техника горат трансформатори,снемува фази и сл.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Ги проверив склопките, на две од нив трафоата се скувани, па за тие шо живеат скопје дали знат дали има да си нарачам трафоа 230V -> 18V, 1.5W, 4 пинови слични како од сликата:




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери во продавнциве за електроника, само отиди со трафоата заедно, би требало да имат замени или некои слични на овие ;). Можеби нема да бидат оклопни, но би требало да бидат слични на овие ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Гига јас сум од битола, во Алфа ојдов немат исти, имат поголеми ама нема да ми ги бери во кутивчето, зато прашвам од скопје оти таму поќе продавници за електроника има.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
вакви трафа имам видено кај браќата горе крши болницата што му е продавницата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
А тие работат уште, мислам кога отварат, одам еднаш во понеделник на поручек, затворено. Одам другио ден порано пак затворено, одам по два дена пак затворено и еднаш ги начекав му велам кој деној работат во неделата да си знам, ми вели секој ден работиме, а во во сабота дури и порано отвараме ( изгледа не му се работи ), но сепак ке одам пошто навистина ми требаат, а девил она шо е над стив наумов, подолу од џамијата во еден чикмак голем, таму чуват таква работа ако знајш за кај ти велам ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
таа улица се вика трета реонска :)
знам за кој ми зборуваш, ама тешко кај него дека ќе купиш нешто, тој продава само ако нештото е скапо, за мали работи ќе ти речи да одиш до кај браќата, оди земи го трафото и прашај го, ако ја погодеш женаму д ае на смена ако има можеби ќе ти продаде, тој не верувам
кај него порано имаше ефтини PIC-ови :)

вакви трафа јас гледав (сини по боја) кај браќата кога земав на времето од таму делови, негде 150-200 денари беа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!