Author Topic: Генератор на негативни јони  (Read 3951 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Генератор на негативни јони
« Opened on 24.10.2010, Sunday, 15:33:44 »
Еве ептен проста шема за генератор на негативни јони,составена само од кондензатори и диоди кои формираат каскада или удвојувач на напон кој на секој степен го зголемува напонот и на излез се добиваат неколку киловолти при што се генерираат негативните јони кои се добри за човековото здравје... ;D ;)

Еве ја шемата:


Внимавајте дека овој склоп генерира напон од неколку киловолти и обавезно од кога ќе го направите да го шибнете во пластична кутија дека ако пипнете било што од овој склоп ќе добиете доста болно пецкање ако не и смрт !!! :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а за подобра заштита кој има трафо 1:1 нека стави на влез такво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а за подобра заштита кој има трафо 1:1 нека стави на влез такво :)
Да добра идеја Devil,кој има такво трафо не е лошо да го стави бидејќи со него галвански ќе биде одвоен од мрежата. ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Кој се  придобивките ,како функционира.Може ли некој подетално да даде објаснение
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Кој се  придобивките ,како функционира.Може ли некој подетално да даде објаснение
Придобивките се дека негативните јони добро му влијаеле на човекот,а позитивните лошо.Функционира така што на секој степен од каскадата се зголемува напонот при што на крај отпорници ја ограничуваат струјата и помеѓу излезите рипа искра и со тоа искрата ги генерира негативните јони.Јас толку знам ако знае некој повеќе нека објасни. :D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
јонизаторот од емитер беше решен со трансформатор.а иначе одамна сакав да изработам сличен уред но луѓе кој го изработиле викаат дека кога уредот работи собирал многу пршина.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
прашината се лепи за јоните и паѓа на земја, затоа има прашина... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
кога работите во вас се ствараат позитивни јони и затоа човекот се чуствува уморен а негативните јони пак го релаксираат  човекот затоа служи ова јас имав направено и отиде во ѓубре затоа што ѕидовите ги прави црни катран и собира прашин  не препорачувам чување до ѕид оти ке неможете да варосате ;D ;D ;D ;D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па кај да го ставам ако го правам ова??? на маса до мене???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Кој се  придобивките ,како функционира.Може ли некој подетално да даде објаснение
Придобивките се дека негативните јони добро му влијаеле на човекот,а позитивните лошо.Функционира така што на секој степен од каскадата се зголемува напонот при што на крај отпорници ја ограничуваат струјата и помеѓу излезите рипа искра и со тоа искрата ги генерира негативните јони.Јас толку знам ако знае некој повеќе нека објасни. :D ;)

Не рипаат искри него самиот висок напон генерира повисока концентрација на јони околу емитерот и емитерот кој се прави во вид на шилец помага тие јони да излетуваат.. Така барем имам прочитано во Емитер и во Сам свој мајстор каде што имаше слични шеми на јонизатори. Исто така, јоните кога излетуваат прават тн. „јонски ветер“ кој може да се осети и да се слушне.
Life is too short to remove USB safely ..

Jove

  • Guest
па кај да го ставам ако го правам ова??? на маса до мене???
епа оставиго до ѕид 1-2 месеци и ке видиш шо ке се деси

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Барем нема да мора да брише прашина, сама ќе му се собира околу јонизаторот  ;D ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Барем нема да мора да брише прашина, сама ќе му се собира околу јонизаторот  ;D ;D ;D ;D

Бесшумна правосмукалка ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Уредот работи на принцип со тоа што со самиот висок напон има електромагнетно поле и прашината и другите бактерии ги уништува  ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Стварно собира ептен прашина и ако го ставиш до ѕид ќе стане црн, баш поради тоа и не го пуштам повеќе мојот, едино ако би се ставио некое ветилаторче внатре можда нема толку да собира прашина?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio