Author Topic: Апарат за заварување алуминиум  (Read 3297 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Апарат за заварување алуминиум
« Opened on 17.07.2014, Thursday, 20:11:11 »
Здраво, гледав по интернет некои домашни изработки на апарат за заварување алумин, па реков да отворам една тема за да најдеме најдобро решение бидејќи ми е потребен апарат од нареден месец а немам доволно пари да дадам да купам нов па дали би можел да составам за поевтини пари нешто ефикасно. Еве за почеток јас ја најдов оваа шема со алтелнатор кажете мислење за неа, и дајте некои нови предлози.
Code: [Select]
http://www.pulse-jets.com/phpbb3/viewtopic.php?f=7&t=484  За апаративе за заварување многу знае членот Lux па тој ако може нешто конкретно да каже :)  8)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
А да си земиш оние со гас бренерине и со прачка алуминиумска да си вариш ? 2-3000 денари ти е сет, со што понатака менуваш само боци кои се 500-600 денари.. не ми текина како се викаше баш гасот, али ќе ти пратам линк ко ќе дојде брата ми(тпј поќе по тие рабоќе е)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Друго е со апарат :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
е друго, ама мислам дека ти треба трафо и електроди во најмала рака, може да треба и исправувач сосе кондензатор и калем и миг/маг гас... Ова со алтернаторов е некако ептен инпровизација.

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Уште еден глас са бренер ...

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Со овој бренер што ти го нудат ништо не правиш. Тоа е горилник за MAPP гас. Има шанси нешто да завариш со специјални прачки кои се доста скапи и тоа со апарат за автогено заварување (популарно оксигенски боци). Но, и ова не е исто како на клипчињата од јутјуб туку е мнооогу потешко. Тоа всушност не е заварување туку е тврдо лемење, а прачките не се од чист алуминиум туку легура на алуминиум и цинк. Што се однесува до изработка на TIG апарат во домашни услови, мислам дека попрво ќе направиш лунарно возило отколку што ќе го направиш апаратот. Алуминиум се заварува со наизменична струја во атмосфера на Аргон. Машината за ТИГ и за РЕЛ (со обична електрода) е иста но кај алуминиумот струите на заварување се многу поголеми и за потенките пачиња. Но еве добро, и да најдеш толку јака машина, проблем е опремата за ТИГ (рачката, цревата и се друго). Боцата и гасот се друга приказна. Една алуминумска цевка Фи-100 од 6 метри за наводнување на старо чини колку два сантиметри алуминиумски завар -1200 ден. Затоа никој не ги репарира овие цевки. ТИГ -аргонското заварување се исплатува само кога треба да репариаш блок на мотор или пак ако си газда на некоја прехрамбена фабрика па да договориш работа со фирмите кои се бават со оваа работа. Затоа со алуминиумот ќеси работиш со нитни, шрафови, лепаци и слично.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Со ТИГ апаратот можиш и прохром да вариш, е таму веќе парите се.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Апарат за заварување алуминиум
« Reply #7 on 18.07.2014, Friday, 20:03:41 (Edited 19.07.2014, Saturday, 10:51:24) »
За заварување на аламин потребно е и аргон боца, т.е.за да се направи целосен апарат во домашни услови е малку потешко,скоро и невозмозно па да не те кошта колку нов,па да завариш аламин како што треба разлијан,тоа што го имаш приложено од линкот немислам оти брка работа тука се работи за висока фреквенција и мали струи некој си поиграл незнам до каде стигнал :D,а со бренер заборави, се работи за температура околу 300 степени за да се постигне точка на топење,која со бренер  ;D.а тоа сто го има на јутуб па верувам дека е калај наместо прачка аламин.позз...

Аламин-се мисли на алуминиум,како го викаат во нашиот крај, и зборуваат така и напишав но еве исправка.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Што е тоа аламин...?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Истото сакав да го прашам. ;D.Алуминиум е метал знам нормално и многу легури на алуминиумот знам.Аламин незнам што е може подетално околу ова прв пат слушам.Него батали тоа и моето мислење е дека тешко можеш да направиш апарат за варење алуминиум дома.И аргон боца е точно треба да имаш без присуство на аргон нема да оди заварувањето лесно тоест и воопшто нема да оди.Другарче е машинец па сум гледал како работат.Така да направиш домашен апарат за варење може тоа е лесно не е комплицирано.Дури еден пријател од микробрановите рерни оние за по дома го извади високо напонското трафо го премота секундарот кај винклер и си направи обичен швајц апарат.А да дома направиш апарат за варење алуминиум многу тешко. 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Јас дури не ни познавам некој од мајсториве локални да поседува :)