Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)  (Read 10786 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Браво Malecko за туторијалот реп+ и од мене за трудот  :), кратко но јасно туторијалче  ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ок е све, само можело нешто на 12 волти шо ке работи, колку толку побезбедно е :) Иначе и ова е супер.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ок е све, само можело нешто на 12 волти шо ке работи, колку толку побезбедно е :) Иначе и ова е супер.
Moре и тие се опасни,ако е на 12V ;) ;D.Поарно ти е на 220V,ако ти дошол судниот ден порано тогаш а 220V,а 12V исти к*р ;D.Плус на 220V кога е,не ти треба трансформатор,грец,кондензатори...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
дали може ова да се изведе со трасформатор од нишки телевизор,имам дома едно па сакам да си направам  ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
дали може ова да се изведе со трасформатор од нишки телевизор,имам дома едно па сакам да си направам  ;D
Мислам дека нема до може :(,бидејќи трафото треба да има вградена каскада во него,а не „надворешна“,како што се тие зелените...А можно е и да проработе,ама не за долго ;D,ај ако можеш стави некоја сликица да го видам. ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Без коментари од мене,само една шема за 13,5 Кв(на овој напон мојава е отпорна! :D :) :-*)

леле ако те разбере, па тебе додека спиеш ти го приклучи!!!
а има шанси да разбере :)

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
А дали оваа склопка би послужила за изработка на електрична ограда?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А дали оваа склопка би послужила за изработка на електрична ограда?
Па би требало да може,врзи ја анодата од трафото на оградата и ете ти ел. ограда ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
А дали оваа склопка би послужила за изработка на електрична ограда?
Па би требало да може,врзи ја анодата од трафото на оградата и ете ти ел. ограда ;D

Дали тој напон од каскадата е опасен по човечки живот? Јас сум серизен за да го направам ама првин треба да се информирам за последиците. И мора ли да биде ко  тоа на сликата? Дали може од неонките од долгите пошто и тие имаат електроника.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А дали оваа склопка би послужила за изработка на електрична ограда?
Па би требало да може,врзи ја анодата од трафото на оградата и ете ти ел. ограда ;D

Дали тој напон од каскадата е опасен по човечки живот? Јас сум серизен за да го направам ама првин треба да се информирам за последиците. И мора ли да биде ко  тоа на сликата? Дали може од неонките од долгите пошто и тие имаат електроника.
Па не е опасен,освен ако нема некој пејсмејкер или проблеми со срцето...Мене лично ме има здрмано и болно е,но не ме утепало ;D.Ај дај некоја слика за тие неонки.Ако имаат ваква електроника,може ама гледај да е над 23W електронската пригушница :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)
« Reply #55 on 09.04.2011, Saturday, 20:25:32 (Edited 09.04.2011, Saturday, 20:42:49) »
Па не е опасен,освен ако нема некој пејсмејкер или проблеми со срцето...Мене лично ме има здрмано и болно е,но не ме утепало
тебе не те има отепано оти си навинкат редовно да те дрма струја од разни напони а и веке струјата кренала раце од тебе ;D. За сите други, пазете ова не е играчка, и при било какви штетни последици по вас форумот не e одговoрен
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па не е опасен,освен ако нема некој пејсмејкер или проблеми со срцето...Мене лично ме има здрмано и болно е,но не ме утепало
тебе не те има отепано оти си навинкат редовно да те дрма струја од разни напони а и веке струјата кренала раце од тебе ;D. За сите други, пазете ова не е играчка :o
Ха ха ха,ништо чудно,изгледа сум се исчеличил ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
А дали оваа склопка би послужила за изработка на електрична ограда?
Па би требало да може,врзи ја анодата од трафото на оградата и ете ти ел. ограда ;D

Дали тој напон од каскадата е опасен по човечки живот? Јас сум серизен за да го направам ама првин треба да се информирам за последиците. И мора ли да биде ко  тоа на сликата? Дали може од неонките од долгите пошто и тие имаат електроника.
Па не е опасен,освен ако нема некој пејсмејкер или проблеми со срцето...Мене лично ме има здрмано и болно е,но не ме утепало ;D.Ај дај некоја слика за тие неонки.Ако имаат ваква електроника,може ама гледај да е над 23W електронската пригушница :)

Најдов таква преигушница како на сликата е сега за каскада му се мислам дали ке бидаат исти од Црт монитори на десктоп пц или стриктно само од поновите ТВ бидеќи имам од тие нишките ТВ каскади и не знам дали ке функционира? Не ми треба мене јак напон за оградата барем нека дрма по малце колку да се уплаше крадецот;D

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо
« Reply #58 on 13.11.2013, Wednesday, 10:28:23 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 10:35:00) »
Да знам со 2N3055 ама за поголема искра и по моќна дали ќе може да се изведе со PIC. :)
Јас тој драјвер го испробав, но затоа што читав по некои форуми дека бил слаб овој 2Н3055-ката, одлучив да го заменам со многу појак транзистор што веќе го имав, изваден од стар телевизор..2Н6253.
Грееше малку па му ставив неонско индикаторче помеѓу колекторот и емитерот, и сега ич не грее... крепи и до 15 ампери, но само 45, волти. (сигурно нема до толку да го форсирам...)
Иначе јас најдов ептен старо сплит трафо, без каскада беше скроз, телевизорот од 1943 година беше. Со еден наставник го извадовме, беше заборавен во училишниот подрум, а ова ти што викаш со каскадата како што е поврзано сигурно ќе работи, само не го расклопувај целиот телевизор, само извади ја смукалката надвор од куќиштето и поврзи ја директно на ограда, погрижи се никој метален дел од оградата да не ја допира земјата, оти џабе ти е се. поврзи го в штекер и имаш do it yourself електрична ограда!